Актуально Self-менеджмент

Професії майбутнього, які можна опанувати вже сьогодні

17.07.2020 1011 0

Нині у світі налічують понад 50 тис. професій, в Україні наразі — близько десяти тисяч. Ця кількість швидко змінюється. Експерти прогнозують, що протягом 10 років зникне не менш ніж 5 тис. професій і з’явиться майже стільки ж нових. Тому до змін потрібно готуватися вже тепер.

Питання затребуваності професій через 5–10 років непокоїть не тільки школярів та їхніх батьків, а й працедавців і, звісно, освітян.

З розвитком технологій ринок праці суттєво змінюється. Роботи і комп’ютери вже зараз виконують деякі завдання краще за людей, тому їхня роль у повсякденному житті буде тільки зростати.

У зв’язку з тим, що біотехнології та IT-технології тісно входять у наше життя, аналітики пророкують появу нових професій, які будуть об’єднувати в собі і технологічну складову, і наукову: біоінженер, проєктувальник «розумного» середовища, генетичний консультант, IT-медик, урбаніст-еколог, біоетик тощо.

Пропонуємо добірку найбільш цікавих та перспективних професій найближчого десятиліття.

ПРОЄКТУВАЛЬНИК ДОМАШНІХ РОБОТІВ

  

Ця професія стала популярною відразу ж після створення перших побутових помічників, на зразок безпілотного пилососа, розумних будинків та інших допоміжних систем. Планується розробка роботів-прибиральників, роботів-пральних машин, роботів-садівників та навіть роботів для вигулювання хатніх тварин. Креативних фахівців-творців уже готують в Ольборгському університеті Данії, Пенсільванському університеті в США та Римському університеті людини в Італії.

ТРЕЙДЕРИ АЛЬТЕРНАТИВНИХ ВАЛЮТ ТА КРИПТОГРАФІЧНІ ФІНАНСИСТИ

  

Сучасні майнери, криптоторговці та творці блокчейн-технологій здебільшого є програмістами-самоучками. Але тепер, ця сфера досягла такої популярності, що виникла необхідність у навчанні фахівців, які зможуть просувати ці технології та впроваджувати їх у життя звичайних людей. На сьогодні криптовалюти вже є грошима, і вже зараз користувачам потрібні організатори обмінних систем, наприклад, між Біткоїном та гривнею. Університети Пенсильванії, Нью-Йорка і Сан-Паулу вже готують дипломованих фахівців у цій сфері.

СІТІ-ФЕРМЕР

Попри інноваційну назву, ця професія з’явилася вже вісім років тому. Зважаючи на масову урбанізацією та скорочення міського простору, виникла проблема розміщення агропромислових об’єктів, які традиційно займають великі площі. Підприємці з Сінгапуру як країни-експерта з виживання в місцях з густотою населення майже 10 000 людей на квадратний кілометр, придумали використовувати вертикальні об’єми простору для потреб агропромисловості. Створена ними 2012-го року ферма-хмарочос започаткувала ідею органічного вирощування на дахах та фасадах міських будинків.
З нинішніми планами будівництва таких агрохмарочосів у Південній Кореї, Китаї, ОАЕ, США, Франції та інших країнах з’явився попит на відповідних експертів — міських (сіті) фермерів. Ці люди будуть вибирати правильне розташування та створювати необхідні умови для вирощування різних культур просто серед бетонних джунглів.

КІБЕРДВІРНИК

  

Перенісши своє життя в інтернет, людина і там примудрилася залишати після себе купи інформаційного сміття. Як наслідок, виникла потреба в людях, які будуть це сміття ліквідовувати, звільняти простір та вирішувати, що можна прибирати, а що — ні. Простіше кажучи, кібердвірник — це фахівець із комп’ютерної безпеки. Сьогодні існує цілий відомчий орган — Кіберполіція, а професія кібердвірника стала сучасною реальністю.

