Сучасний урок НУШ Творчість, ідеї

Гарольд і фіолетова крейда: розвиваємо мовленнєві навички за допомогою малювання

15.10.2020 393 0

Джерело: https://www.justwatch.com/us/tv-show/harold-and-the-purple-crayon

1955 року американський карикатурист та ілюстратор дитячих книжок Крокетт Джонсон створив комікс «Гарольд і фіолетова крейда», який набув шаленої популярності.

Головний герой, чотирирічний Гарольд, створює власний світ за допомогою чарівної крейди.

Спершу малюк хоче прогулятися під місячним світлом. Але Місяця не видно за хмарами, тож хлопець просто малює його. Гарольд малює все, що йому потрібно, а наприкінці малює свою домівку, ліжечко і вкладається спати.

На цьому сюжеті Джанель Кокс будує урок, на якому діти навчаються активного слухання, аудіювання, переказу. Технологія має назву Sketch-to-Stretch і використовується для узагальнення інформації, переказу історій за допомогою малювання. Потрібно послухати оповідання, намалювати про що з нього дізнався, та додати кілька речень як підпис до свого малюнка.

Клас:початкова школа

Тема: Мовне мистецтво

Мета: набути навичок розуміння аудіювання.

Матеріали та інструменти: Книга Крокетт Джонсон «Гарольд і фіолетова крейда» (або будь яка інша, що відповідає програмі наших шкіл — прим. ред.), олівці, великі аркуші паперу.

Використовувані стратегії читання:

Учні використовуватимуть стратегію читання Sketch-to-Stretchдля розроблення концепцій, узагальнення почутої інформації та переказування історії за допомогою малювання.

Учні читатимуть, писатимуть, слухатимуть та говоритимуть для розвитку візуалізації та літературного мовлення, формулювання відповідей та висловлювань, а також для розвитку критичного мислення.

Хід уроку

Розкажіть учням про особисті враження від літературних творів, що мають персонажів та цікавий сюжет.

Запитайте в дітей, чи полюбляють вони малювати? Тоді запитайте, коли вони слухають якісь історії, чи заплющують вони очі, уявляючи, що відбувається?

Запропонуйте учням заплющити очі та уявити коня поруч з будинком. Після того, як усі будуть готові, запитайте: «Що саме ви «побачили»? Якого кольору був кінь? Яким був будинок?»

Перепитайте декілька учнів і акцентуйте увагу на тому, що кожен уявляв щось своє.

Скажіть дітям, що вони будуть використовувати свою уяву, коли ви прочитаєте їм казку «Гарольд і фіолетова крейда». Наголосіть, що учням доведеться уважно слухати історію, бо вони будуть малювати те, що почують.

Скажіть студентам, що вони мають вухами слухати, а руками малювати те, що малює у цій історії персонаж Гарольда.

Запитайте учнів, які типи речей, на їхню думку, вони будуть малювати?

Запитайте учнів, чи вважаєте ви, що у всіх буде однакові малюнки? Чому «так»? Чому «ні»?

Дозвольте кожному знайти місце у класі (на парті на підвіконні чи на підлозі), де йому буде зручно малювати.

Запитайте учнів, з якого місця на папері вони починатимуть малювати, де продовжуватимуть, де закінчать малюнок?

Перекажіть назву книги і починайте читати.

Зупиніться кілька разів на початку книги і запитайте, що малюють ваші учні. Робіть це, щоб діти розуміли, що їм слід робити.

Коли роботу буде закінчено, попросіть учнів покласти свої малюнки на парти, а потім попросіть їх пройтися класом, щоб всі переглянули роботи інших. Порівняйте їхні малюнки.

Нехай учні перекажуть історію за допомогою свого малюнка.

Поставте запитання для порівняння, наприклад: «Що намалював Нік на цій картині, а що Мері пропустила із сюжету книги?»

Нехай учні спостерігають, що кожна дитина має власне сприйняття того, про що йшлося у казці.

Оцініть якісні відповіді, використовуючи точність, об’єктивність та розуміння книги.

Самостійна робота

Як домашнє завдання нехай кожен учень малює улюблену частину казки, використовуючи лише свою пам’ять.

Автор: Джанель Кокс

За матеріалами: https://www.thoughtco.com/harold-and-the-purple-crayon-lesson-2081994

Переклад М. В. Юдіної

Поділитися в Viber Залишити свій відгук