Актуально Self-менеджмент

Батарейко, здавайся!!! Чому потрібно здавати відпрацьовані батарейки на утилізацію?

16.05.2020 848 0

Джерело: https://www.radiosvoboda.org/a/29273849.html

Будь-яка батарейка, викинута в звичайний сміттєвий бак, стає небезпечним відходом і становить серйозну загрозу навколишньому середовищу. Потрапивши у землю, один елемент живлення здатний забруднити 16–20 м2 ґрунту та 400 літрів води. Викинувши всього дві старенькі батарейки, ви зіпсуєте дві ванни, 8 відер і півтора чайника води. А ці батарейки є джерелом цінних елементів, бо 80 % маси батарейок — це карбон, марганець, цинк, графіт та інші елементи, які можна повторно використати.

Чому важливо здавати батарейки на переробку?

Батарейки належать до небезпечного виду відходів. Вони складаються з різноманітних елементів — кислот, лужних сполук та розчинних важких металів (літій, ртуть, свинець, кадмій). У процесі розкладання захисної залізної оболонки солі важких металів потрапляють у ґрунт і ґрунтові води, а далі — у рослини, які вирощують на цих ґрунтах і вже тоді опиняються у продуктах харчування. Ці високотоксичні елементи накопичуються у тілі споживачів такої продукції та призводять до різноманітних захворювань.

Саме через те, що батарейки забруднюють воду і землю, їх не можна викидати у смітник. Відпрацьовані батарейки потрібно віддавати на утилізацію.

Як відбувається процес переробки батарейок?

У першу чергу батарейки відсортовують за технологічними групами. Залежно від складу електроліту батарейки поділяються на сольові, літієві, алкалінові (лужні), срібні та ртутні.

  

Джерело: https://rubryka.com/article/chystylyshhe-batarejky/

Наступний крок — це подрібнення на спеціальному обладнанні — шредері.

Подрібнені батарейки стають сумішшю, за консистенцією схожою на суп. Вона називається шихта. З цієї суміші магнітом відбирають метали, а хімічні речовини, які залишаються в рідкому стані, досортовуються.

Для цього шихту поміщають у спеціальне обладнання — вібросепаратор, де відсіюється вуглець, насичений хлорним сполуками цинку (використовується у металургії, цинк поліпшує плинність металів при плавці).

Далі суміш переміщують у магнітний барабан, що відділяє залізо від цинку. З неї в кілька етапів витягують цинк (у вигляді солей), марганець і графіт.

Чому в Україні немає підприємств для переробки вживаних батарейок?

Чи знаєте ви, що велика кількість батарейок, які збирають в Україні, насправді не йдуть на переробку? Це пов’язано з тим, що їхня переробка не безкоштовна, за неї потрібно платити.

В Україні немає підприємств, де займаються переробкою батарейок.

Були спроби на львівському заводі «Аргентум» налагодити переробку батарейок. 2016-го року публічно оголосили, що така переробка є збитковою.

І це дійсно так. У Європі переробка батарейок коштує від 300 євро за тону. Ці кошти сплачують імпортери батарейок із прибутків, отриманих з продажу нових батарейок. Це одна з причин.

Ба більше, кількість батарейок, які збирають волонтери та торгові мережі наразі в Україні, — до 100 тон/рік. А нормальне завантаження, наприклад, заводу Recupyl в Польщі — 3000 тон/рік (у 30 разів більше). В менших обсягах будувати завод не доцільно.

І ще одне — батарейки бувають 8 типів, і кожен із них потребує окремої технології переробки. Найбільш небезпечні з них ті, що містять ртуть, кадмій та свинець. Завжди доцільніше переробляти їх у Європі. У масі їх порівняно небагато, а тому спорудження окремих потужностей в Україні для таких батарейок економічно не доцільно та потенційно має більше екологічних ризиків.

Громадська організація «Батарейки, здавайтеся!» налагодила партнерство з реальним румунським заводом із переробки батарейок GreenWEEE. На початку березня перша фура з 20 тонами батарейок вирушила до Румунії!

Однією цією фурою ми збережемо близько 1600 гектарі землі (це 2000 футбольних полів). У ній міститься приблизно 1 мільйон батарейок. Утім, це менше 1 % всіх тих батарейок, які ввозять в Україну щорічно.

  

Джерело: http://batareiky.in.ua/post/vpershe-batareyki-z-ukrayini-virushili-na-pererobku

Куди надійно можна здати батарейки в Україні?

Сам Проєкт «Батарейки, здавайтеся!» розпочався ще влітку 2013 року з ініціативи трьох небайдужих IT-шників, які захотіли зробити щось корисне для України.

Наприкінці 2019 року ГО запустила широкомасштабний збір батарейок у великих торговельних мережах. Активісти домовилися про оплату переробки з торговельними мережами «Епіцентр» і «Нова Лінія» та чотирма виробниками батарейок — Duracell, VARTA, GP Batteries та Hausmark. На це витрачатимуть кошти від продажів нових батарейок.

  

Джерело: https://hmarochos.kiev.ua/2019/12/10/ukrayintsi-zmozhut-zdavaty-batarejky-na-garantovanu-pererobku-kudy-same/

У супермаркетах «Епіцентр» і «Нова Лінія» використані батарейки приймають безкоштовно — до 20 штук за раз від особи. Дизайн контейнерів розробили «Агенти змін». В «Епіцентрі» батарейки «збиратиме» бобер, у «Новій Лінії» — кріт, в офісах окремих компаній — котики. На кожному контейнері розміщено голограму «Гарантована переробка», яку неможливо підробити.

Увага! Решта торгівельних мереж — АТБ, Сільпо та інші — не дають інформацію про те, де саме і коли будуть перероблені батарейки, хто за це платить, скільки уже зібрали.

У двох містах України громадяни можуть скористатись контейнерами місцевих КП, які уклали договір про відповідальну передачу уже зібраних батарейок з ГО «Батарейки, здавайтеся!» і передають їх на надійну переробку на заводі GreenWEEE:

— у Києві: контейнери КП «Київкомунсервіс» — мапа за посиланням https://maps.visicom.ua/c/30.72945,50.39648,11/po/0?lang=uk;

— у Полтаві: Екобус Полтавської міської ради — інформація за посиланням https://poltava.to/news/52850/ .

Зреферувала Л. М. Пужайчереда, Видавнича група «Основа»

За матеріалами:

1. Про проєкт. [Електронний ресурс] / Проєкт «Батарейки, здавайтеся!» : [Веб-сайт]. — Режим доступу до ресурсу: http://batareiky.in.ua/post/pro-proekt (дата звернення: 26.03.2020).

2. Українці зможуть здавати батарейки на гарантовану переробку. Куди саме? [Електронний ресурс] / Хмарочос : [Веб-сайт]. — 2019. — Режим доступу до ресурсу: https://hmarochos.kiev.ua/2019/12/10/ukrayintsi-zmozhut-zdavaty-batarejky-na-garantovanu-pererobku-kudy-same/ (дата звернення: 26.03.2020).

3. Ярликова О. Де «чистилище»: куди потрапляють використані батарейки? [Електронний ресурс] / Олександра Ярликова // Рубрика. Все по поличках : [Веб-сайт]. — 2019. — Режим доступу до ресурсу: https://rubryka.com/article/chystylyshhe-batarejky/ (дата звернення: 26.03.2020).

Сподобалась тема? Тоді замовляйте:

 

 

 

 

Інструкція, як оформити замовлення на: http://osnova.com.ua/help/4/

Також завантажуйте електронні посібники:

 
 


 

Поділитися в Viber Залишити свій відгук