Self-менеджмент

Помилки, що стали відкриттями

17.01.2020 1932 0

Клейкі папірці для заміток

Клейкі папірці з’явилися в результаті невдалого експерименту. У 1968 році працівник дослідницької лабораторії компанії 3M намагався поліпшити якість клейкої стрічки (скотча). Він одержав щільний клей, який не вбирався в поверхні які склеювали, і був абсолютно неприйнятний для виробництва скотча. Дослідник не знав, у який спосіб можна використати новий сорт клею. Чотири роки потому, його колега, який у вільний час співав у церковному хорі, був роздратований тим, що закладки в книзі псалмів увесь час випадали. Саме тоді він згадав про клей, який міг би закріплювати паперові закладки, не пошкоджуючи сторінок книги. У 1980 році Post-it Notes було вперше випущено в продаж.

За матеріалами  https://kozhen.in.ua

Гума / вулканізація

У 1844 році винахідник Чарльз Гудійр випадково відкрив рецепт виготовлення гуми, що не розм’якшується в спеку і не стає крихкою на морозі. Нова технологія отримала назву вулканізації. Гудійр багато років безуспішно намагався поліпшити якість гуми, у ту пору вкрай примхливого і незручного матеріалу. Одного разу Гудійр випадково нагрів суміш каучуку і сірки на кухонній плиті. Відкриття процесу вулканізації гуми стало поштовхом для розвитку електропромисловості, так як гума є прекрасним ізоляційним матеріалом. Винахід Гудійра зробив можливим появу сучасного автомобіля.

За матеріалами https://kozhen.in.ua

«Кока-Кола»

У 1886 році доктор і фармацевт Джон Пембертон намагався приготувати мікстуру на основі витяжки з листів південно-американської рослини кока й африканських горіхів кола, що володіють тонізуючими властивостями. Пембертон спробував готову мікстуру й зрозумів, що вона має гарний смак. Пембертон уважав, що цей сироп міг допомогти людям, які страждають від утоми, стресу й зубного болю. Фармацевт відніс сироп у найбільшу аптеку міста Атланти. У той самий день було продано перші порції сиропу, по п’ять центів за склянку. Однак напій Coca-Cola з’явився в результаті недбалості. Випадково продавець, що розбавляв сироп, переплутав крани й налив газовану воду замість звичайної. Суміш, що вийшла, і стала «кока-колою». Спочатку цей напій не мав великого успіху. За перший рік виробництва газування Пембертон витратив $7996 на рекламу нового напою, але зміг продати «кока-коли» тільки на $50. Нині «кока-колу» роблять і п’ють у 200 країнах світу.

За матеріалами https://kozhen.in.ua

Візок для супермаркету

Торговець Сільван Голдман винайшов перший візок для покупок у 1936 році. Голдман був власником великого продовольчого магазину в місті Оклахома-Сіті й помітив, що покупці відмовляються купувати деякі товари, тому що їх важко нести. Відкриття було випадковим: Голдман звернув увагу, як одна покупець поставила важку сумку на іграшкову машину, яку її син тягнув на мотузочці. Торговець спершу приробив до звичайного кошика невеликі коліщата, а потім залучив на допомогу механіків і створив прототип сучасного візка. Масовий випуск цього пристрою було розпочато в 1947 році. Винахід візка дозволив створити новий вид магазину — супермаркет.

За матеріалами https://kozhen.in.ua

Печиво зі шматочками шоколаду

Один з найпопулярніших видів печива в США — печиво зі шматочками шоколаду. Його було винайдено в 1930-ті роки, коли господиня невеликого готелю Рут Вейкфілд вирішила спекти масляне печиво. Жінка розламала шоколадну плитку і перемішала шматочки шоколаду з тістом, розраховуючи, що шоколад розтане і додасть тісту коричневий колір та шоколадний присмак. Однак Вейкфілд підвело незнання законів фізики, і з духовки вона дістала печиво зі шматочками шоколаду.

За матеріалами https://kozhen.in.ua

Мішок для сміття

Гаррі Василюк у 1950 році винайшов перший мішок для сміття. Василюк був винахідником та інженером, і одного разу до нього звернувся муніципалітет міста із завданням: зробити так, щоб побутові відходи не висипалися в процесі завантаження сміттєзбиральних машин. Василюк довго роздумував над створенням подоби пилососа, але рішення прийшло раптово. Хтось із його знайомих або домашніх (версії розходяться) кинув фразу: «Мені потрібна сумка для сміття!» Василюк зміркував, що для операцій зі сміттям варто використати одноразові мішки й запропонував робити їх з поліетилену. Першим пластикові мішки для сміття став використовувати госпіталь міста Вінніпега. Перші мішки для сміття, призначені для приватних осіб, з’явилися в 1960-ті роки. Нині однією з найважливіших проблем, які належить вирішувати людству, є утилізація сміття.

За матеріалами https://kozhen.in.ua

Мікрохвильова піч

Відомий дослідник Персі Спенсер, який отримав більше 120 патентів на винаходи, співробітник однієї з найбільших компаній світового військово-промислового комплексу Raytheon, випадково став творцем мікрохвильової печі. У 1945 році, незадовго до кінця Другої світової війни, він проводив дослідження, що ставили своїм завданням поліпшити якість радарів. У момент досліду Спенсер пройшов перед увімкненим випромінювачем і виявив, що шоколадний батончик у його кишені розплавився. Після серії експериментів було створено першу мікрохвильову піч, яка важила близько 400 кг. Її передбачалося використовувати в ресторанах, літаках і на кораблях — там, де потрібно було швидко розігрівати їжу.

