Проективні завдання

01.06.2006 217 0

Тест-завдання «Колаж» (автор І. В. Макарова)

Інструкція. Вам необхідно створити колаж з теми «Хто я? Який я?». (Можна взяти інші теми, наприклад, «Я та інші», «Моє минуле, сьогодення й майбутнє» тощо.)

Як матеріал для створення колажу пропонуються барвисті журнали, ножиці, клей, кольоровий папір, фломастери, альбомні аркуші.

Схема психологічної інтерпретації колажу

• Кількість та якість деталей, їхнє поєднання

Велика кількість різноманітних вирізок — демонстративність; жива уява, творча спрямованість.

Підвищена старанність, велика кількість однотипних деталей, вирізок — ригідність; тривожність.

Недбалість — імпульсивність; низька мотивація; негативне ставлення до роботи над колажем.

Невелика кількість вирізок, схематичність — астенія; низька емоційність; негативне ставлення до обстеження; інтровертність; замкненість.

Використання переважно великих за розміром вирізок — експансивність, прагнення бути в центрі уваги; схильність до марнославства, зарозумілості.

Використання в основному дрібних за розміром вирізок — тривога, емоційна залежність; невпевненість, почуття власної малозначущості й незначущості; відчуття дискомфорту, скутості.

Різний зміст, багатоплановість колажу — уява, емоційність.

Стирання, виправлення, наклеювання однієї вирізки на іншу, штрихування — тривожність, стресовий стан, емоційна напруженість, невпевненість у собі; художній прийом.

• Лінії розрізу (інтерпретація типового способу вирізання деталей)

Чітко наслідує формі аркуша — педагог трохи скутий нормами свого оточення, але підкоряється їм, конформізм. Загострені лінії — агресивність (що проявляється або прихована); обвинувачення інших і себе; погана адаптація. Зубчасті, нерівні лінії — зухвалість; ворожість. Прямі й чіткі лінії — рішучість, діяльність, активність. Криві, недбалі лінії — спритність, винахідливість; спритність, що певною мірою виявляється в розв’язанні проблем, спритність в униканні того, що не подобається.

Різні лінії під час вирізання однієї картинки — варіативність станів через внутрішні суперечності.

Чіткі геометричні вирізки — тенденція до систематизації думок, діяльності.

• Переважання картинок з певним виразом обличчя людини

Смутний — пригнічений настрій; астенія; почуття самітності; можливо, депресія.

Розгублений — невпевненість; тривога; відчуття безсилля. Відсторонений — інтровертованість; занурення у власний внутрішній світ, схильність до фантазування. Похмурий — депресія; негативізм; асоціальність; негативне ставлення до роботи над колажем.

Агресивний — агресивність; імпульсивність; негативізм; негативне ставлення до роботи над колажем. Неприємний, відразливий — негативізм; негативне ставлення до роботи над колажем; асоціальність.

• Переважання картинок з людиною в певній позі

Зі спини — негативізм; конфліктність; можливо, вікова криза. У профіль — іноді негативізм, опозиційні тенденції; замкненість. У три чверті — творча спрямованість. Іде (біжить) або зайнятий якою-небудь роботою — творча спрямованість; висока активність. Сидить — іноді пасивність.

Лежить — пасивність; іноді астенія. Сліпо втікає — страхи, бажання втекти, зникнути.

• Використання картинок із зображенням яких-небудь персонажів

Блазень, клоун — знижена самооцінка; іноді негативне самоподання. Король, принц, граф, вельможа — високий рівень амбіцій. Військовий — іноді агресивність. Антисоціальний персонаж (злодій, грабіжник, п’яниця, наркоман), негативний казковий герой — негативізм; асоціальність; іноді негативне самоподання. Дід (баба), жебрак — знижений настрій, депресія. Лялька — поступливість; переживання домінування оточення; інфантильність.

Заможна, бідна людина — незадоволеність своїм матеріальним станом. Робот, інопланетянин — інтровертність; почуття самітності; знижена конформність.

