Запрошуємо до обговорення!

Мені завжди здавалося, що наша система освіти — надійний оплот «совка»: минуло 23 роки, але принципових змін практично не відбулося. А втім, були певні хаотичні нововведення й силкування не відстати від сучасних тенденцій соціуму, проте система в цих рухах була відсутня геть-чисто. Колишнє зневажливе ставлення до освіти й учителя залишилося до сьогодні. Широко розрекламовані акції з підвищення зарплатні насправді виявилися гучним пшиком, оскільки ніколи не перекривали інфляції. Учителі як були безплатною робочою силою держави, так і залишаються тими, ким легко командувати й кого попихати.

Кілька років тому я активно «гастролювала» лінією консалтингу (лекції й тренінги для вчителів з актуальних тем) і тому відвідала чимало великих і малих міст України. Зазвичай відгуки слухачів були позитивними й захопленими, оскільки система семінарів будувалася на добровільній участі в них і на цікавому матеріалі. Найскладнішою (в емоційному плані) для мене була поїздка до одного з міст на сході України (невелике промислове містечко). Актова зала вщент наповнена вчителями: замість запланованих 30–40 осіб (оптимальна кількість для такого заняття) було вдвічі більше. Присутні явно були розлючені, адже їх примусили прийти на це заняття (звичайно, платне). У залі фізично відчувалася різко негативна енергетика, здавалося, що все застеляв туман негативу, крізь який я не змогла прорватися. Після семінару почала обережно з’ясовувати, у чому справа. Це місто, як і решта регіону, було вотчиною регіоналів: надзвичайно жорстка дисципліна пронизувала всі сфери життя суспільства. Мене приймала завідуюча районним методкабінетом, дуже розумна жінка, і розповідала, як незадовго до цього призначали завідуючого райвно — цілком стороннього для освіти, але відданого партії чоловіка. А коли обговорювали її кандидатуру, сказали, що оскільки вона не член партії, то не може навіть претендувати на цю посаду. Завідуюча райвно розповіла, що впродовж року всіх директорів шкіл замінили на членів партії і відданих декому. І що вона вимушена була зібрати більше вчителів, ніж потрібно, оскільки дуже потрібні гроші (різниця між оплатою семінару й тим, що пішло «на сторону», — чимала) і що вчителі не можуть не прийти на цей семінар, адже з неслухами розмова коротка. Коли я поверталася до Харкова, мене не полишало відчуття липкого павутиння… і дежавю: років двадцять тому все це вже було. Різниця лише в тому, що система нахабних масових «откатов» — винахід нинішніх часів.

Останнього тижня мене мучить запитання: цікаво, хто у новообраній Верховній Раді представлятиме інтереси вчителів? Представники вищої школи там, мабуть, присутні. А чи є там ті, хто не рік і не два стояв перед першою партою й «сіяв добре і вічне»? Не хочу навіть нічого відшукувати з цього приводу, аби не засмучуватися, заздалегідь припускаючи, що інтереси вчителів обстоювати нема кому. Але це так, думки вголос…

Тому зараз, коли в ЗМІ та соцмережах активно обговорюється нова Концепція освіти, хочу звернутися до вас, шановні колеги: не втрачаймо унікальної нагоди взяти участь в обговоренні! Я чудово розумію, що означає бути шкільним учителем, що ви всі надзвичайно зайняті, але знайдіть час, скажіть своє вагоме слово, висловіть свою думку, запропонуйте те, що вважаєте за потрібне.

Змінімо разом нашу систему освіти, доведімо її значущість, адже наразі маємо шанс!

Звичайно, це лише проект, у якому окреслено головні стратегічні лінії руху вперед. Більш докладні зміни ще доведеться розробити, але навіть на початковому етапі ваша точка зору дуже важлива. Заплановані справді революційні зміни: школи мають одержати більшу автономію, будуть упроваджені європейські стандарти для вчителя, у тому числі й щодо зарплатні. Про все це читайте в концепції. Надсилайте свої відгуки до редакції журналу, пишіть на сайті видавництва (osnova.com.ua), пишіть у соцмережах і на міністерському сайті. Покажімо, що ми теж дуже зацікавлені в цих змінах.

Шановні читачі, нижче ви можете завантажити текст Концепції.

КОНЦЕПЦІЯ РОЗВИТКУ ОСВІТИ УКРАЇНИ НА ПЕРІОД 2015–2025 РОКІВ

Пропозиції, зауваження та відгуки пропонуємо надсилати на електронну адресу: site@osnova.com.ua Також можна залишати коментарі нижче.

Не залишайтеся осторонь!