За матеріалами https://kozhen.in.ua

Чайний пакетик

Чайний пакетик був винайдений американцем Томасом Салліваном у 1904 році випадково. Він вирішив відправити замовникам чай у шовкових мішечках замість традиційних жерстяних банок. Однак покупці подумали, що їм запропонували новий спосіб заварювання чаю — прямо в цих мішечках, і знайшли такий спосіб дуже зручним.

За матеріалами http://cikavi-faktu.pp.ua

Чіпси

Фірмовим рецептом одного американського ресторану, де в 1853 році працював Джордж Крам, була картопля фрі. Одного разу відвідувач повернув смажену картоплю на кухню, поскаржившись на те, що вона «занадто товста». Крам, вирішивши пожартувати над ним, нарізав картоплю буквально паперової товщини і обсмажив. У такий спосіб він винайшов чіпси, які стали найпопулярнішою стравою ресторану.

За матеріалами http://cikavi-faktu.pp.ua

Кардіостимулятор

Цей прилад, що зберігає життя мільйонам людей, які страждають хворобами серця, було винайдено випадково. У 1941 році інженер Джон Хоппс на замовлення військово-морського флоту проводив дослідження в області гіпотермії. Перед ним було поставлено завдання знайти спосіб максимально швидко обігріти людину, яка довгий час перебувала на морозі або в холодній воді. Хоппс намагався використати для розігріву високочастотне радіовипромінювання і випадково виявив, що серце, яке перестало битися в результаті переохолодження, може бути знову «запущено», якщо його стимулювати електричними імпульсами. У 1950 році, на основі відкриття Хоппса, було створено перший кардіостимулятор. Він був великий і незручний, його застосування іноді приводило до появи опіків на тілі хворого. Медик Вілсон Грейтбатч здійснив друге випадкове відкриття. Він працював над створенням пристрою, який повинен був записувати серцевий ритм. Одного разу він випадково вставив у пристрій невідповідний резистор і помітив, що в електричному ланцюзі виникли коливання, що нагадують ритм роботи людського серця. Через два роки Грейтбатч створив перший вживлюваний кардіостимулятор, який подає штучні імпульси для стимуляції роботи серця.

За матеріалами http://cikavi-faktu.pp.ua

Антибіотики

У 1928 році вчений Олександр Флемінг помітив, що пліснявий грибок пеніцилін заразив один з його зразків із хвороботворними бактеріями стафілокока, залишений біля відкритого вікна. Флемінг вивчив зразок під мікроскопом і помітив, що цвіль знищувала бактерії. Важливість відкриття Флемінга стала зрозумілою лише в 1940 році, коли у світі було розпочато масові дослідження нового типу ліків-антибіотиків. Нині антибіотики вкрай широко застосовуються в медицині, вони становлять до 15 % усіх продаваних у світі ліків.

За матеріалами http://cikavi-faktu.pp.ua

Автомобільне скло

Небитке скло було винайдено випадково. У 1903 році французький хімік Едуард Бенедиктус випадково впустив колбу, заповнену нітроцелюлозою. Скло тріснуло, але не розлетілося на дрібні шматочки. Зрозумівши, чому так сталося, Бенедиктус виготовив перші зразки лобового скла сучасного типу, завдяки чому набагато зменшилась кількість жертв автомобільних аварій.

За матеріалами http://cikavi-faktu.pp.ua

Суперклей

У 1942 році американський фізик доктор Гаррі Кувер намагався відокремити прозорий пластик для оптичних прицілів портативної зброї. У ході експерименту він працював з цианокрилатом, який міцно склеював тестові матеріали. Але лише через 6 років доктор Кувер усвідомив весь потенціал цієї речовини, якій не потрібно ні тиску, ні тепла. Саме так було створено суперклей.

Цікавий факт — під час В’єтнамської війни суперклей використовували для затримання кровотечі у відкритих ранах. Ось так винахід, який мав удосконалити зброю, урятував безліч життів.

За матеріалами http://cikavi-faktu.pp.ua

Динаміт

Динаміт відкрив Альфред Нобель. Коли він працював над нітрогліцерином, то намагався зробити його більш стабільним, щоб уникнути випадкових вибухів. Пухирець з речовиною впав на підлогу, де було багато тирси. Тирса надала невелику стабільність і бульбашка не вибухнула. Нобель поліпшив формулу, додавши кремнезем у нітрогліцерин. Так і з’явився динаміт.

За матеріалами http://cikavi-faktu.pp.ua

Вазелін

Англійський хімік Роберт Чезбро в 1859 році помітив, що багато працівників нафтопромисловості скаржаться на воскову речовину — «парафін», який накопичувався в трубах нафтових насосів. Чезбро негайно взяв пробу речовини і почав експериментувати. Виявилося, що нафтове желе відмінно загоює рани і порізи. Хімік дав йому назву «вазелін» — (нім. «Wasser» — вода і грец. «Elaion» —масло). Спектр застосування вазеліну на той час був широкий — від чищення килима до очищення носа. Автор настільки вірив у чудодійні сили вазеліну, що все життя їв його по ложці в день. Помер він у 96 років.

За матеріалами http://cikavi-faktu.pp.ua

Сучасний метод вакцинації

Одного разу Луї Пастер, який проводив досліди по зараженню птахів курячою холерою, вирішив з’їздити у відпустку і залишив в лабораторії свого помічника. Той забув виконати чергове щеплення курей і сам пішов у відпустку. Повернувшись, помічник заразив курей, які спочатку ослабли, але потім несподівано одужали. Завдяки цій помилці Пастер зрозумів, що ослаблені бактерії — ключ до порятунку від хвороби, так як дають імунітет від неї, і став основоположником сучасної вакцинації. Згодом він також створив щеплення від сибірської виразки і сказу.

За матеріалами http://cikavi-faktu.pp.ua


 

Поділитися в Viber Залишити свій відгук