Сучасний урок НУШ Актуально

Чому кожен четвертий 15-річний підліток не має базового рівня читацької компетентності?

09.03.2021 1230 0

Про результати PISA, їхній вплив на економічне майбутнє та трішки про освіту

У 2022 році українські школярі вдруге братимуть участь в міжнародному оцінюванні PISA. Видавнича група «Основа» — лідер на ринку навчально-методичної літератури — презентували першу в Україні книгу-тренажер із розвитку усвідомленого читання із завданнями, побудованими у форматі PISA. У чому актуальність підвищення читацької компетентності населення? Який рівень сформованості цих навичок мають наші діти? Як це впливає на економічний розвиток країни? Про це говоримо далі.

Більшість кредитних боржників — це люди, які не вміють правильно прочитати банківський договір, зрозуміти порядок виплат і обчислити власний бюджет. А чи були ви свідком, коли трамвай змінив маршрут і через це виникла проблема? Оголошення є на всіх дверях та у салоні, але завжди знайдуться пасажири, які літери прочитали, але неуважно…

Усі ці ситуації, на жаль, доводять, що функціональна неграмотність поширена серед людей будь-якого віку, соціального стану та професії. Функціонально неграмотна людина вміє читати, але не усвідомлює (чи не хоче цього робити) того, що прочитала. Така людина уникає складних завдань, заздалегідь упевнена в тому, що нічого не вийде. Вона намагається відмовитися від будь-яких інтелектуальних завдань навіть на побутовому рівні. Зазвичай така людина не любить читати, просить пояснити їй зміст тексту або завдання, а якщо вимушена читати, то відчуває внутрішнє напруження.

А як щодо молоді?

На жаль, проблема функціональної неграмотності властива і нашим підліткам, про що свідчать результати дослідження PISA. Міжнародне дослідження якості освіти PISA, започатковане Організацією економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР), є одним із найавторитетніших джерел інформації про середню освіту у світі. На сьогодні в дослідженні беруть участь понад 80 країн. Їхні урядовці довіряють результатам PISA і використовують їх для ухвалення обґрунтованих соціально-політичних рішень у галузі освіти.

У повному обсязі Україна долучилася до PISA у циклі 2018 року. Слід нагадати, що це дослідження проводять за трьома напрямами: читання, математика та природничо-наукові дисципліни. Загалом Україна посіла 39 місце серед 80 країн. Результати українських учнів нижчі за середні в країнах ОЕСР за всіма трьома галузями (середня успішність країн ОЕСР із читання становить 488,89 бала, математики — 492,03 і природничо-наукових дисциплін — 490,78). Наша різниця успішності учнів із читання, порівняно із середніми значеннями в країнах ОЕСР, становить 23 бали, математики — 39, а з природничо-наукових дисциплін — 22.

Кожен четвертий 15-річний підліток не досягнув базового рівня сформованості читацької грамотності. При цьому важливо відзначити, що 46,4 % учнів України продемонстрували високий рівень читацької грамотності. Хлопці читають значно менше за дівчат.

Як читацька компетентність впливає на економічний розвиток країни?

Важливо відзначити, що оцінювання PISA не має на меті оцінити успішність школярів, зважаючи на навчальну програму. Головні показники — загальний рівень компетентностей молоді та їхня спроможність застосовувати знання у житті. За допомогою результатів оцінювання експерти можуть прогнозувати економічний розвиток країни через 10 років. Чим більше молодих людей у віці 15 років здатні досягти високого рівня розвитку компетентностей, тим більше країна, зокрема кожен її громадянин, матиме шансів на успішне майбутнє. І чомусь не дивно, що в першу п’ятірку лідерів PISA потрапили такі високорозвинені країни, як Китай, Сінґапур, Естонія, Канада, Фінляндія.

Для того щоб якість нашого життя була вищою, а ми відчували задоволення щодня і не нервувалися через те, що щось не зрозуміли, маємо розвивати навички усвідомленого читання у себе і допомагати молодому поколінню підвищувати рівень своїх компетентностей.  Уже через рік українські школярі вдруге братимуть участь у міжнародному оцінюванні PISA. Сподіваємося, висновки зроблені, і цього разу ми покращимо свої результати, і наблизимося до п’ятірки лідерів.

Замовити книгу-тренажер з розвитку усвідомленого читання можна нашому сайті: 

   
   
Поділитися в Viber Залишити свій відгук