Актуально

Освітній омбудсмен на захисті ваших прав

27.09.2019 929 0

12 липня 2019 р. освітнім омбудсменом  призначено Сергія Горбачова, директора спеціалізованої школи № 148 Києва. Ознайомитись з біографією та відеовізитівкою першого освітнього омбудсмена в Україні можна за посиланнями: https://mon.gov.ua/storage/.../dovidka-gorbachov-si-1.docx та https://www.youtube.com/watch?v=5jaUHZp3lnM&feature=youtu.be. Він також має сторінку в мережі Facebook: https://www.facebook.com/Sergii.Gorbachov/

Посаду освітнього омбудсмена запроваджено постановою Кабінету Міністрів України від 06 червня 2018 р. № 491 (https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/deyaki-pitannya-osvitnogo-ombudsmena), що набула чинності та застосовується з 1 січня 2019 р.  Уряд запровадив зазначену посаду з метою захисту прав у сфері освіти здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників.

Постановою визначено процедуру призначення  на посаду освітнього омбудсмена та створення його Служби, в кількості 15 осіб, які зможуть ефективно працювати зі зверненнями громадян із питань додержання законодавства про освіту.

Також затверджено Положення про освітнього омбудсмена, Порядок та умови звернення до нього.

Положення про освітнього омбудсмена визначає вимоги до особи, яка може бути призначена на посаду, основні права, обов’язки, завдання освітнього омбудсмена та Служби освітнього омбудсмена.

Зокрема, основні завдання освітнього омбудсмена:

1) сприяння реалізації державної політики, спрямованої на забезпечення права людини на здобуття якісної та доступної освіти;
2) здійснення заходів щодо дотримання законодавства про освіту;
3) вжиття заходів для забезпечення належних умов для рівного доступу до здобуття освіти;
4) сприяння впровадженню інклюзивної форми навчання;
5) сприяння виконанню Україною міжнародних зобов’язань щодо дотримання в Україні прав людини на освіту;
6) співпраця та взаємодія з МОН та іншими центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, закладами освіти всіх рівнів незалежно від форми власності та підпорядкування, органами управління освітою, правоохоронними органами, міжнародними організаціями, неурядовими громадськими організаціями з питань, що належать до його компетенції.

Порядок та умови звернення до освітнього омбудсмена визначають процедуру подання до освітнього омбудсмена скарг про порушення прав у сфері освіти.

До освітнього омбудсмена зі скаргами про порушення прав у сфері освіти мають право звернутися здобувачі освіти, їхні батьки, законні представники, педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники (індивідуально чи колективно). Подати скаргу можна особисто, а також через уповноважену особу протягом року після виявлення порушення прав в письмовій (електронній) формі на адресу Служби поштою, чи особисто, чи на електронну адресу. Анонімна скарга реєструється, але залишається без розгляду і повертається заявникові з відповідним обґрунтуванням протягом десяти робочих днів з дня її надходження. Повторні скарги до освітнього омбудсмена від одного і того самого заявника, з одного і того самого питання не розглядаються.

Загальний строк розгляду скарги становить не більше ніж 45 календарних днів. Під час розгляду скарги Служба може спілкуватися із заявником, з’ясовувати всі порушені питання. У разі залучення до перевірки скарг представників громадськості їм надаються матеріали, у яких знеособлюються персональні дані заявників.

Освітній омбудсмен протягом п’яти робочих днів після ухвалення рішення про обґрунтованість скарги вживає відповідних заходів до поновлення та захисту порушених прав заявників, може надавати консультації заявникові, представляти його інтереси у суді.

Аналізуючи сутність скарг, освітній омбудсмен забезпечує розроблення пропозицій щодо вдосконалення актів законодавства у сфері освіти, усунення причин та умов, що призводять до порушення прав і законних інтересів заявників.

Розголошення відомостей стосовно заявника та його скарги заборонено. На офіційних веб-сайтах Кабінету Міністрів України та МОН може бути оприлюднена узагальнена інформація про скарги.
 

Поділитися в Viber Залишити свій відгук