Психофізіологічний тип тренінгу. Колологія

01.06.2006 391 0

Кокологія

Кокологія (від япон. кокоро — «свідомість», «дух», «душа», «відчуття» і грецьк. логос — «вчення»). Кокологію можна розглядати як низку психологічних ігор, призначених для того, щоб розкрити емоційні й поведінкові особливості учасника гри.

Правила ігор

 1. Учасник гри повинен відповідати перше, що спадає йому на думку.
 2. Не потрібно намагатися вгадувати відповіді.
 3. Необхідно бути чесним із самим собою.
 4. Не можна забігати наперед.
 5. Спостерігайте за реакцією людей (включаючи свою власну).
 6. Намагайтеся зберігати свою свідомість відкритою.

«День народження»

День вашого народження — це єдиний день у році, коли ви вправі очікувати, що все буде хоч трохи краще, ніж завжди. Побажання й привітання, подарунки й листівки. Сьогодні ваш день народження, і, перевіряючи свою поштову скриньку, ви бачите, що вам надіслала листівку людина, від якої ви зовсім цього не очікували. Хто цей відправник? Ви також отримали подарунки від членів родини й друзів. Хто із цієї групи людей подарував вам найбільший подарунок? (Відповідаючи на питання, просять назвати імена людей, які реально існують у житті учасників.)

Рекомендації. Відповіді, які дали учасники, означають їхні справжні почуття, яких вони зазнають до людей у своєму житті, почуття, про які вони, можливо, самі не здогадуються.

Людина, яка раптом надіслала листівку, — це насправді той, від кого хотілося б отримувати більше турботи й уваги.

На поверхні, можливо, учасник асоціює найбільший подарунок з добрими почуттями до дарувальника. Але з психологічної точки зору, названа людина — насправді той, чия прихильність сприймається як щось само собою зрозуміле. Це не обов’язково означає нестачу поваги, але людина напевно впевнена в її почуттях до себе.

«Синій птах»

Одного разу синій птах зненацька влітає у вікно вашої кімнати й потрапляє в пастку. Щось у цьому заблукалому птасі приваблює вас, і ви вирішуєте залишити його в себе. Але, на ваш подив, наступного дня птах змінює колір із синього на жовтий! Цей дуже незвичайний птах змінює кольори щоночі — на ранок третього дня він яскраво-червоний, а на четвертий день стає зовсім чорним. Якого кольору птах, коли ви прокидаєтеся на п’ятий день?

 • Птах не міняє кольори, він залишається чорним?
 • Птах повертається до свого початкового синього кольору?
 • Птах стає білим?
 • Птах стає золотим?

Рекомендації. Птах, що влетів до кімнати, здається символом удачі, змушує непокоїтися про те, що щастя буде нетривалим. Реакція учасника демонструє те, як він реагує на труднощі й невизначеність у реальному житті.

Ті, хто показував, що птах залишився чорним, сприймають життя песимістично і схильні вважати, що, якщо ситуація одного разу погіршилася, то вона вже ніколи знову не нормалізується. Слід попрацювати зі школярем у такому ключі: якщо все так погано, то гірше вже не буде.

Ті, хто сказали, що птах знову став синім, практичні оптимісти, які вірять у те, що життя — це суміш гарного й поганого і що не слід боротися з цією реальністю. Такі люди сприймають неприємності спокійно й дозволяють життю тривати без зайвого занепокоєння і стресу. Такий погляд дозволяє благополучно переносити хвилі нещасть і не давати їм віднести себе.

Ті, хто відповіли, що птах став білим, під тиском поводяться спокійно й рішуче. Вони не витрачають час на хвилювання й нерішучість, навіть коли ситуація розвивається не на їх користь.

Тих, хто сказав, що птах став золотим, можна описати словом «безстрашний». Однак потрібно пам’ятати, що межа між безстрашністю й безрозсудністю дуже тонка.

«Під небом блакитним»

Уявіть собі чисте блакитне небо без жодної хмарини. Одна лише думка про це має хоч трохи поліпшити настрій людини. Тепер подивіться очима свідомості на навколишній ландшафт.

Яка з перелічених нижче картин найбільше заспокоює і розслабляє вас?

 • Біла засніжена рівнина;
 • блакитний морський простір;
 • вкриті зеленню гори;
 • поле, що поросло жовтими квітами.

Рекомендації. Блакитний колір має здатність заспокоювати душу. Навіть якщо просто уявити собі якусь картину в блакитних тонах, то можна відчути, як пульс уповільнюється, а дихання стає глибшим. Інші кольори також мають певне значення. Картина, яку учасники намалювали у своїй свідомості, розкриває прихований талант, що ховається в глибинах спокійної свідомості. Білу засніжену рівнину «бачать» сприйнятливі люди, які з першого погляду розуміють ситуацію і розплутують складну проблему без яких-небудь доказів або пояснень.

Вони володіють усім необхідним для того, щоб бути проникливою і рішучою людиною і навіть трохи провидцем.

Блакитний морський простір уявляють люди, що мають талант до міжособистісних взаємин.

Укриті зеленню гори побачили учасники, які мають дар експресивного спілкування, завжди можуть підібрати потрібні слова, щоб висловити свої відчуття.

Поле, що поросло жовтими квітами, бачать люди, яких можна назвати джерелом знань і творчості, які сповнені ідеями й мають безцінний потенціал.

Поділитися в Viber Залишити свій відгук