Психологія Досвід виховання

11 скаутських умінь, що знадобляться в навчанні та в житті

30.12.2019 2764 0

Що ми знаємо про скаутинг? Мабуть, більшість із нас скаутів уявляють таким собі американським відповідником піонерів, які імітують бурхливу патріотичну діяльність, а влітку ходять у походи.

Тим часом скаутинг є найпоширенішою у світі самовиховною організацією дітей та молоді, адже виховувати у скаутингу означає не навчати, а залучати дитину до того, аби вона навчалася сама. Скаутський же рух визначається як «добровільний, неполітичний, виховний рух для молодих людей, відкритий для всіх без обмежень за походженням, віросповіданням чи расовою приналежністю, відповідно до мети, принципів і методів, розроблених засновниками руху».

На початку ХХ століття скаутинг активно розвивався на території України, проте 1920 року постановою III з’їзду Російської комуністичної спілки молоді скаутизм проголошувався «наскрізь буржуазним за суттю» і тому не міг бути тією формою, у яку можна влити інший зміст. Тож на території України його було заборонено, а натомість створили наскрізь пролетарську піонерську організацію.

Найвідоміша скаутська організація України — «Пласт» — була створена 1911 року і відтоді не припиняла своєї діяльності — підпільної та в еміграції. Назва «Пласт» є відповідником англійського «Scout», що означає «розвідник». «Пластунами» в Україні називали козаків-розвідників. Тож тривалий час без ризику для себе скаутами могли бути лише українці-емігранти. Тепер же скаутський рух відновлюється в Україні, утім, не надто активно. А тим часом скаутинг може зробити чималий унесок у виховання та самовиховання молоді. І про це нам розповідає Джеймс Стівенсон, студент-американець та колишній скаут.

Скаутинг відіграв у моєму житті надзвичайно важливу роль. У віці 15 років я отримав звання «Скаута-Орла» (Eagle Scout) (це звання отримують лише близько 4 відсотків усіх скаутів) і зібрав 11 «Орлиних пір’їн» (Eagle Palms) — нагород, що видаються за три місяці активної діяльності, лідерства і п’ять отриманих значків (скаути отримують відзнаки-значки за певні навички та вміння — стрільбу, катання на велосипеді, певний вид рукоділля тощо, або за знання з певної галузі — орнітологія, хімія, геологія тощо). Саме скаутингу я завдячую тим, ким я є сьогодні. Тепер я вже студент. Більшість людей уважають, що скаути навчаються лише розпалювати багаття й ставити намети, але насправді ми вміємо й знаємо значно більше.

1. В’язати вузли

Так, ви все правильно прочитали. Кожному хоч раз у житті доводиться транспортувати щось велике та громіздке — тож варто знати кілька надійних вузлів, аби нічого не загубити й не розбити. Іноді буває потрібно надійно прив’язати човен, гамак, собаку на вході до магазину. Знадобиться це вміння й для поселення в гуртожиток або переїзду до нової квартири: зайві сумки потрібно прив’язати до даху автомобіля або закріпити в багажнику, що не закривається? Для цього теж є спеціальний вузол. А деколи (наприклад, для альпіністів) надійність вузлів стає питанням життя та смерті.

2. Розподіляти час

Отримати п’ять значків на місяць — легко це чи важко? Це постійна співпраця — з консультантами, з очільником загону, з тими, хто, власне, вирішує, кому видавати значки, — і водночас сумлінне виконання всіх вимог. Звучить не надто просто, еге ж? Щоб зробити все вчасно — необхідне уважне, детальне планування. А групові проекти — це дуже просто, якщо тільки вам удається виконати всі завдання, узгодити графік роботи всіх членів групи — і зробити все це вчасно. Згодом ви зможете так само працювати над численними об’ємними завданнями та проектами з різних предметів. Розподіляйте час, установлюйте мету, — і легко та без поспіху досягайте їх.

3. Командна робота

  

Здатність працювати з найрізноманітнішими людьми є важливою в багатьох життєвих ситуаціях. Як бойскаутові, мені доводилося перетинатися й знаходити спільну мову з дуже різними людьми з багатьох верств суспільства. Цей досвід дав мені змогу підвищити власні здібності до колективної роботи — і відтоді я ефективно працював у багатьох командах. Я зараз говорю не лише про спорт. У багатьох інших колективах людей потрібна командна робота — в навчальних групах, під час виконання групових лабораторних робіт та домашніх завдань.

4. Лідерство

До речі, про командну роботу — іноді доводиться брати на себе керівництво всією групою. Лідерство — одна з головних цінностей скаутів. Скаутам доводиться виконувати найрізноманітніші лідерські ролі. Найбільш важливою формою лідерства, про яку я дізнався, стало лідерство служіння — коли не команда працює на вас, а ви працюєте РАЗОМ із командою. Як на мене, така форма лідерства — найкраща для очільників різних студентських гуртків чи клубів. Адже найефективніший спосіб керувати такою спільнотою — це йти попереду, торуючи шлях, а не вказувати учасникам, яким шляхом іти, а потім спостерігати, як вони блукають, намагаючись на нього втрапити.

