Психологія Self-менеджмент

5 способів упоратися з DEVOLSON — Темною Лихою Круговертю Кінця Вересня, Жовтня та Листопада

08.10.2019 980 0

Джерело: https://gurutest.ru/publication/3-mifa-ob-osennej-depressii/

Термін DEVOLSON, вигаданий автором статті,— це така собі абревіатура слів Dark, Evil Vortex OfLate September, Octoberand November, що перекладається як «Темна Лиха Круговерть Кінця Вересня, Жовтня та Листопада». Цим скороченням Келлі назвала найзавантаженіший та найскладніший для неї (як і для більшості вчителів) час року. Вона зазначає, що ця пора, звісно, не така вже темна й лиха, але без цих слів абревіатура їй подобається менше

Перші два роки роботи вчителем, коли мене охоплювала DEVOLSON, я й гадки не мала, що з цим удіяти. Насправді я не знала навіть, що це DEVOLSON, мені було лиш очевидно, що я зовсім нещасна. На жаль, я знаходила не найкращі виходи з цього стану: скаржилася всім, хто готовий був слухати, з’їдала подвійні або й потрійні порції, скуповувала купу непотрібних мені речей, а велику перерву проводила на сайтах з вакансіями, мріючи про роботу, яка б не знесилювала мене до божевілля.

Але на третьому році вчителювання, коли наприкінці вересня мене знов охопила безнадія, я помітила цю закономірність. «Гм, як кумедно, — подумала я. — Це відбувається щороку в один і той же час, і навіть терті калачі й ветерани вчительства скаржаться на те саме». І тоді я зрозуміла, що це DEVOLSON, а не просто якісь вигадані мною дурниці.

Джерело: http://www.ngpavlograd.org.ua/osennyaya-depressiya-kak-ee-poboroty/

Ось кілька її ознак.

 • Вона підкрадається тоді, коли блякнуть яскраві, веселі враження перших навчальних тижнів (найчастіше — наприкінці вересня).
 • Це найтриваліший протягом навчального року період без відчутних перерв та без свят, що знесилює й напружує учнів та вчителів.
 • Під час DEVOLSONздається, що й на роботі, і вдома в кожному кутку на вас чатують недописані документи.
 • DEVOLSON настає, бо після літа ти одразу поринаєш у безперервну роботу. Це однаково, що побігти марафон після того, як дев’ять тижнів проходив по два кілометри на день.

Коли я розпізнала цього ворога, впоратися з DEVOLSON стало значно легше. Мені неначе нарешті діагностували хворобу, через яку я недужала два з половиною місяці щороку. Це не означає, що тепер моя осінь минає легко й без стресів, але подужати DEVOLSONстало значно простіше, і вона більш не здається такою страшною. А ще ви можете допомогти колегам зрозуміти, що це таке коїться з усіма, та зібрати гурт однодумців, замість того, аби боротися з цим ворогом наодинці.

Ось кілька способів здолати DEVOLSON:

1) Дійдіть до межі.

Я велика прихильниця ідеї про те, що негативним емоціям потрібен вихід. Тож замість того, аби, піддаючись DEVOLSON, зриватися на колег, рідних та учнів — я беру все в свої руки, додаю заплановані та безпечні для суспільства ридання, відчай і нервові зриви у свій розклад. У цьому мені допомагають сумні фільми, пісні, книги (тут кожен може обрати собі до смаку), а також відео з YouTube про солдатів, які, повернувшись із війни, зустрічаються зі своїми родинами та собаками.

2) Знайдіть недеструктивне хобі.

Я розумію — це останнє, чого вам хочеться під час DEVOLSON, адже тоді у вас стане іще менше часу, але ви самі здивуєтесь, наскільки це допоможе прояснити думки та відволіче вас від хаосу в школі.

Подумайте, наприклад, про такі недеструктивні хобі.