• Вирізки, що акцентують окремі частини тіла людини

Очі — страхи, підозрілість; споглядальна позиція; потреба в інформації. Вуха — значущість думки оточуючих про себе; хвороблива реакція на критику; підозрілість, сторожкість. Рот — балакучість, значущість усного мовлення. Губи — висока значущість сексуальної сфери. Зуби — вербальна агресія. Ніс — іноді незадоволеність своєю зовнішністю. Голова — висока значущість інтелекту в системі цінностей; схильність до мрій, фантазії.

Руки, розставлені в боки — екстравертність, товариськість. Руки за спиною, у кишенях, схрещені на грудях, уперті в боки — негативізм, уникання спілкування.

Велика долоня, кулак, гострі нігті — агресивність. Широко розставлені ноги — екстравертність; іноді потреба в опорі.

Підкреслено сходи — потреба в опорі, відчуття недостатньої вмілості в соціальних відносинах.

Підкреслено ознаки статі — інтерес до сексуальної сфери. Рани, шрами на обличчях або тілах — невротичний стан. Татуювання — демонстративність.

• Додаткові деталі

Зброя — агресивність; страх за себе й близьких, прагнення агресивно захищатися.

Прикраси, капелюхи, незвичайні зачіски та вбрання — демонстративність.  Іграшки — інфантильність. Цигарки, спиртне, чарка тощо — негативізм. Крила — мрійність, романтичність, схильність до компенсаторного фантазування. Пейзаж — чуттєвість, сентиментальність.

Екзотичний пляж — жага подорожей. Хмари — боязка тривога, побоювання; знижений настрій, депресія.

• Переважання певних кольорів

Зелений — почуття впевненості, наполегливість, іноді впертість; гнучкість розуму, прояв завзятості всупереч опору і труднощам; гнучкість вольових зусиль у складних ситуаціях. Багато зеленого кольору — потреба в почутті безпеки, спокою.

Червоний — вольове зусилля, агресивність, наступальні тенденції та збудження; сила волі, прагнення до діяльності й ефективності. Багато червоного кольору — тривога; емоційна напруженість; іноді конфліктність, агресивність.

Жовтий — активність, прагнення до спілкування, експансивність, веселість; «стихійна» насолода дією, здатність до активного творення, передчуття результатів роботи й прагнення нових цікавих занять; надія на успіх.

Синій — спокій, задоволеність, мудрість, раціональність, довіра і відданість. Багато синього кольору (переважання холодних тонів) — зниження настрою; утома; висока сензитивність; іноді депресія.

Малиновий (фіолетовий) — бажання прикрасити себе, зачаровувати, захоплювати інших і викликати захват; кольори таємниці, містики, інтуїції; консерватизм, прагнення дотримуватися правил і норм, стрес.

Сірий — нейтральний; стриманість, надійність, стабільність, діловитість; утома; прагнення зменшити збудження.

Чорний — тривога, страх; заперечення, протест, опозиція; заспокійливий, захисний колір.

Переважання м’яких (світлих) тонів, використання тонких відтінків кольору — сензитивність; іноді тривожність. Переважання темних тонів (особливо чорного з коричневим або синім) — депресія.

Звичайна колірна гама (один-два основні кольори) — пасивність, депресія.

Проективний тест «Дерево» (спрощений варіант за Б. Шелбі)

Інструкція. Намалюйте простим олівцем дерево.

Опрацювання результату

Схематично дерево має бути розділене на корінь, стовбур і крону (гілки). За тим, як намальовано ці фрагменти дерева, можна зробити певні висновки.

Корінь. Намальований одиночними лініями корінь свідчить про високу виконавську дисципліну людини, надійність у виконанні складної роботи.

Відсутність кореня або ж зображення лише видимої частини кореня (що розташовується на поверхні землі) свідчать про неспокійний і тривожний характер людини; зазвичай такі люди мають почуття реалізму й розсудливість. Ґрунтовно намальований корінь, що створює враження міцності й опори, видають флегматичну людину, яка потребує підтримки, іноді буває грубою, розгубленою. Такі люди схильні до творчої праці й мають добре розвинену інтуїцію.

