НУШ Досвід виховання Творчість, ідеї

Математика об’єднує родини! Мої педагогічні знахідки

03.02.2020 1346 0

Немає дітей, є люди, але з іншим масштабом розуміння, іншими джерелами досвіду, іншими устремліннями, іншою грою почуттів...
Януш Корчак

Слова неперевершеного Вчителя Януша Корчака стали для мене в останні роки сенсом життя. Це відбулося тоді, коли я почала викладати математику малим дітям. Раніше я працювала програмістом, тому мені часто доводилося розповідати дорослим інженерам, технологам, як працювати з персональним комп’ютером, учити їх цього. Тепер, займаючись зі школярами, я бачу, наскільки легше вони розуміють і засвоюють складні логічні й математичні поняття. Адже це люди XXI століття! Я не розумію тих серйозних, респектабельних дорослих, які, приводячи до мене на заняття першокласника, кажуть: «Будьте з ним якомога суворішою!» Чому не «Розкажіть щось дуже цікаве»? А забираючи свого малюка, батьки, суворо дивлячись у мій бік, цікавляться у дитини: «Скільки ти задач сьогодні розв’язав?» А я була б рада почути запитання: «Яка задача була найцікавішою? Дай і я спробую її розв’язати!»

Тож, не дочекавшись від шановних батьків таких запитань, я влаштувала родинне математичне свято. Батьки, як і діти, отримали аркуші із задачками — такими самими, як і в дітей, чи трохи складнішими.

Бачили б ви, як загорілись очі батьків, які захопливо вони почали змагатися одне з одним, зі мною, з дітьми! Батьки раптом стали такими ж, як і їхні чада, — нетерплячими, активними, гомінкими. Та й дітлахи почали з величезним ентузіазмом працювати, бо ж у сусідній аудиторії такі самі задачі розв’язували найважливіші для них люди — батьки.

З 2011 року математичне свято проводиться в Малому каразінському університеті взимку і навесні, на нього з нетерпінням чекають діти, батьки, бабусі, дідусі та навіть колеги, яким принесуть обов’язково наші завдання матусі й татусі.

Якось ми отримали запрошення взяти участь в I науковому пікніку. Завдання це не просте навіть для дорослих, досвідчених викладачів вишу. Адже до експериментаторів підходитимуть найрізноманітніші люди: дорослі та діти, «технарі» та «гуманітарії», й кожному слід розповісти про свій проект, щоб ті зрозуміли й захопилися. Перші наші юні популяризатори науки готувалися разом із батьками дуже серйозно, ґрунтовно, тож виступили блискуче! Команда малих математиків і фізиків стала постійним учасником наукових пікніків, до неї долучаються нові експериментатори, які охоче виступають перед тисячами глядачів. Прекрасно, що батьки і діти працюють як однодумці й колеги. Батьки грають роль старшого товариша, ладного підтримати та підбадьорити. А дитина засвоює найважливіші у своєму житті уроки: уміння виступати публічно, пояснювати, співпрацювати. І найважливіше — дитина твердо вірить у силу свого розума. Так росте його самоповага. З багатьма дітьми відбуваються справжні дива. Найбоязкіша дівчинка після того, як клас аплодував її розповіді про науковий пікнік, стала відкритішою, частіше усміхалася, а потім ще й проявилася як організатор багатьох цікавих ігор. Найневгамовніший хлопчик почав щотижня виступати в класі з математичними та фізичними дослідами і здобув повагу друзів. Найскромніший хлопчик навчився жваво відповідати на уроках, брати участь і перемагати в різних олімпіадах, і тепер він навчається у фізико-математичному ліцеї.

Дуже цікавим і насиченим був у нас 2015 рік, коли ми почали виступати в навчальному центрі «ЛандауЦентр». Було проведено чотири виставки: «Захоплива математика», «Зимова ігротека», «Свято числа Пі», «Світ оптичних ілюзій». На першій інтерактивній виставці прозвучало дев’ять доповідей, а на останній — цілих 18! Це означає, що 18 дітей разом із батьками готували цікаві математичні задачки і схеми. Це означає, що на нашій планеті, як мінімум, з’явилися 18 малят, яким цікава математика, які хочуть постійно дізнаватися про щось нове, розповідати про свої успіхи іншим, ділитися вже власним досвідом.

Також ми проводили в «ЛандауЦентрі» родинні ігри. Звання «Найнауковіша родина» діти виборювали разом із батьками. Наші гості відповідали на запитання «мудреців», юних математиків Малого каразінського університету, розв’язували цікаві задачки, малювали власні оптичні ілюзії, брали участь у вікторині «Що? Де? Коли?» Переможцями стали родини Ходусових, Шелест, Фадєєвих і ... УСІ! Саме так, усі гості «ЛандауЦентру», усі доповідачі, усі батьки! Ми всі провели чотири вечори в атмосфері радості, захоплення наукою, нових відкриттів. Нам усім стало цікавіше жити на світі. Тож чи це не спільна наша перемога?!

Закінчується навчальний рік навчальний рік урочисто і хвилююче — підсумковою конференцією Малого каразінського університету. Це справжнє Свято Науки! Після привітальної промови ректора університету академіка НАН України В. С. Бакірова наші юні дослідники, ошатні й серйозні, виступають з очними і стендовими доповідями, слухають своїх друзів і отримують з рук директора Малого каразінського університету В. І. Чеботарьова збірку тез конференції зі своєю першою науковою публікацією.

Що далі? До нас долучаються нові шанувальники науки, вихованці Малого каразінського, розв’яжемо ще більше цікавих задач, проведемо багато блискучих свят і заходів. І знову вкотре скажемо: «Математика — це ж так весело!»

Відгуки батьків

От як потрібно вчити математику: весело, завзято, з гумором! Вивчити число Пі до 14-го знака, об’єднати піцу, обігнути Землю, і все це — за якихось 2 години!!!
Людмила Шелест

Свято в «ЛандауЦентрі» спонукало дітей пізнавати, творчо працювати, вивчати наукові факти. Навіть другокласник легко міг осягнути таємницю числа Пі. І 3.14 припинило бути абстрактною загадковою величиною.

На святі число Пі нібито матеріалізувалося: воно постало в різних образах, до нього можна було мало не доторкнутися. Пожвавила захід родинна гра «Що? Де? Коли?»

Дякуємо за розміщені на сайтах завдань цієї вікторини, адже тепер маємо змогу попрацювати з ними ще не раз.

Тетяна Крехно

Автор: Галина Годована, викладач математики у Центрі довузівської освіти в ХГУ ім. Каразіна

Сподобалась тема? Тоді замовляйте:

Інструкція, як оформити замовлення на: http://osnova.com.ua/help/4/

Поділитися в Viber Залишити свій відгук