Досвід виховання ЗДО Творчість, ідеї

75 чудових ігор та вправ для занять у сенсорній кімнаті

27.10.2020 1232 0

Що таке сенсорна кімната? Навіщо вона потрібна? Які складові має? Читайте у матеріалі. Бонус — методика проведення 75 вправ та завдань для занять із малюками у сенсорній кімнаті.

Значення сенсорного розвитку в ранньому і дошкільному дитинстві переоцінити важко, і саме цей вік найбільш сприятливий для вдосконалення діяльності органів чуття, накопичення уявлень про навколишній світ.

Сучасній дитині бракує тактильних, слухових, нюхових відчуттів. Часом вона сприймає навколишній світ лінійно, однобоко. Повернути всю повноту сприйняття через взаємодію з реальними об’єктами — головне призначення сенсорної кімнати.

Сенсорна кімната є потужним інструментом для розширення світогляду дитини, її сенсорного пізнавального розвитку.

Перебування в ній сприяє нормалізації психічного та емоційного стану дошкільника, позбавленню неспокою та агресивності, нервового збудження і тривожності, а також активізації мозкової діяльності. Заняття, спрямовані на розвиток сприйняття і пізнавальної діяльності, проводять з використанням обладнання сенсорної кімнати, що є середовищем для забезпечення емоційного комфорту і благополуччя, позбавлення тривожності у період адаптації.

Сенсорна кімната — це середовище з безлічі різних стимуляторів. Мозок активізується через стимуляцію базових почуттів — зору, слуху, нюху, дотику, вестибулярних та інших рецепторів; розвивається саморегулювання процесів збудження і гальмування. За умов сенсорної кімнати фахівці проводять запрограмовану корекційно-реабілітаційну роботу, або кімнату використовують для релаксації.

Три функціональні блоки обладнання СК

  • До релаксаційного блоку належать м’які покриття; пуфики і подушечки; настінні мати та на підлозі; «сухий басейн» з безпечними дзеркалами; прилади, що створюють розсіяне світло; безпечна бульбашкова колона з м’якою платформою та кутовим дзеркалом; мобайли (підвішені рухомі конструкції, іграшки); обладнання для ароматерапії та бібліотека релаксаційної музики.

Дитина, лежачи в басейні або на м’яких формах, може набути комфортної пози і розслабитися. Розсіяне світло, приємний запах у поєднанні із заспокійливою музикою створюють атмосферу безпеки та спокою. За потреби, можна проводити психотерапевтичну роботу з пацієнтом.

  • До активаційного блоку належать все обладнання зі світлооптичними та звуковими ефектами, сенсорні панелі для рук і ніг, масажні м’ячики, мобайли та ін. Додатково можна використовувати сухий басейн.

Яскраві світлооптичні ефекти приваблюють, стимулюють і підтримують увагу, створюють радісну, святкову атмосферу. Використання обладнання цього блоку СК спрямоване на стимуляцію дослідницького інтересу та рухової активності. Можна створити СК, що відтворює певну тематичну атмосферу, приміщення або ландшафт. Якщо приміщення досить велике, його можна розподілити на зони за допомогою різноманітних світлових завіс, ширм та обладнати кожну зону додатковим обладнанням.

  • До загальнооздоровчого блоку належать набір м’ячів: гімнастичних, масажних, м’ячів-гігантів, м’ячів з ручками, м’яких модулів, іграшки здоров’я. Сюди також належать зволожувач повітря, генератор запахів зі звуками природи й ароматами апарат аероіонопрофілактики та інше обладнання.

Заняття проводить педагог ЗДО: одне заняття на тиждень з підгрупою дітей (5–7), протягом 10–20 хв.

Орієнтовна структура заняття

1. Організаційна частина: ігри та вправи, що допомагають позбутися психоемоційного напруження, створюють атмосферу довіри, сприяють введенню в ігрову ситуацію. На цьому етапі педагоги використовують різні комунікативні ігри; застосовують устаткування «сухий душ», «сухий басейн», панно «жива вода» тощо.

2. Змістовна частина: ігри, вправи на ознайомлення із властивостями предметів, завдання на розвиток когнітивних навичок. Психотехнічні прийоми на цьому етапі: казкотерапія, сюжетно-рольові ігри, розігрування проблемних життєвих ситуацій. Використання казкових сюжетів, де тренажер є частиною казки, допомагає уникнути одноманітності занять, надає дітям можливість проживати чарівну історію, пересуваючись у просторі сенсорної кімнати, виконуючи різні завдання педагога.

3. Заключна частина передбачає зворотний зв’язок, релаксацію і ритуал прощання. Обладнання сенсорної кімнати містить розвивальний, лікувальний, профілактичний і корекційний потенціал. Сенсорна кімната — це маленький рай, де все світиться, звучить, дзюрчить, переливається, вабить, ненав’язливо заспокоює, за потреби, мотивує до активної діяльності. Яскравість, привабливість, барвистість, незвичність обладнання забезпечує швидке налагодження емоційно позитивного контакту між дитиною і педагогом, підвищує рівень довіри до дорослого, занурює дитину в атмосферу гри, пробуджує позитивну мотиваційну налаштованість на активне виконання певного завдання.

За посиланням ви знайдете методику проведення ігор та вправ релаксаційного, активізаційного та оздоровчого блоків.

  

Автори: І. Г. Вишневська, спеціаліст вищої категорії, вихователь-методист;

Л. В. Дудинська, спеціаліст І категорії, вихователь;

С. О. Алексюк, спеціаліст І категорії, вихователь,

ЗДО № 67 «Сонячний», м. Краматорськ, Донецька обл.

Сподобалась тема? Тоді замовляйте:

Інструкція, як оформити замовлення на: http://osnova.com.ua/help/4/

Поділитися в Viber Залишити свій відгук