ТРЕНДВОТЧЕР

  

Професія на стику маркетингу і стратегічного планування, яка вже міцно влаштувалася на ринку праці. Це фахівець із довгострокового прогнозування, який професійно пророкує майбутнє. Трендвотчер зможе знайти собі роботу в будь-якій сфері: в області HR, наприклад, йому належить спрогнозувати, які поки що не наявні професії стануть найбільш затребуваними, а які наявні зникнуть. Він стане в пригоді компанії, яка виходить на новий ринок, і компанії, яка хоче змінити сферу діяльності. Ключові тренди, з якими сьогодні мають справу фахівці з прогнозування,— штучний інтелект, блокчейн, кіберспорт.

ТРЕНЕР З МАЙНД-ФІТНЕСУ

  

Це той, хто вчить людей думати і розвивати когнітивні навички. В Україні майнд-фітнес поширений у дитячих розвивальних центрах серед педагогів, яких можна вважати першими майнд-тренерами. Відсутність фахівців із майнд-фітнесу для дорослих компенсується наявністю онлайн-майданчиків, які пропонують тренувати інтелект за допомогою ігор, тестів і навчальних курсів.

У майбутньому можлива поява сервісів розвитку мислення для дорослих, де крім розвивальних програм буде затребуваний особистий тьютор. Він побудує персональну освітню програму для дорослих залежно від їхніх запитів і буде стежити за її виконанням.

ФАХІВЦІ ДИСТАНЦІЙНОЇ ОСВІТИ

  

Вони будуть займатися не навчанням студентів, а координацією роботи викладачів зі студентами, які перебувають по той бік монітора. Також в обов’язки цієї професії входить пошук найбільш ефективної взаємодії між наявними освітніми установами та освітніми онлайн-порталами.

ДИЗАЙНЕР ДИСТАНЦІЙНИХ КУРСІВ

Продовжуючи тему дистанційної освіти, можна виявити ще одну затребувану професію — дизайнер онлайн-курсів, який розробляє або адаптує методики, навчальний матеріал і курси, що дає змогу підвищити рівень освіти. І тут ідеться про більш складні методи адаптації, наприклад, віртуальна реальність чи гейміфікація.

IT-МЕДИК

  

Це професія медика інформаційних технологій. Виявляється, що значні обсяги інформації — big data — збирають і опрацьовують не лише соціальні мережі, пошукові системи та інтернет-магазини, а й медичні установи. Аналізуючи інформацію про те, які рецепти виписують медики або які ліки користуються більшою популярністю в певній локації, фахівці можуть раціонально розподіляти свої зусилля, оптимізувати доставки препаратів у різні частини світу та запобігати можливим масовим вірусним зараженням та епідеміям. IT-медики вже користуються популярністю та є надзвичайно конкурентоспроможними на ринку праці.

РОЗРОБНИК НЕЙРОІНТЕРФЕЙСІВ

  

Спеціаліст із розроблення інтерфейсів, сумісних із нервовою системою людини. Нейроінтерфейс — це система, здатна розпізнавати електричні сигнали мозку та опрацьовувати їх за допомогою спеціальних програм. Проєктувальник нейроінтерфейсів повинен розумітися відразу на декількох областях: біології, фізики, біоінженерії, нейрохірургії, електротехніки та ІТ-технологіях. Цей фахівець повинен допомогти людині спілкуватися силою думки і робити девайси приблизно такі, як у Стівена Хокінга. За фахом можна буде працювати в біотех-компаніях, у розробників робототехніки і навіть в індустрії розваг.

ПСИХОЛІНГВІСТ

У посадові обов’язки цього фахівця входить побудова фраз і речень шляхом опрацювання моделей процесів природної мови.