5. Кулінарія

  

Ні, у моїй кімнаті в гуртожитку немає газової плити чи вогнища. І я два роки вивчав домогосподарство в школі. Під кулінарією я маю на увазі знання та усвідомлення того, наскільки важливими є їжа та процес її приготування. На уроках домогосподарства я навчався готувати, на валеології чув щось там про харчову піраміду (про таке ще хтось пам’ятає?). Поміж скаутів я навчився самостійно й правильно харчуватися. Я вмію нарізати смачнючі холодні бутерброди нашвидкуруч та можу приготувати вишукану страву із самих лише залишків. Відповідаючи за придбання продуктів під час виїздів у табір, я також навчився розумно заощаджувати, купуючи вдосталь їжі, та навіть виторговувати додаткову. Не марнуючи жодного шматочка з того, що у вас уже є, ви зможете суттєво зменшити витрати на харчування.

6. Здатність пристосовуватися

Приналежність до скаутів дала мені можливість відвідати багато місць і зробити багато чого нового — можливість, якої інакше я б не мав. Подорожуючи й беручи участь у різних заходах, я мав, зазвичай, призвичаюватись до нового середовища. Коли я відвідував Всесвітній скаутський зліт (World Scouting Jamboree) у Швеції, мені довелося шукати спосіб спілкуватися з людьми, які не говорили відомими мені мовами — англійською та німецькою. На тренувальній програмі «Національний прогресивний досвід юних лідерів» (National Advanced Youth Leadership Experience) у Філмонті мені довелося звикати до спекотного сухого клімату, водночас виконуючи завдання з надання першої допомоги, пошуку та порятунку. Можу сказати, що відтоді погода не має для мене значення. А під час навчання у виші ви неодмінно опинитесь у багатьох різних ситуаціях, до яких вам доведеться швидко пристосовуватися — інакше ризикуєте не впоратись належним чином зі своїм завданням.

7. Важливість фізичної вправності

На долю скаутів випадає чимало пригод просто неба — від звичайних походів до сплаву річкою з порогами. І для всього цього потрібен достатній рівень фізичної підготовки. На уроках фізкультури та валеології нам розповідали, що підтримувати гарну фізичну форму важливо. Але лише ставши скаутом, я насправді усвідомив, наскільки вона  впливає на якість усього життя. Студенти-старшокурсники зазвичай більшість свого часу проводять за партою, за столом удома, або в ліжку. Це швидко стає звичкою, тому багато хто продовжують так жити, навіть закінчивши виш. Але мені надто подобається активне дозвілля, тому я не хочу позбавити себе такої можливості через слабку фізичну підготовку.

8. Перша допомога

Я не говорю про те, щоб мимохідь рятувати постраждалих у ДТП. Я говорю про різні дрібнички, що можуть стати у пригоді. Ви в першу чергу зможете допомогти самому собі. Часто навчання потребує надто багато уваги, щоб турбуватися ще й про здоров’я. Кілька разів у моїх друзів з’являлися ознаки зневоднення, бо вони не могли відірватися від підручників, аби випити води. Та й під час виконання лабораторних робіт уміння надавати першу допомогу не завадить.

9. Важливість роботи для громади

  

Я твердо вірю, що кожен має робити щось на користь своєї спільноти. І кожен скаут так чи інакше служить власній громаді. Існує безліч можливостей для волонтерства. Так ви знайдете нових знайомих, близьких за духом людей. Це чудовий спосіб не сидіти в чотирьох стінах.

10. Розваги та робота не заважають одне одному

Для спільноти скаутів «Когорта стріли» («Order of the Arrow») пріоритетом є радість під час роботи. Саме тут я навчився всі завдання виконувати з посмішкою, якими б складними вони не були. «Можливо, це не найцікавіша в світі робота, але я отримаю від неї максимальне задоволення, яке тільки зможу!»  — керуючись таким принципом, ви зможете насолоджуватися будь-якою працею, яку вам доведеться виконувати.

11. Відданість власним цінностям

Хоч я більш і не є скаутом, але й далі, наскільки це лиш можливо, керуюся Скаутською Клятвою і Законом у своєму повсякденному житті. Ці цінності допомогли мені, зростаючи, виробляти власні моральні принципи й ухвалювати правильні рішення. У виші кожен переосмислює свої цінності. Звісно, у цьому немає нічого поганого. Дослухатися варто до всіх думок, брат  до уваги всі точки зору. Проте поспішати змінювати свої принципи й погляди не слід. Скаутинг заклав міцні підвалини моїх цінностей, етики та моралі, на яких я й досі твердо стою.

Скаутська Присяга

На свою честь присягаю, що робитиму все, що в моїх силах, аби виконати свій обов’язок перед Богом та Державою, повсякчасно допомагати іншим, слухатися Скаутського Закону.

Скаутський Закон

1. Скаут служить Україні та виконує перед Нею свої обов’язки.
2. Слову скаута довіряй.
3. Скаут порядний і допомагає іншим.
4. Скаут — приятель всіх, і брат кожного іншого скаута.
5. Скаут учиняє по-лицарськи.
6. Скаут любить природу і намагається її пізнати.
7. Скаут відповідальний і слухається своїх батьків та наставників.
8. Скаут завжди має гарний настрій.
9. Скаут ощадливий і жертовний.
10. Скаут чистий у думках, мові та вчинках.

Джеймс Стівенсон*

За матеріалами https://www.theodysseyonline.com/11-scouting-skills-for-college

https://uk.scoutwiki.org

** Переклад і літературна обробка Н. В. Третякової

Поділитися в Viber Залишити свій відгук