Актуально Self-менеджмент

Фінансові послуги — «в законі». Закон про захист прав споживачів фінансових послуг у схемах

14.03.2020 519 0

19 січня 2020 року введено в дію (за винятком деяких норм) Закон України № 122-IX від 20.09.2019 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав споживачів фінансових послуг», у народі — Закон про захист прав споживачів фінансових послуг.

Україна стала 120 країною, де держава забезпечуватиме захист прав споживачів фінансових послуг.

Національний банк України отримав функцію захисту прав споживачів фінансових послуг, які надають банки та інші фінансові установи, державне регулювання і нагляд щодо яких здійснює НБУ.

Що змінює Закон № 122?

В Україні правові механізми захисту прав споживачів фінансових послуг на доволі низькому рівні. А невисокий рівень фінансової грамотності споживачів провокує надавачів фінансових послуг удаватися до недобросовісної діяльності.

За останні роки в Україні посилилася тенденція до збільшення обсягу прецедентів із захисту прав споживачів фінансових послуг. Як свідчить практика, законодавчо-нормативне регулювання обов’язків та заборон для фінансових установ втратило свої превентивні та охоронні функції, в результаті чого «кредитори» зловживають своїм привілейованим становищем та ігнорують будь-які вимоги закону: починаючи з публічної оферти споживчих кредитів та закінчуючи виселенням із заставленої квартири.

Виправити таку ситуацію має на меті Закон № 122, що передбачає дотримання  таких положень.

  

Яких законів стосуються зміни?

  

Які правові норми введено в Закон?

Далі — про головні правові зміни, які стосуються захисту прав споживачів фінансових послуг і відповідальності фінансових установ й інших суб’єктів господарювання, що надають фінансові послуги.

Правові положення Закону № 122 стосуються як, власне, надання фінансових послуг, так й окремих питань реклами, адміністративної відповідальності, штрафних санкцій, правового статусу органів державної влади тощо. Визначальним є введення штрафних (фінансових) санкцій за вчинення дій, які грубо порушують норми чинного законодавства, принципи справедливості, добросовісності та розумності.

Законодавець розширив склад загальних витрат за споживчим кредитом, включивши витрати на страхових посередників, нотаріусів, інших третіх осіб, на загальнообов’язкове страхування та ін, що раніше не входило до складу цих витрат і не враховувалось під час формування вартості кредиту.
Отже, законодавцем було змінено підхід щодо захисту та охорони прав споживачів фінансових послуг. Крім уже встановлених обов’язків та заборон, упроваджено систему штрафних санкцій за різні порушення. Норми законодавства мають запобігти зловживанню та введенню в оману споживачів, в першу чергу, банками та іншими фінансовими установами під час здійснення діяльності, пов’язаної із залученням коштів населення.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав споживачів фінансових послуг» № 122-ІХ від 20.09.2019 року вже набрав законної сили. Але доцільно зауважити, що відповідні штрафні санкції можуть бути застосовані тільки до фінансових установ, які вчинили протиправні дії, але з якими договір про надання фінансових послуг укладено після введення законодавчих змін у дію.

Автор-упорядник Пужайчереда Л. М., Видавнича група «Основа»

За матеріалами:

Сподобалась тема? Тоді замовляйте:

 

 

Інструкція, як оформити замовлення на: http://osnova.com.ua/help/4/

Поділитися в Viber Залишити свій відгук