Актуально Self-менеджмент

Всесвітній день заощаджень в Україні

27.10.2019 598 0

Історія Всесвітнього дня заощаджень

Історія Всесвітнього дня заощаджень розпочалась у Мілані, коли в жовтні 1924 року представники ощадних кас із 29 країн світу зібралися на перший інтернаціональний спеціалізований конгрес (англ. World Society of Savings Banks).

31 жовтня 1924 року проходив останній день конгресу, на якому італійський професор Равізза запропонував «у пам’ять про перші збори ощадних банківських інститутів усіх країн» щороку відзначати цей день, як «Міжнародний день заощаджень» (англ.International Savings Day) та присвячувати його економії ¾від заощадження грошей до дбайливого ставлення до часу, речей, природних ресурсів, планування витрат тощо.

1989 року ООН офіційно проголосила 31 жовтня Всесвітнім днем заощаджень.

За статистикою, 80 % німців, іспанців, французів та англійців щомісяця відкладають до 10 % свого місячного заробітку. Так, шведи при народженні дитини відкривають депозит, на який щомісяця кладуть до 100 євро. І так накопичують гроші до 16-річчя дитини. А у 35 років вони починають відкладати собі на пенсію.

Натомість в Україні кожна економічна криза призводить до зниження рівня депозитних внесків. Причому ставки за депозитами в європейських банках не перевищують 1 %, а в українських не є нижчими за 9 %.

Проте останнім часом довіра до банківського сектору зростає. За даними НБУ, на 17,2 млрд грн зросли депозитні вклади українців у другому кварталі 2018 року порівняно з аналогічним періодом 2017 року.

Вагомий вклад у розвиток Усесвітнього дня заощаджень вносить Німеччина. Німецький досвід показує, як за допомогою залучення різних вікових та соціальних верств населення (підлітків, дітей, молодих людей, пенсіонерів) можна зміцнити зв’язок «клієнт — банк», а також підкреслити значення заощаджень, підвищити потенціал та залучити нові кошти.

Всесвітній день заощаджень в Україні

В Україні проект «Всесвітній день заощаджень» реалізують з 2012 року за ініціативи банків-членівНезалежної асоціації банків України (НАБУ) та за підтримки Національного банку України, Міністерства фінансів Німеччини, а саме Фонду ощадних кас Німеччини «Sparkasse».

МІСІЯ ДНЯ ЗАОЩАДЖЕНЬ— розповісти якнайширшому колу громадян про те, наскільки важливо заощаджувати і правильно розпоряджатися зекономленими грошима. Заощадження мають велике значення не лише для особистого добробуту, але є ключовими для розвитку сучасної економіки.

У цілому проект «Всесвітній день заощаджень» має на меті підвищення культури заощаджень, рівня фінансової грамотності всіх верств населення та довіри до банківського сектору.

Українська кампанія навколо Дня заощаджень триває протягом усього жовтня та являє собою цілий комплекс подій. Упродовж місяця банки проводять Дні відкритих дверей у своїх відділеннях по всій Україні, пропонують своїм клієнтам різноманітні акційні продукти, беруть участь у проведенні Навчально-розважальних заходів для студентів, школярів, дітей дошкільного віку та їхніх батьків та проводять інші просвітницькі заходи.

Співробітники банків у доступній формі та у вигляді конкретних рекомендацій розкривають як теми загального характеру (на кшталт ролі банківських установ в економіці країни або про банківські продукти в цілому), так і конкретні практичні питання. Йдеться, зокрема, про те, як обрати здоровий та надійний банк для вкладів; як правильно позичати, щоб кредит був не обтяжливий для сімейного бюджету; як користуватися послугами через Інтернет, убезпечивши себе від шахраїв; що робити, коли банкомат не видав готівку тощо.

Українці повинні розуміти, що для економіки нашої країни критично важливою є банківська система, яка функціонує насамперед завдяки депозитам. Але недостатньо просто донести цей факт до відома простих людей, щоб вони довіряли банківським послугам. Сьогодні люди мають самі переконатися, що звернення до банку — це справді вигідно, максимально зручно і достатньо безпечно. Українців потрібно навчати користуватись сучасним банківським сервісом. Якщо молоді люди легко засвоюють нові технологічні способи банківського обслуговування, то для людей похилого віку термінали самообслуговування чи онлайн-банкінг можуть видатись складними. Сьогодні банки готові допомагати дізнаватися більше про світ фінансів.

Про Тиждень фінансів в Україні

Міністерство освіти і науки України підтримує ініціативу Всеукраїнського громадського об’єднання «Асоціація нової економічної освіти» щодо щорічного проведення та популяризації Всеукраїнського просвітницького заходу «Тиждень фінансів в Україні», який традиційно поєднується з ідеями Всесвітнього дня заощаджень.

Тиждень фінансів в Україні щорічно проводиться у листопаді, починаючи з 2013 року в партнерстві з навчальними закладами, державними органами влади, фінансовими та комерційними установами, громадськими об’єднаннями, іноземними та національними агенціями.

Упродовж цих років заходами Тижня фінансів в Україні було охоплено понад 60 000 українців різного віку та соціального статусу. Це стало результатом спільних зусиль Міністерства освіти і науки України та Національного банку України, Міністерства соціальної політики України, галузевих асоціацій та навчальних закладів, громадських об’єднань та фінансових установ.

Мета проекту— стимулювання обачної та свідомої поведінки громадян при веденні особистих фінансів; виховання звички до заощаджень та економії, фінансового планування на всіх етапах життя; формування навичок використання сучасних електронних сервісів, які заощаджують час та гроші.

2019 року Всеукраїнський Тиждень фінансів відбудеться з 1 до 10 листопадаі традиційно буде поєднаний з ідеями Всесвітнього дня заощаджень, що відзначається 31 жовтня.

Завдяки участі в щорічній освітній ініціативі наші співгромадяни:

  • отримують навички заощаджень та економії;
  • опановують фінансовий облік та планування на всіх етапах життя;
  • навчаються простих правил захисту від кіберзлочинців;
  • дізнаються про принципи співпраці з фінансовими установами/банками;
  • починають уважніше користуватися картками, банкоматами та платіжними терміналами.

Де можна дізнатися більше про Тиждень фінансів в Україні?

Календар Тижня фінансів в Україні ─ 2019, методичні та інформаційні матеріали з фінансової грамотності шукайте на офіційному сайті проекту http://www.moneyweek.com.ua/та на сторінці facebook https://www.facebook.com/moneyweek.com.ua/

Зреферувала Пужайчереда Лариса, головний редактор журналу «Економіка в школах України»

За матеріалами:

Поділитися в Viber Залишити свій відгук