Психологія Досвід виховання ЗДО

Граємо вдома: цікаві та прості ігри

13.05.2020 827 0

Відомо, що всі дитячі ігри є не тільки такими, що розвивають мислення, пам’ять та увагу, але й достатньо часто мають на меті просто зайняти дитину, відволікти її від нудьги та безцільного бешкетування. Пропонуємо добірку простих та цікавих ігор, які допоможуть батькам організувати дітям корисне дозвілля.

1. Ігри на папері

Основна перевага — мінімальні часові та матеріальні витрати на підготовку таких ігор. Максимум, що потрібно для організації цього виду ігор, — олівці та папір. Наведемо декілька прикладів найцікавіших ігор цього виду.

Гра «Шифрувальники»

Ця гра — відмінний тренажер для пам’яті, уваги, мислення.

Обладнання: олівець і аркуш.

Кількість гравців: будь-яка.

Правила гри

Для початку придумайте умовний шрифт. Тобто кожну з літер абетки позначте символом. Можна вибирати як прості (кружечки, зірочки, прямокутники), так і більш складні (поєднання декількох геометричних фігур, спрощені зображення тварин, рослин та ін.) символи. Зашифруйте за допомогою символів яку-небудь фразу, наприклад: «У дружбі — сила». Або пофантазуйте та запропонуйте розшифрувати, наприклад, назви страв, які ви плануєте приготувати завтра, а потім скласти та красиво оформити так зване меню для більшої інформованості усієї родини.

Роздайте дітям аркуші із шифром і олівці. Хто першим розшифрує фразу, той і переможе!

Гра «Змійка»

Гра тренує логіку, а ще вчить дитину змагатися. І навіть якщо не завжди виграєш, це відмінний тренажер уміння щодо тримати себе в руках у разі програшу й невдачі.

Обладнання: олівці різного кольору й аркуші у клітинку.

Кількість гравців: двоє.

Правила гри

Необхідно накреслити на аркуші поле 10 × 10 клітинок (або більшого розміру). Кожний гравець по черзі малює короткі відрізки завдовжки в одну клітинку. Ходити можна як по горизонталі, так і по вертикалі. Потрібно малювати, продовжуючи вже почату лінію. Перетинати край поля, замикати лінії або перетинати їх не можна.

Гра в слова «Шибениця»

Обладнання: олівець і аркуш паперу.

Кількість гравців: двоє.

Правила гри

Один із гравців задумує слово (тільки іменник) і не говорить його другому гравцеві. Він пише тільки першу й останню літери задуманого слова, проставляючи замість інших літера тільки точки, щоб позначити їхню кількість. Той, хто відгадує, починає називати по одній літері абетки. Якщо літера вгадана правильно й вона є в слові, то той, хто загадує, «відкриває» її, тобто вписує замість точки. Якщо ж літера названа неправильно, у слові її немає, то той, хто загадує, пише її збоку для «контролю» і починає малювати «шибеницю» і чоловічка на ній. Гра завершується, коли слово розгадане або чоловічок виявляється «повішеним».

Не бійтеся видимої жорстокості гри. Вона швидше вчить грамотності й збагачує словниковий запас, ніж робить дітей жорстокими.

Гра «Кристал», або «Трикутнички»

Гра відмінно розвиває логічне мислення й увагу. Дитина легко розуміє правила гри і захоплюється нею.

Обладнання: олівець і аркуш.

Кількість гравців: двоє.

Правила гри

Для початку на полі гравці довільно ставлять якусь кількість точок. Наприклад, їх може бути десять або шістнадцять. Перший гравець з’єднує дві точки лінією. Другий гравець чинить так само. Так відбувається доти, поки один із гравців не створює трикутник. Він ставить літеру свого імені всередині трикутника й може зробити ще один хід. Щойно на папері з’явився перший трикутник, гра стає більш активною Виграє той, хто намалював більше трикутників. А порахувати їх можна за початковими літерами імен.

 

Гра «Балда»

Дуже проста й цікава логічна гра, доречна для дитячих днів народження або для того, щоб зайняти дітей чимсь цікавим.

Обладнання:олівець і аркуш у клітинку.

Кількість гравців: будь-яка.

Правила гри

Намалюйте поле 5 × 5 клітинок. У середньому рядку потрібно написати слово, що займе весь ряд. Далі гравці по черзі додають до слова інші літери, щоб утворити нові слова. Важливо — слова можна читати в будь-якому напрямку. За кожне нове слово учасник отримує бали. Їх налічують за кількістю літер у слові. Виграє гравець, який набрав найбільшу кількість очок. Гра завершена, коли заповнене все поле або коли гравці не можуть придумати жодного слова.

 

2. Веселі домашні змагання 

Смуга перешкод

Обладнання: 2–3 стільця, стрічка або мотузка, м’які іграшки, великі пакети для сміття.

Кількість гравців: будь-яка.

Правила гри

Улаштуйте смугу перешкод і позмагайтеся, хто швидше її здолає. Для цього на початку маршруту поставте кілька стільців, під якими потрібно пролізти. Після цього натягніть стрічку, аби через неї можна було переступити або перестрибнути, а потім посадіть м’які іграшки, навколо яких необхідно оббігти двічі-тричі. Ближче до фінішу покладіть великі пакети для сміття. Станьте в них і весело стрибайте до фінішу.

