Психологія Self-менеджмент

Створюємо бездоганне вчительське портфоліо

21.09.2020 4548 0

Учительське портфоліо — важлива штука для всіх викладачів. Варто створити його вже в студентські роки та постійно оновлювати впродовж усього кар’єрного шляху. Хоч новачкові у вчителюванні, хоч досвідченому ветеранові в галузі освіти правильно підготоване педагогічне портфоліо допоможе зробити крок уперед у кар’єрі. Для багатьох учителів, які не звикли вихвалятися власними досягненнями, це може виявитися чимось новим та невідомим. Проте зараз портфоліо може ставати в пригоді дедалі частіше. Під час атестації, участі в конкурсах або навіть для прийому на роботу — така збірка власних досягнень ніколи не буде зайвою.

Джерело: https://digitallearning.eletsonline.com/2018/08/12th-elets-world-education-summit-to-be-held-in-delhi/

Що це?

Професійне портфоліо освітянина — це збірка найкращих прикладів вашої роботи, досвіду, навичок та досягнень. Воно надає можливість розповісти про себе щось таке, про що зазвичай не пишуть у резюме. Це цінний інструмент, яким можна скористатися як на співбесіді, так і для відстеження власного професійного зростання.

Що має міститися в портфоліо? 

Створення портфоліо — тривалий процес. Набуваючи дедалі більшого досвіду, ви додаєте чи вилучаєте зі свого портфоліо певні елементи. Створення професійного портфоліо вимагає часу та досвіду. Найважливішим є процес пошуку прикладів, які чітко висвітлять ваш найкращий досвід, уміння та якості. 

Елементи найефективніших портфоліо:

 • Титульна сторінка
 • Зміст
 • Філософія
 • Резюме
 • Звання/дипломи/нагороди
 • Фотографії
 • Рекомендації
 • Роботи учнів/оцінювання
 • Планування
 • Наукові праці
 • Методи спілкування
 • Професійний розвиток

Найдоцільніше обрати до портфоліо свої останні досягнення за всіма цими галузями. Запитайте себе: «Що насправді відображає мій учительський талант?» Обирайте елементи, які демонструють ваші сильні лідерські навички та досвід. Якщо додаєте світлини учнів — неодмінно отримайте дозвіл на їхнє використання. Якщо вам здаватиметься, що ваше портфоліо замале — пам’ятайте, що якість важливіша за кількість.

Ось деякі ідеї, до чого варто придивлятися, добираючи елементи для портфоліо:

Філософія — будь-які статті чи роботи, де викладено ваші погляди на освіту в цілому, поведінку вчителя перед аудиторією, способи підтримання дисципліни тощо.

Звання/дипломи/нагороди — копії ваших документів про освіту, відзнак та почесних винагород.

Фотографії — учнів, ваші з учнями, вашого кабінету, стендів, будь-яких проектів.

Рекомендації — від керівників, учителів, батьків, учнів, колишніх роботодавців.

Роботи учнів/оцінювання — приклади дитячих робіт, проєктів, ваші критерії та методи оцінювання.

Планування — плани роботи на навчальний рік, плани уроків, плани нестандартних уроків та позашкільних заходів.

Наукові праці — ваші власні дослідження, статті, дисертації.

Методи спілкування — приклади того, як ви підтримуєте спілкування з батьками: вітальні листівки, записки, повідомлення про успіхи дитини, що додаються до табелю успішності, ідеї щодо проведення батьківських зборів.

Професійний розвиток — конференції, зустрічі, публікації, членство в організаціях.

Упорядкування та оформлення

Ви вже зібрали все, що уособлює ваші досягнення? Настав час усе це розсортувати. Найпростіше — впорядкувати за категоріями. Можете скористатися наведеним вище переліком. Також слід відфільтрувати всі старі та неактуальні приклади. Іноді це також залежить від вимог — якщо готуєте портфоліо з конкретною метою, використовуйте лише ті частини, що ілюструють навички, необхідні для роботи, на яку ви претендуєте, уміння, що оцінюються в конкурсі тощо.

Вам знадобляться:

 • файли;
 • кольорові розподілювачі;
 • скріпки;
 • картон або цупкий папір;
 • кольоровий папір;
 • клей-олівець.

А тепер починається найцікавіше — оформлення портфоліо. Ваше портфоліо повинно мати охайний, упорядкований та професійний вигляд. Повкладайте відібрані елементи у файли та за допомогою розподілювачів поділіть за темами. Роздрукуйте документи та наклейте фотографії на світлий кольоровий папір. Можете навіть додати до них стримані рамки. Портфоліо має справляти професійне враження. Нехай комісія чи роботодавець бачать, що ви доклали багато зусиль. Оформлення на папері, а не в електронній формі, дасть змогу використовувати портфоліо в будь-який час без жодного обладнання, а також швидко знаходити потрібні роботи та документи.

Правила користування портфоліо

Тепер, коли ви зібрали та впорядкували портфоліо, — час його використовувати. Але це теж слід робити правильно. Ось кілька порад щодо того, як найефективніше використати якісне портфоліо.

 • Вивчіть його. Ознайомтеся з усіма матеріалами та добре в них орієнтуйтеся — так, щоб почувши запитання, ви могли швидко розгорнути потрібну сторінку та ілюструвати свою відповідь прикладом.
 • Користуйтеся помірно. Не передавайте куті меду, показуючи портфоліо під час відповіді на кожне запитання. Використовуйте його лише тоді, коли це доречно, — відповідаючи на певне запитання чи розповідаючи про певний досвід.
 • Не кваптеся. Не простягайте портфоліо співрозмовникові вже на початку співбесіди, зачекайте, доки настане слушна мить, щоб його продемонструвати.
 • Залишайте аркуші витягнутими. Коли, розповідаючи про свій досвід, виймаєте документи з файлів — не складайте їх назад. Якщо будете весь час порпатися в папірцях — це дратуватиме та відволікатиме співбесідника. Виймайте аркуші, коли вони вам потрібні, та залиште їх витягнутими до закінчення співбесіди.

Підготовка та використання професійного вчительського портфоліо може виявитися нелегким завданням. Це вимагає чимало часу та зусиль — але зрештою ви отримаєте чудовий новий ресурс. Воно додасть вам чимало балів на атестації, конкурсі чи співбесіді, а також дасть змогу відстежувати ваше професійне зростання.

Джанель Кокс

За матеріалами: https://www.thoughtco.com/perfecting-your-professional-portfolio-2081936

Переклад та літературна обробка Н. В. Третякової

Поділитися в Viber Залишити свій відгук