НУШ Психологія Досвід виховання

Народження класної родини

17.04.2018 3379 0

Знайомство з родинами першокласників

Щоразу спостерігаю зрозумілу стурбованість батьків першокласників. Батьків цікавить здоров’я, апетит дитини в шкільній їдальні, коло однокласників і однолітків, прогнози стосовно навчання тощо. Тривожність батьків зрозуміла. Шестирічні діти потребують посиленого нагляду та уваги з боку дорослих.

Тому вважаю, що в роботі з батьками, бабусями та дідусями учнів, окрім індивідуальних бесід, слід використовувати й інші форми роботи.

Наприклад:

 • Бесіда «Право на освіту»: про права та обов’язки батьків і дітей, про рекомендовані документи для зарахування дитини до 1-го класу, надання електронної адреси та веб-сайту школи, де відкрито доступ до інформації нормативних документів тощо. Основний акцент цієї бесіди — дитина МАЄ ПРАВО навчатися в закладі освіти, на території обслуговування якого вона проживає, і це право ГАРАНТОВАНЕ Законом України «Про освіту».
 • Екскурсія школою: ознайомлення з бібліотекою, їдальнею, кабінетом медичного працівника школи, зі спортзалою, планом евакуації, входом, виходом зі школи, з працівниками школи тощо.
 •  «Класна кімната»: ознайомлення зі створеними осередками для сприятливого навчання та спілкування учнів згідно з концепцією Нової Української Школи.
 • «Скринька питань та пропозицій» (опитування, анкетування, індивідуальні бесіди з батьками тощо):
  • збирання інформації про дитину та її сім’ю;
  • виявлення питань, що непокоять батьків;
  • обмін номерами телефонів, адресами електронної пошти та іншими формами комунікації
 • Створення блогу майбутнього класу.

Перший раз у перший клас!

Перед початком навчального року обов’язково проводжу зустріч-знайомство з дітьми. На килимку, у колі дружби ми вітаємося; обмінюємося інформацією про себе, про свій день народження; працюємо в групах (руханки, пантоміми та ін.). Обов’язково дізнаємося про найперші новини про школу.

Готуємось до свята Першого дзвоника: проводжу бесіду про те, як підготуватися до свята та святкової лінійки. Добираю учням невеликі вірші про школу, про свято Першого дзвоника. Тексти цих віршів можна записати на листівках і вручити кожному учневі. А кожен учень нехай вивчить напам’ять отриманий віршик.

  Після святкової лінійки 1 вересня робимо святкову фотосесію з учнями та їхніми батьками.

Далі проводимо захід «Вітаємо, ти — школяр!», на якому вітаємо учнів зі святом Першого дзвоника та днем народження 1-го класу; організовуємо міні-виступи учнів (діти в групах відрекомендовуються та розповідають віршики про школу, клас-родину, друзів та Україну тощо).

Слід нагадати учням правила спілкування, повторити слова ввічливості.

Також доцільно дати слово батькам побажання дітям від батьків про дружбу та повагу одне до одного в класі.

Цей день у школі доводить, наскільки різних дітей має об’єднати клас-родина.

Співпраця з батьками першокласників

Помітивши, що в 1-Б класі дуже багато рухливих, допитливих дітей, що хвилювання турботливих батьків не зменшується, урахувавши їхнє побажання частіше бачити своїх дітей на публічних виступах, у І семестрі було сплановано декілька заходів, на яких будуть зустрічатись батьки і діти.

 Користуючись тим, що більшість батьків приходять за дітьми відразу після уроків (бо частину дітей батьки зустрічають після ГПД), ми готуємо міні-виступи (міні-концерти) для батьків після уроків.

Завдяки підготовці та проведенні таких заходів батьки бачать артистичні здібності дитини, чують її мову і мають яскраву картину із життя класу та кожної окремої дитини в колективі.

Ми готуємо інсценівки казок або віршів, руханки та пісні (інколи караоке).

 Обов’язково готуємо святкові заходи: окрім Свята Першого дзвоника є ще Свято Осені, Свято іграшки, Свято рідної мови, Свято Святого Миколая тощо.

Під час перших виступів дехто з дітей був невпевнений, дехто був незібраний чи відволікався, та наступні свята відбувалися впевненіше й цікавіше.

Головне — щоб кожна дитина взяла участь у заході, бо батьки в першу чергу спостерігають за своєю дитиною. Діти отримують поради від батьків, як краще підготуватися наступного разу. Батьки допомагають учителеві в організації світ, разом із учнями прикрашають класну кімнату, готують роздавальні матеріали тощо. Це згуртовує вчителя, учнів і батьків.

Побачивши велике бажання учнів до таких зустрічей та конкурсів, батьки організували в класі свята літніх та осінніх іменинників із запрошенням спеціалістів-аніматорів, які підготували для колективу «Сирну вечірку» та «Свято Фіксиків».

 Я впевнена, що і в ІІ півріччі учні будуть так само активними і ще не один раз порадують і себе, і батьків цікавими виступами. Фінальне Свято Букваря ще більше здружить наш колектив.

Я — «за» міні-виступи дітей для своїх батьків у першому класі!

Автор: Жигайло О. В., учитель початкових класів Володимирівської ЗОШ І–ІІІ ст. № 1 Волноваського району Донецької області

Сподобалась тема? Тоді замовляйте:

Інструкція, як оформити замовлення на: http://osnova.com.ua/help/4/

Поділитися в Viber Залишити свій відгук