Стовбур. Стовбур прямий, правильної форми вказує на впевнену, наполегливу людину, що може мати певні складності з адаптацією, але водночас гарні здібності до відновлення, легко переносить неприємні ситуації й вирізняється розважливістю. Стовбур Т-подібної форми свідчить про життєздатність, здатність до розв’язання конкретних проблем людини, яка вирізняється ретельністю, а також більшою здатністю до фізичної, ніж інтелектуальної роботи.

Стовбур із прямою основою свідчить про те, що людина здатна до дитячих учинків і тому, як правило, добре розуміє дітей. Стовбур з розширенням убік. Якщо стовбур розширений управо, то перед нами розважлива, шаноблива, напориста людина, що часом може відчувати недовіру або агресивність до інших людей. Якщо стовбур розширений уліво, то в людини є труднощі з виявом ініціативи. Це дуже завбачливі люди. Стовбур з округлою основою свідчить про ґрунтовність людини, а також певну повільність у справах і вчинках. Що стосується верхньої частини дерева, то випробувані можуть представити її у вигляді крони, а можуть намалювати гілки. У цьому випадку інтерпретація буде різною.

Гілки. Зображення гілок паралельними лініями вказує про сталість людини, її позитивний характер, практичний підхід до справи, уміння розв’язувати складні задачі. Зображення гілок розбіжними лініями видає людину, схильну до ризику, авантюризму, що прагне утвердитися в суспільстві за будь-яку ціну.

Променеподібні гілки є ознакою нервозності, невпевненості в собі.

Викривлені гілки демонструють людину, яка легко піддається чужому впливу й має слабкі результати в практичній діяльності, любить розваги. Гілки, схилені донизу, видають людину з меланхолійним, недостатньо сміливим характером, схильну до глибоких міркувань і сильного прояву емоцій. Гілки, спрямовані нагору, указують на запальний характер, поверховість, практичність, схильність до сміливих і ризикованих кроків, щоправда, не завжди розумних.

Товсті гілки на товстих гілках демонструють витонченість, чуттєвість, натхнення, неуважність, відкритість зовнішньому світу, дратівливість.

Крона. Сферична крона свідчить про мляве ставлення до розв’язання проблем, що виникають у житті, схильність до фантазування більше, ніж до міркування, слабку врівноваженість, високу емоційність, розвинений естетичний смак.

Крони у вигляді кількох хмар видають людину з обережним характером, що добре розуміється на нових проблемах, виокремлюється гарними манерами й шанобливим ставленням до авторитетів.

Крона у вигляді віночка вказує на наявність дипломатичних здібностей і розсудливість людини.

Крона у вигляді спіралей показує на спокійний характер людини, яка перебуває в пошуку свого внутрішнього «Я» і прагне уникнути повсякденної суєти. Крона із завитками свідчить про бажання людини працювати, добре розвинене почуття гумору, здатність легко захоплюватися і життєрадісний настрій, однак, такі люди вирізняються неуважністю, поверховістю й непостійністю.

Крона у вигляді прапора, зсунутого вбік, свідчить про людину, схильну більше до творчої та художньої діяльності, ніж до гуманітарної або наукової. Якщо крона зсунута праворуч, то така людина вирізняється напористістю, наполегливістю і прагне самовдосконалення, думає про кар’єру. Якщо крона зсунута ліворуч, то перед вами дуже вразлива людина, спокійна, завжди занурена у свої думки. Крона у вигляді мішка видає слабовільну людину, яка надто залежить від оточуючих. Плоска крона характерна для людей, що перебувають у стані пригніченості, здатних безмовно підкорятися авторитетам.

Крони аномальної форми (у вигляді трилисника, зірки, серця тощо) характеризують, з одного боку, людину з неабиякою фантазією та уявою, а з іншого — невміння людини бути щирою, бажання замилювати очі. Листя, квіти й плоди на деревах свідчать про спостережливість, точність, пунктуальність, легкий характер, ентузіазм, марнославство й потребу бути визнаним оточуючими, любов до фантазування й відпочинку. Деякі випробувані малюють дерево, уписане в пейзаж, що свідчить про невпевненість людини в собі, низку самооцінку.

Поділитися в Viber Залишити свій відгук