Досвід виховання Інклюзія

Як навчати толерантності у середній школі

03.10.2019 2382 0

Бути іншим — це чудово!

Учні середньої школи — це складне поєднання вміння співчувати за одних обставин і виявлення недоброзичливості за інших. На уроках вони беруть участь в обговореннях і дискусіях, але поза класом часто не знають, як долучитися до розмови з однолітками.

Щоб допомогти учням успішно орієнтуватися в соціальному лабіринті, яким є середня школа, потрібно навчати їх толерантності, навичок соціальної взаємодії, що передбачають емпатію, співчуття, уміння поглянути з точки зору іншого, розуміння та цінування різноманітності.

Дехто, мабуть, скаже, що світ змінився, тому учні, які з ранку до вечора спілкуються у соцмережах, не слухатимуть розмов про соціальну терпимість. Правда полягає в тому, що діти слухають. Ці бесіди є важливою частиною того, що формує їхню систему цінностей і переконань.

Пропонуємо чотири ідеї, що допоможуть формувати чотири аспекти толерантності.

1. Дослідіть уміння учнів поставити себе на місце іншого.

На аркушах паперу запишіть історії про відомих людей, які подолали негаразди, але не називайте імен. Окремо роздрукуйте їхні зображення та імена. Потім розмістіть аркуші з історіями (без імен) і зображення та імена знаменитостей у класній кімнаті. Нехай учні читають історії та розглядають зображення. Потім поговоріть про кожну історію. Що здивувало? Як змінилася точка зору учнів, коли вони дізналися, про кого саме йдеться? Як власні переконання та точка зору впливали на те, як учні реагували на історії?

2. Навчайте співпереживати через читання літературних творів.

  

Література — це інструмент для розвитку емпатії, оскільки читання історії — це можливість «походити у взутті іншої людини». Згідно з деякими дослідженнями, художня література допомагає людям розвивати вміння співпереживати, робить їх більш чуйними.

Заохочуйте учнів читати книги з рекомендованого переліку або поєднуйте тему літературного  твору зі світовими подіями і соціальними дослідженнями.

3. Навчайте цінувати різноманітність.

  

Учням середньої школи буває складно зрозуміти, що різноманітність є справжнім подарунком і створює багато можливостей. Навчити дітей цінувати різноманітність неможливо за один-два уроки. Подбайте про те, аби весь ваш навчальний план і щоденні уроки учнів ґрунтувалися на концепції прийняття всіх людей такими, якими вони є.

Проаналізуйте все, чого ви навчаєте. Як це впливає на різних людей? Як це можна сприймати інакше? Чим більше діти вчаться брати до уваги всі точки зору, тим природнішим це стає для них.

4. Навчайте віддавати.

Попросіть учнів відповісти на питання про те, що є для них важливим. Об’єднайте дітей у групи відповідно до того, що вони визначили пріоритетним (тварини, навколишнє середовище тощо). Потім запропонуйте їм спланувати та виконати волонтерський проект із цієї теми.

Толерантність — одна з тих навичок, що розвиваються з часом. Тому через деякий час знову запитайте в учнів, що для них є важливим або запропонуйте нові історії для обговорення, аби з’ясувати, як розвиваються навички соціальної терпимості. Якщо вам здається, що матеріал, який ви запропоновали для роздумів на уроці, вже вичерпано, запитайте, якої думки учні про людей у соціальних мережах чи поза стінами школи. Розмови завжди допомагають, тому не бійтеся говорити!

За матеріалами: https://www.weareteachers.com/teaching-social-acceptance/

Сподобалась тема? Тоді замовляйте:

Інструкція, як оформити замовлення на: http://osnova.com.ua/help/4/

Поділитися в Viber Залишити свій відгук