Як світ зустрічає новий рік

Мета: ознайомити дітей з традиціями святкування Нового року в різних країнах світу; розширювати кругозір учнів; розвивати пізнавальні ін­тереси; виховувати культуру, повагу і любов до традицій.

Вид заходу: розповідь.

Хід заходу

— На порозі — Новий рік. Ми чекаємо на це свято особливо, тому що знаємо: незважаючи на жодні обставини, воно прийде і, можливо, принесе приємні зміни. Вороги стануть друзями, хворі забудуть про свої болячки. Як добре, що люди всієї планети мають таке чарівне свято!

Свято зустрічі Нового року — одне з найдавніших і найпопуляр­ніших у світі. Його відзначають усі народи земної кулі. Щоправда, дати Нового року в різних частинах планети не збігаються: у біль­шості країн світу його зустрічають 1 січня, а в ряді країн Сходу — у час весняного рівнодення. В Індії, залежно від місцевості, ново­річчя припадає на весну, літо чи осінь.

Красуня ялинка, Дід Мороз і Снігуронька — головні герої Но­вого року. Коли вперше з’явилася в наших оселях ялинка, нині точно встановити важко. Знали її вже стародавні греки. За ялинку у них слугували верхівка або галузки лаврового чи оливкового дерева, прикрашені білими, червоними стрічками. Прикрашали та­кож яблуками, інжиром, печивом у формі лір і дзбанків, маленьким посудом з медом і вином. Вірили, що прикрашена ялинка приносить багатство, щастя, радість і мир.

З Греції культ святкового дерева, що дістало назву еїросіана, перенісся до Риму.

У Грузії прикрашене дерево називають «Чічілага». Це дерев’яна палиця, вбрана зеленню і прикрасами, подібними до давньогрець­ких.

Перша згадка про ялинку зустрічається у документі 1605 року, де літописець з міста Страсбурга розповідає, що ельзасці на Різдво заносили до хати ялинку, прикрашену квітами з кольорового па­перу, яблуками, цукром, тоненькими золотими папірцями. Звичай прикрашати ялинку прийшов до нас з Європи.

Тепер загляньмо у біографію основного героя зими і новорічних свят Діда Мороза. Це, виявляється, ще дуже молодий дідусь, най­молодший від усіх казкових персонажів, бо народився він лише у ХІХ сторіччі. Певною мірою праобразом Діда Мороза є популярний у багатьох народів світу Санта Клаус.

Історія святкування Нового року вимірюється тисячоліттями. Змінювалися зовнішні форми і характер святкування, його зміст і символіка.

В Італії в ніч проти 1 січня вулиці безлюдні. А все через звичай викидати з балконів і вікон увесь непотріб: стільці, лампи, відра, а слід за ними — цілий каскад хлопавок і конфетті. Італійці вва­жають: якщо опівночі викинути стару річ, то наступного року при­дбаєш таку саму нову.

У Сирії напередодні Нового року цілі процесії з музикою, пра­порами, транспарантами вирушають за межі міста, щоб посадити дерева. У Гавані напередодні Нового року можна побачити десятки тисяч «водоспадів». Тут прийнято лити з вікон воду — так прово­джають старий рік.

У Німеччині всі, незважаючи на вік, щойно годинник почне відраховувати дванадцять ударів, стають на стільці та столи, щоб з останнім ударом стрибнути у Новий рік.

У Польщі дівчата не поспішають сідати за стіл, а спочатку га­дають. Для цього під святкову скатертину кладуть пучок сіна і по черзі висмикують з нього стеблинки. У кого виявиться найдовша — та найперша вийде у новому році заміж.

В усіх болгарських будинках з останнім ударом годинника на хвилинку вимикають світло і всі цілуються.

Цікава традиція у японців. Опівночі в усіх храмах дзвони від­бивають 108 ударів. Чому саме 108? Бо вважають, що людина має шість пороків: скупість, злість, дурість, легковажність, нерішу­чість, ненажерливість. І кожен з них ще має 18 різних відтінків. З кожним ударом дзвонів душа людини очищається від цих вад, а після останнього японці йдуть спати, щоб на світанку вийти на вулицю і зустріти Новий рік з першими променями сонця.

В Америці на новорічні свята приходить Санта Клаус. А до нас — Дід Мороз і Снігуронька. Діти з великим нетерпінням чекають цього свята. Вони від Діда Мороза і Снігуроньки одержать чудові подарунки. На новорічному святі будуть звучати чудова музика, жарти і сміх. Навколо ялинки кружлятиме дитячий хоровод у кар­навальних костюмах.

Чудово придумано — правда? — починати рік святом!

— З Новим роком! З Новим щастям! — говорять одне одному в ці чудові новорічні дні.

Декламування та розучування новорічних привітань

Будьте добрі та здорові,

Побажаємо любові,

Світла й радощів багато,

Щоб життя було, як свято!

У білі шати вбралася ялинка,

Вирує феєрично снігопад.

З Новим роком!

З новим щастям!

Радісних різдвяних свят!

Рік новий іде новим кроком,

Всіх вітаєм з Новим роком!

Бажаєм здоров’я, добра і надії,

Хай в новому році

збудуться мрії,

А святкова колядка

на Різдво Христве

Дарує вам Віри, Надії й Любові.

Мороз малює сріблом

на вікні казкові квіти.

Крокує Новий рік

і наближається Різдво!

Нехай в оселі цій,

теплом сердець зігрітій,

Панують щастя, радість і добро!

В пору цю, коли падає сніг

І морози чимдуж припікають,

Знов на землю спішить

Новий рік —

З ним сердечно усіх вас вітаю.