ПРОЄКТУВАЛЬНИК ІНФРАСТРУКТУРИ ПОВІТРОПЛАВАННЯ

  

Спеціаліст, який створює все, що необхідно для повітроплавання: від дирижаблів, безпілотників та інших літальних апаратів до просунутих механізмів навігації. Повітроплавання зможе розв’язати проблеми доставки важких вантажів у важкодоступні місцевості та, можливо, розв’яже нагальну проблему з дорожніми заторами. Потенційні роботодавці проєктувальника — стартапери, які працюють над сервісами повітряних таксі та дронів — доставщиків їжі.

АРХІТЕКТОР ЕНЕРГОНУЛЕВИХ СПОРУД

Цей фахівець знає, як побудувати будинок, що буде «харчуватися» за рахунок повітря, сонця, вітру та інших джерел відновлюваної енергії. Проєкти енергонулевих споруд уже зараз популярні в Китаї, наприклад, будівля Центру енергетичних технологій у місті Нінбо забезпечується за рахунок фотоелектричних батарей, об’єднаних у сонячну ферму. Крім китайського ринку такі архітектори зможуть знайти собі роботу на ринку Канади (там навіть створили Коаліцію будинків з нульовим споживанням енергії) та у Фінляндії.

ПЛАНУВАЛЬНИК «РОЗУМНОГО» МІСТА

  

Якщо «розумним» будинком уже нікого не здивуєш, то «розумні» міста — це поки лише цікава задумка. Але навіть у разі її реалізації потрібні фахівці, які зможуть контролювати локальні та загальноміські системи з урахуванням численних даних із навколишнього світу, що необхідно для підтримання нормального життя в місті.

ФАХІВЦІ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИХ МЕРЕЖ ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ

Працівники цього напрямку опікуються створенням і повним обслуговуванням системи збирання інформації про виробництво і споживання електричної енергії у місті або окремих мережах для підвищення надійності та ефективності їхньої роботи.

БІОЕТИКА

Біоетика консультує медичні центри з етичних питань, пов’язаних, наприклад, із втручанням в генетичний код. Такий фахівець повинен уміти чітко позначити рамки діяльності біоінженерів, які проводять трансплантації й генетичне моделювання. Також до завдань біоетика належить оцінювання професійної поведінки людей у медичному співтоваристві.

ХАРЧОВИЙ ТЕХНОЛОГ

  

Молекулярна кухня нещодавно почала з’являтися в ресторанах, але вже зацікавила собою багатьох гурманів. Харчові технологи в майбутньому прогресуватимуть, розшукуючи альтернативні джерела харчування, а також можливості для синтезування їжі.

Спектр професій, якими людина буде займатися в майбутньому, досить обширний, але поки абстрактний, адже через одне серйозне наукове рішення може змінитися вся система світобудови, після чого робочий ринок повністю стане іншим і, відповідно, зміниться і сам список.

Підготувала Пужайчереда Лариса, редакторка Видавничої групи «Основа»

За матеріалами:

1. Вибір професії. Якими будуть професії майбутнього? [Електронний ресурс] / VSEPROGROSHI : [Веб-сайт]. — 2020. — Режим доступу до ресурсу: http://vseprogroshi.com.ua/vibir-profesi%D1%97-yakimi-budut-profesi%D1%97-majbutnogo.html (дата звернення: 05.05.2020).

2. Не гальмуй. 10 професій майбутнього, які можна опанувати вже сьогодні [Електронний ресурс] / NV : [Веб-сайт]. — 2020. — Режим доступу до ресурсу : https://nv.ua/ukr/techno/innovations/vcheni-vipadkovo-stvorili-ferment-jakij-rujnuje-plastikovi-vidkhodi-2464559.html (дата звернення: 05.05.2020).

3. 10 професій майбутнього, яким потрібно навчитися [Електронний ресурс] / UASPECTR : [Веб-сайт]. — 2020. — Режим доступу до ресурсу : https://uaspectr.com/2019/03/27/10-profesij-majbutnogo-yakym-potribno-navchytysya/ (дата звернення: 05.05.2020)

Поділитися в Viber Залишити свій відгук