Наш 2017

Цього року ми переїжджали. Ну як переїжджали? Кімнати мінялися місцями. Довелося прибирати зайве із шаф, а там виявилося безліч цікавих речей: листи  перших читачів — рукописні, на аркушах зошита, довгі, докладні, емоційні (зараз так не пишуть); унікальні фотографії з доцифрової епохи; записки зі скриньки зворотного зв’язку для співробітників із пропозиціями для нашого «конституційного комітету».

І справді, згадали, що 15 років тому ми складали свою «конституцію» — таку собі збірку принципів і правил, за якими ми домовлялися жити й працювати в нашому спільному основ’янському домі. Зараз можна тільки дивуватися, навіщо трохи більше десятьом людям, які компактно розмістилися в одній-єдиній кімнаті, знадобився документ, що регламентує їхні взаємини й поведінку. Адже всі питання можна було розв’язати, не підводячись зі стільця, віч-на-віч, без папірця. Але ми ухвалювали рішення «на виріст». Так зі смішних записок на зразок «Любити всіх» і народжувалася наша корпоративна культура, згодом оформлена в стандарти видавництва.  

Так, 2017 року нам виповнилося 15 років. Ми подорослішали. Листи тепер тільки електронні, ба більше — не листи, а коментарі на сайті. Слів та емоцій поменшало, прагматизму — побільшало.

Наше з вами спілкування оффлайн поступилося місцем онлайн.

Ось і до 15-річчя ми зробили собі інтерактивний подарунок — інтернет-марафон. Щоправда, цього разу не зовсім звичайний, а міжнародний. Ми провели його спільно із країнами-флагманами європейської освіти — Фінляндією та Естонією — і зібрали цього разу понад 20 тисяч слухачів! Я не знаю жодного іншого освітнього заходу, що дорівнює цьому за масштабом й охопленням аудиторії.

Виступи закордонних колег й українських учителів тривалістю 85 годин довели, що у наших вчителів бажання ділитися досвідом і пізнавати нове, брати участь у професійних обговореннях, відчувати свою причетність до великого педагогічного співтовариства справді величезне. Ми раді, що створили для них такий собі живий онлайн-майданчик для навчання й комунікацій. Усього за 2017 рік учасниками наших марафонів і дистанційних курсів стали 47 901 особа. 2018-го їхня кількість збільшиться, тому що справжні професіонали хочуть розвиватися, прагнуть самовираження й об’єднання, а ми збільшуємо під цей запит свій ресурс.

2017-го ми, як і всі, очікували на новий Закон України «Про освіту». І дочекалися.

На це ми витратили багато часу, доклали значних зусиль щоби підготувати нові посібники для вчителів, що відбивають компетентнісний підхід у навчанні, розробили серію статей, вебінарів і семінарів, що роз’яснюють суть цього поняття, узяли участь у десятках педагогічних заходів, що популяризують нові тренди в освіті.

Ми бачили різну реакцію: інтерес і байдужість, розуміння й нерозуміння, радість та розгубленість.

Нам ставили запитання ті, у чиєму житті нічого не змінилося: теки-портфоліо до атестації, конкурсоманія, звітність.

У якийсь момент здалося, що ми існуємо у двох паралельних реальностях: одна — живе й пульсує змінами, вирує обговореннями програм і стандартів, вибухає риторикою міністерських спікерів, майорить назвами новомодних проектів, інша — живе в атмосфері відчуження й байдужості, мало цікавиться першою, медійною, і не дуже вірить у неї. Яка із цих двох реальностей справжня?

«Успіх — це перехід від однієї невдачі до іншої з посиленим ентузіазмом», — зауважував Вінстон Черчилль.

У цьому русі — суть розвитку. Властивість будь-якої системи — це опір змінам. Інша справа, що в період трансформацій, хворобливих, не завжди збалансованих, не завжди до кінця продуманих змін необхідно чути всі голоси. Чути, відповідати на них і враховувати. Саме в цьому ми й вбачаємо свою місію — в організації повноцінного діалогу між учасниками процесів, між ініціаторами реформ та їхніми виконавцями, провідниками.

Поясняти, учити, організовувати майданчики для обговорень, аналізувати й коментувати, пропонувати різні думки, поширювати успішний досвід — це роль спеціалізованої преси, як ми її бачимо, і в цьому — наша стратегія.

Ми прагнемо, щоб 2018 року наші передплатники були поінформовані про зміни в системі освіти, щоб вони розуміли їхню суть і мету, щоб вони долучалися до обговорення. І звісно, у новому році, як і в усі попередні, ми будемо забезпечувати наших читачів матеріалами для роботи.

Серія посібників з Нової української школи для НШ, нові книги із серії «Нові формати освіти», серія наочних матеріалів і зошитів нового покоління, збірники завдань сучасного змісту для формування ключових компетенцій і життєвих навичок, інтегровані проекти за всіма наскрізними лініями, інклюзія — це тільки частина нашого видавничого плану, що ми його готуємося запропонувати до вашої уваги.

А ще — нові інтернет-марафони (тепер 5 раз на рік), що надають можливість отримати сертифікат про підвищення кваліфікації.

Курси дистанційного навчання й майстер-класи для тих, хто шукає додаткові або альтернативні ресурси для навчання. Творчі зустрічі з редакторами й авторами в районах. Вебінари із закордонними спікерами й творчими вчителями України. Нові теми, нові тренди, нові імпульси для роботи й натхнення!

Ми готові, а ви?

Адже все, що нам потрібно насправді,— це ваша підтримка.

Знати, що твоя робота комусь допоможе, що це щось зроблене правильно,— у цьому й полягає щастя видавця й кожного редактора.

Дорогі колеги!

Бажаємо вам у новому році бути здоровими, упевненими і сильними! Нехай ваша творчість засяє по-новому, нехай знайдуться нові слова й нові змісти, нехай вони потраплять на благодатний ґрунт і зацікавлять наших дітей знаннями!

З найкращими
побажаннями й подякою —
від імені ВГ «Основа» — Інна Гришина.