Актуально Self-менеджмент

Українська гривня. Про нові банкноти та монети

09.01.2020 1714 0

Національний банк України завершує перехід на оновлений банкнотно-монетний ряд гривні, що містить більш надійні та захищені від підробок банкноти.

Джерело: https://bank.gov.ua/uah

Що вже зроблено

Національний банк наводив лад у готівкових розрахунках з 2014 року. Це був комплексний процес, що передбачав заміну низьких номіналів банкнот монетами, вилучення з обігу копійок дрібних номіналів, та введення в обіг банкноти нового найвищого номіналу.

27 квітня 2018 року введено в обіг монети номінальною вартістю 1 і 2 гривні. Ці монети перебуватимуть у обігу разом із монетами номіналом 1 гривня старого зразка й банкнотами номіналами 1 та 2 гривні попередніх років виготовлення.

1 жовтня 2019 року було виведено з обігу розмінні монети номіналами 1, 2, 5 копійок.

Упродовж наступних трьох років громадяни зможуть без обмежень та безкоштовно обміняти виведені монети на монети та банкноти інших номіналів:

 • упродовж першого року з дати вилучення їх з обігу — до 30 вересня 2020 року включно — в усіх відділеннях українських банків;
 • упродовж трьох років з дати вилучення їх з обігу — до 30 вересня 2022 року включно — у Національному банку та уповноважених банках (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзенбанк Аваль).

Для полегшення готівкових розрахунків в Україні рекомендовано застосовувати правила заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) до сум, кратних 10 копійкам.

І вже 25 жовтня 2019 року введено в обіг банкноту номіналом 1000 гривень.

Джерело: https://bank.gov.ua/uah

Які подальші кроки

Ключові дати:

 • 20 грудня 2019 року — буде введено в обіг монети номіналом 5 гривень та оновлені банкноти номіналом 50 гривень;
 • 25 лютого 2020 року — в обігу з’являться оновлені банкноти номіналом 200 гривень;
 • середина 2020 року — в обіг буде введено монети номіналом 10 гривень (точну дату буде повідомлено додатково).

20 грудня 2019 року буде введено в обіг монети номіналом 5 гривень, а в середині 2020 року — монети номіналом 10 гривень. Ці монети також перебуватимуть в обігу разом із банкнотами номіналом 5 і 10 гривень попередніх років виготовлення й поступово замінять паперові банкноти.
З обігу поступово виводитимуть монету номіналом 25 копійок, яка поки що залишиться платіжним засобом.

Також буде запроваджено оновлені банкноти номіналом 50 та 200 гривень з удосконаленою системою захисту, які своїм дизайном наслідують банкноти нового покоління гривні — номіналами 20, 100, 500 та 1000 гривень. Цими нововведеннями Національний банк завершить оптимізацію поточного номінального ряду гривні, яка тривала з 2014 року.

Водночас Національний банк розпочне підготовку до роботи над дизайном наступного, ще сучаснішого, покоління гривні. «Ми прагнемо, щоб нове покоління гривні не лише віддавало шану історії Україні та ключовим історичним постатям, які її будували, а й відображало сучасні цінності українців», — зауважив Голова Національного банку. За його словами, нове покоління гривні народжуватиметься через новий процес створення — прозорий та інклюзивний.

Чим відрізняється дизайн нових банкнот 50 і 200 гривень

Джерело: https://bank.gov.ua/uah

В усьому світі центральні банки час від часу змінюють дизайн та систему захисних елементів банкнот, щоб вони залишалися надійними і захищеними. Адже періодичне оновлення грошових знаків мінімізує ризик, що шахраям вдасться їх підробити. Національний банк України — це не виняток.

Сучасна система захисних елементів наших банкнот перебуває на одному рівні із системами захисту провідних валют світу (наприклад, євро або доларів США). Завдяки цьому рівень підроблення українських грошей э стабільно низьким.

Саме для забезпечення захищеності гривневих банкнот і надалі Національний банк вирішив оновити дизайн банкноти номіналом 50 гривень, який був незмінним із 2004 року, і банкноти номіналом 200 гривень, яка залишалася без змін із 2007 року.

