Психологія Self-менеджмент

«Про що мовчать ляльки», Або метафоричні карти, що вміють розмовляти. Мої педагогічні знахідки

04.10.2019 1466 0

Життя дивовижне і неповторне. Воно вносить свої корективи саме тоді, коли вони потрібні найбільше. Саме ці корективи дають можливість для  створення чогось нового, бо з’являється час проаналізувати все, що сталося: цікаві випадки, різні сторони практики, наявні методики та напрацювання багатьох колег, наявні потреби сьогодення тощо.

Здавалося б, чим може надихнути робота шкільного практичного психолога, якому доводиться бути медіатором, слухачем, другом, «скринькою довіри»….. Гратися, навчати, виховувати, підказувати і просто перебувати поруч за потреби. Але саме завдяки всьому цьому може виникнути бажання шукати нові методики і форми роботи з дітьми і дорослими, засоби, які допоможуть клієнтам зрозуміти, що з ними трапилося і промовити це вголос. І звісно ж, і самому психологові підкажуть, як підтримати клієнта у певний момент.

Останні декілька років популярними є психологічне консультування та терапія за допомогою метафоричних асоціативних карт. Ще 10 років тому існувало приблизно 5 колод метафоричних карт. Тепер їх понад 100. Мене теж не оминула ця течія, адже МАК є доволі ефективним і результативним інструментом у роботі будь-якого психолога.

Створення власної авторської колоди метафоричних карт «Про що мовчать ляльки» стало своєрідним викликом з точки зору.

Чи будуть вони працювати саме так як задумано? Правильно чи ні дібрано ляльок? Як сприйматимуть розробку діти та клієнти? Постало багато питань. Але метафоричні карти існують вже трохи більше року. Їхнє використання у консультаційній, діагностичний і терапевтичній роботі засвідчило, що вони підходять як дорослим, так і дітям від 5 років.

Колода містить 40 карт (35 з них позитивного характеру, 5 — деструктивного). Практично всі ляльки, зображення яких використано в колоді, створені майстрами до 1920 року. Моє авторство полягає у виборі саме таких ляльок і саме у такому складі, кількості для створення корисного та ефективного у роботі психологічного інструменту. До того ж, навіть позитивних ляльок (на мою думку) клієнти вже не раз сприймали як тих, що мають певне негативне забарвлення. Те саме з деструктивними — вони спонукали до позитивних асоціацій під час консультацій. Чітко визначеної межі між «позитивними» і «деструктивними» ляльками практично немає.

Як засвідчила практика використання МАК «Про що мовчать ляльки», за їхньою допомогою можливо:

  • діагностувати психологічний стан;
  • аналізувати сімейні, робочі (організаційні), міжособистісні стосунки;
  • визначати внутрішні особистісні процеси та потреби;
  • віднайти прихований ресурс;
  • проводити групову та індивідуальну психотерапію;
  • знаходити відповіді на особисті питання;
  • поглянути з іншого боку на себе, ситуацію та людей, що в ній задіяні.

Автор: О. В. Крупенко, практичний психолог, м. Мелітополь, Запорізька обл.

Поділитися в Viber Залишити свій відгук