Сучасний урок НУШ Творчість, ідеї

Книжкова бесіда: що це таке та з чим її читають?

05.04.2020 921 0

Ви хочете, щоб ваші учні читали більше, але книги просто припадають пилом на полицях? Книжкові бесіди стануть успішним інструментом для залучення учнів до читання, допоможуть дітям визначитися з улюбленою книгою та дізнатися про нових цікавих авторів.

Що таке «книжкова бесіда»?

Книжкова бесіда — це коротка презентація книги з метою переконання інших людей прочитати її. Це не нудний огляд книги, що не спонукає до жодних емоцій. Це значно веселіше, ніж звична книжкова виставка. Мета книжкової бесіди: весело, захопливо та креативно розрекламувати вашу книгу, «продати» її. Книжкова бесіда може висвітлити сюжет книги, або представити лише одного персонажа, або навіть відтворити лише загальний настрій книги. Ознайомте своїх учнів із книжковими бесідами, запровадивши таку практику в своєму класі. Діти можуть працювати в парах, або презентувати книгу всьому класу.

Яку книгу обрати?

Напевно, найкращий спосіб обрати книгу для книжкової бесіди — вибрати ту, що найбільше подобається. Якщо діти не можуть самостійно визначитися з книгою, то можна запропонувати їм вибрати книгу так:

 • вибрати зі списку книг для позакласного читання;
 • якщо ви добре знаєте захоплення своїх учнів, можете створити список рекомендованих книг для кожного учня індивідуально;
 • діти можуть підготувати виступи з певної теми (наприклад, «Перше кохання» до Дня всіх закоханих та ін.).

Як провести книжкову бесіду?

  

Книга обрана. Тепер вам потрібно придумати, як успішно її «продати». Пропонуємо вашій увазі декілька прийомів, що можна використовувати під час книжкових бесід, аби максимально зацікавити своїх слухачів.

 • ·Не розповідайте кінцівку (виняток може бути для серії книг, де закінчення однієї книги може спонукати прочитати решту).
 • Не кажіть, яку саме книгу ви рекламуєте, розголосіть таємницю назви (автора книги) лише наприкінці книжкової бесіди. Такий підхід змусить слухачів цікавитися: чи читали вони цю книгу раніше?
 • Спіймайте на гачок своїх слухачів ще від самого початку, наприклад, прочитайте уривок історії (звісно, найдраматичніший, найцікавіший, найзахопливіший!) або навіть покажіть невелику театральну виставу (монолог головного героя, сцена битви та ін.).
 • Завершити книжкову бесіду також можна своєрідним гачком, на кшталт детективної історії, так, щоб у слухачів постало більше запитань, ніж відповідей: чи зміг головний герой викрити злочинця? Якщо, так, то як саме йому це вдалося?
 • Книжкова бесіда повинна бути короткою, 1-5 хвилин залежно від вашої аудиторії.
 • Додайте у вашу книжкову бесіду індивідуальності, адже не може бути двох однакових виступів навіть про одну й ту саме книгу!
 • Починайте готуватися до виступу ще під час читання обраної книги: виписуйте влучні цитати, звертайте увагу на несподівані повороти сюжету.
 • Як і для будь-якого успішного виступу, не потрібно пам’ятати свою доповідь дослівно, занотуйте основні моменти та підготуйтеся так, щоб ви могли розповісти їх не користуючись папірцем.
 • Залучіть свою аудиторію — ставте питання, робіть опитування, нехай слухачі спробують здогадатися, а що було далі.

Книжкова бесіда: ускладнений рівень

Ви вже запровадили в навчальну практику книжкові бесіди, тому вас цим зовсім не здивуєш? Ось декілька способів проведення книжкових бесід для справжніх майстрів слова.

 • Основним правилом книжкових бесід є презентація книги, що подобається. Запропонуйте своїм учням розповісти про книгу, яка їм НЕ подобається. Чи зможуть вони переконати людей у тому, що ця книжка їм справді НЕ сподобалася?
 • Коли діти звикнуть до виступів у своєму класі, організуйте книжкові бесіди разом із паралельними класами, або навпаки з більш старшими або молодшими учнями.
 • Додайте ще більше творчості до ваших книжкових бесід: діти можуть створювати електронні презентації, малювати комікси, присвячені їхнім найулюбленішим персонажам, створювати лепбуки та ін.

За матеріалами: Samantha Cleaver

Переклад та літературна обробка: Н. О. Ярмак

Поділитися в Viber Залишити свій відгук