Дизайн оновлених банкнот наслідує банкноти нового покоління гривні номіналами 20, 100, 500 та 1000 гривень. Вони містять основні зображення банкнот 50 та 200 гривень попередніх зразків, мають аналогічні розміри та подібну кольорову гаму.

Водночас обидві оновлені банкноти мають посилений захист:

 • поліпшено рельєфність елементів друку, зокрема елементу для людей з вадами зору;
 • змінено й удосконалено ультрафіолетовий та інфрачервоний захист;
 • серійний номер чорного кольору виконаний шрифтом зі змінною висотою знаків та розташований вертикально вздовж правого краю зворотного боку банкноти;
 • на оновлених банкнотах використано два інноваційні захисні елементи:
  • оптично-змінний елемент SPARK, який виконаний у вигляді стилізованого зображення водяної лілії та має поступово змінювати колір під час зміни кута нахилу банкноти;
  • “віконна” захисна стрічка, що містить зображення номіналу та графічного знаку гривні;
 • якщо змінювати кут нахилу банкноти, спостерігається кінетичний ефект, адже змінюється напрямок руху її фонового зображення.

Чому монети є вигіднішими для держави, ніж банкноти

  

Джерело: https://bank.gov.ua/uah

Заміна банкнот номіналами 5 та 10 гривень на монети пояснюють тим, що це дасть змогу державі заощадити близько 1 млрд гривень. Адже тривалість життя монет є значно вищою, ніж тривалість життя банкнот дрібних номіналів. Монети знаходяться в обігу близько 20–25 років. Натомість банкноти номіналами 5 та 10 гривень можуть перебувати в обігу незначний проміжок часу — у середньому один-два роки, тому банкноти потрібно щороку друкувати, обробляти і зберігати. Водночас обіг монет потребує від держави значно менших зусиль та коштів.

Як відбуватиметься зміна банкнотно-монетного ряду на практиці?

Громадянам не потрібно обмінювати банкноти номіналами 5, 10, 50 та 200 гривень попереднього зразка на оновлені банкноти та обігові монети. Вони зможуть необмежений період часу розраховуватися одночасно і новими грошовими знаками, і попередніми банкнотами відповідних номіналів. Банкноти номіналами 5 та 10 гривень попередніх років випуску поступово, у результаті природнього зношення, будуть замінювати в обігу монетами та оновленими банкнотами.

Які банкноти та монети залишаться в обігу

2019 року в межах оптимізації банкнотно-монетного ряду Національний банк:

 • з 1 жовтня вивів з обігу монети номіналом 1, 2 та 5 копійок та припинив поповнення готівки в обігу монетами номіналом 25 копійок;
 • з 25 жовтня ввів у обіг банкноту номіналом 1 000 гривень.

Отже, номінальний ряд гривні скоротиться із 17 до 13 номіналів, доки в обігу будуть монети 25 копійок. Оскільки ті монети номіналом 25 копійок, що потраплятимуть у банки, не повертатимуться назад у обіг, поступово їх ставатиме дедалі менше. Зрештою номінальний ряд гривні сягне оптимального розміру — 12 номіналів.

Усього в номінальному ряду гривні залишиться 6 номіналів монет (10 та 50 копійок, 1, 2, 5 та 10 гривень) та 6 номіналів банкнот (20, 50, 100, 200, 500 та 1 000 гривень).

За світовим досвідом номінальні ряди мають у середньому 11–13 номіналів грошових знаків. Наприклад, 11 номіналів є в австралійського долара, 12 номіналів — у британського фунта стерлінгів та чеської крони, 13 номіналів — у швейцарського франка. Отже, співвідношення шести банкнот до шести монет гривні в обігу є не лише зручним для здійснення розрахунків і задовольняє потреби української економіки в готівці, а й відповідає практиці провідних центральних банків.

Укладач Лариса Пужайчереда

За матеріалами:
https://bank.gov.ua/news/all/natsionalniy-bank-zavershuye-onovlennya-banknotno-monetnogo-ryadu-grivni
https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/2825527-moneti-po-5-griven-zavlatsa-v-obigu-z-20-grudna-nacbank.html

Сподобалась тема? Тоді замовляйте:

 
 

Інструкція, як оформити замовлення на: http://osnova.com.ua/help/4/

Поділитися в Viber Залишити свій відгук