Подорож через «болото»

Обладнання: картонні тарілки (можна просто вирізати великі кола із аркушів картону формату А4).

Кількість гравців: будь-яка.

Правила гри

Розкидайте на підлозі картонні тарілки так, щоб між ними була відстань в один дитячий крок. Поясніть, що тарілки — це «купини», а навколо — «болото». Потрібно пройти по них, не замочивши ніг. Подайте приклад, а потім запропонуйте спробувати малюкові зробити це з вашою допомогою або самостійно. Перетнути «болото» можна найкоротшою дорогою, а можна й найдовшою. Змінюйте маршрут, рахуйте «купини».

Гра «Міста»

Обладнання: бажання грати та перемагати.

Кількість гравців: будь-яка.

Правила гри

Головна умова цієї гри: назва наступного міста повинна починатися на останню літеру попереднього. Замість назв міст можна дібрати жіночі й чоловічі імена, назви рослин, тварин, марки автомобілів. Переможцем стає той, хто останнім дасть правильну відповідь.

Гра «Мильні бульбашки»

«Мильні бульбашки» — одна із найулюбленіших дитячих розваг дітей. Звісно, найкраще такі ігри організовувати на вулиці. Але мильні бульбашки для ігор та змагань можна використовувати і вдома, якщо дотримувати двох умов: уміти виготовляти відповідний розчин у домашніх умовах, та запланувати гру незадовго до генерального прибирання квартири.

Простий рецепт виготовлення мильних бульбашок у домашніх умовах.

Дві частини подрібненого господарчого мила (бульки з туалетного мила занадто тендітні), 4 частини гліцерину (його можна придбати в аптеці), 1 частина цукрового сиропу й 8 частин води. Ретельно перемішайте розчин і видувайте бульки із задоволенням.

3. Ігри на кухні

Саме кухня є для наших дітей чи не найпривабливішим місцем у квартирі. Ще б пак! Адже там так смачно пахне. І завжди можна знайти який-небудь дивовижний предмет. А ще можна спостерігати за діями мами або тата. Можна куштувати їжу, розмішувати й терти і навіть різати безпечним ножем. Можна допомагати мамі готувати, а потім улаштувати дегустацію страв. Ба більше, на кухні можна спостерігати за роботою блендера або міксера, розглядати хлібопічку або тостер (звісно, у присутності й під контролем дорослих).

Цікаві та захопливі ігри на кухні допоможуть дитині із користю провести час, а також, у майбутньому, навчать виконувати прості завдання у приготуванні їжі.

Гра «Незвичайна аплікація»

Ви вирішили побалувати родину випічкою, і у вас залишився шматочок тіста? Використайте його для цікавої гри. Візьміть невелику кухонну дощечку для нарізування й рівномірно розмажте по ній тісто. Матимете відмінну основу для аплікації. Дайте дитині дрібку рису, щіпку гречки, трішки сухих макаронів, перець горошок. Можете також дати сухі зерна кукурудзи або гороху. Покажіть малюкові, як можна робити аплікацію на тісті. Достатньо лише прикласти крупинку до дощечки з тістом і злегка натиснути на неї пальцем. Дітям молодшого віку можна заздалегідь нанести контур якої-небудь дитячої картинки. Діти старшого віку можуть створювати власні сюжети.

Гра «Солона картина»

Це проста і водночас ефектна техніка. Усе, що знадобиться, — це аркуш кольорового картону, трішки клею ПВА і звичайна поварена сіль. Отже, залежно від того, що ми малюватимемо, виберемо колір картону. Сіллю особливо добре малювати що-небудь зимове. Спочатку клеєм наносимо на картон малюнок, а потім щедро посипаємо його сіллю. У місцях, змазаних клеєм, сіль затримається, матимемо дуже гарне зображення.

Гра «Відгадай»

Необхідно на деякий час зав’язати дитині очі. Попередьте заздалегідь, що в цій грі потрібно відгадувати продукти за запахом. Вибирайте те, що пахне для малюка «знайомо». Наприклад, часник, апельсини або мандарини, сир, хліб, шоколад або какао, кріп, цибуля, малина та ін. мають запахи, що запам’ятовуються. Така гра розвиває вміння відчувати, розрізняти й запам’ятовувати різноманітні запахи.

Гра «Кулінарний шедевр»

Якщо зазвичай ми говоримо дітям, що продуктами не грають, то зараз у нас усе навпаки. Гратимемо ми саме їжею. Дайте дитині плоску тарілку великого діаметра. На ній він створюватиме свій шедевр. Дайте набір продуктів, з яких запропонуйте зробити що-небудь цікаве. Ідеї їстівних картинок можете придумати заздалегідь.

Укладання Ю. М. Афанасенко

За матеріалами журналів «Зростаємо разом», №  3, 4 (2012); № 1, № 4 (2013). — Х. : Вид. група «Основа»

Сподобалась тема? Тоді замовляйте:

Інструкція, як оформити замовлення на: http://osnova.com.ua/help/4/

Також завантажуйте електронні посібники:


 

Поділитися в Viber Залишити свій відгук