 • Зайнятися нетрадиційним видом спорту (найкраще — командним, щоб знайти нові знайомства). Або повернутися до спорту, яким займались у дитинстві чи в молодості.
 • Навчитися чогось нового. Готувати японські страви, ліпити посуд на гончарному крузі, ремонтувати машину, говорити давньоскандинавською мовою. Це допоможе самовдосконалитись, і до того ж вам буде чим вражати гурт на вечірках!
 • Прочитати книги, які ви давно купили, але до яких у вас усе не доходять руки (хоча б одну!).
 • Переглянути найновіші фільми — наприклад із останніх номінантів на «Оскар».

І пам’ятайте — бувають і деструктивні хобі, яких слід уникати (принаймні намагатися).

 • З’їдати за один раз коробку цукерок чи печива.
 • Купувати непотрібні речі, що, можливо, хвилин на п’ять поліпшать вам настрій.
 • Випивати наодинці пляшку вина (без коментарів).
 • Просиджувати вихідні перед екраном (телевізора чи комп’ютера).

3) Запропонуйте учням усім разом підписати листівки (найкраще — саморобні) з подякою комусь із учителів, працівників чи друзів школи.

Мені це завжди просто шалено поліпшує настрій. Іноді для цього є об’єктивна причина — на кшталт подяки спонсорам за подароване школі необхідне устаткування або за чудове шкільне свято, а іноді — це просто спосіб навчити дітей бути вдячними (наприклад, «кухарям, за те що варять смачно нам»). Коли я бачу, з яким щирим запалом учні намагаються якнайяскравіше висловити подяку — в мене мало серце не розривається від радості.

4) Долучіть до DEVOLSON друзів-колег — адже депресувати разом веселіше.

Улаштуйте присвячену DEVOLSONвечірку, на якій офіційно заборонено сміятися, а на порушників чекає покарання (гарантуємо: навіть найсумніші гості з першої ж хвилини нестримно сміятимуться). Підпишіть одне одному вітальні листівки «З депресією», або замовте у фотомайстерні чашки чи футболки з кумедно-сумними фото та підписами. Улаштуйте змагання та оберіть із-поміж себе найзавзятішого адепта DEVOLSON. Наприклад, бали можна присуджувати за такі досягнення.

 • Зламали щось у кабінеті.
 • Грюкнули двері, забувши ключі.
 • Назвали чоловіка/дружину іменем найбешкетнішого учня/учениці.
 • Сміялися до сліз над чимось таким, над чим варто було б поплакати.
 • Прийшли кудись і забули, навіщо.
 • Лягли спати о сьомій вечора, бо все дістало.
 • Їли приготовані в мікрохвильові страви, фастфуд або напівфабрикати щодня впродовж тижня.
 • Відповідаючи на телефонний дзвінок, сказали не «Так!» чи «Алло!», а якусь дурницю типу «Розгорніть підручники!».
 • Намагалися відімкнути кабінет ключем від квартири чи навпаки.
 • Прокинулися від жахливого сну про школу, не могли заснути до ранку.
 • Довго не могли втямити, куди зникла остання зарплата.
 • Помітили велику яскраву пляму на своєму одязі, одразу ж забули про неї й ходили так по школі весь день.
 • Більш ніж годину просиділи, втупившись у стіну.

5) Ведіть Щоденник Подяки — щодня записуйте принаймні одну хорошу річ, яка сталася сьогодні.

Я почула цю пораду від однієї з наймудріших жінок, яких знаю, на першому році роботи в школі, коли все було зовсім погано. Навіть у найгірші дні хоч щось хороше неодмінно трапляється. Помічайте це!

Тож бажаємо вам приємної DEVOLSON!

А коли здається, що все насправді зовсім жахливо, не забувайте, що:

1) ви не самі.

2) те, що ви робите, — обов’язково щось змінює, хай навіть поки що ці зміни й непомітні.

І головне:

3) З літер DEVOLSON дуже просто скласти слово LOVE.

  

Джерело: https://classpic.ru/blog/osen-i-listopad-foto.html

Авторка: Келлі Трелівен*

*Переклад та літературна обробка Н. В. Третякової

** За матеріалами https://www.weareteachers.com/5-ways-of-coping-with-devolson-the-dark-evil-vortex-of-late-september-october-and-november/

Поділитися в Viber Залишити свій відгук