НУШ Психологія Досвід виховання

12 корисностей та переваг настільних ігор

05.09.2019 1164 0

Скільки б років не виповнилося дитині, їй будуть подобатися настільні ігри. Просто для кожного віку вони різні — малеча із захватом шукає однакові картинки у дитячому доміно, а підлітки завзято граються у «Монополію». І, зізнайтеся дорослі, ви теж не проти погратися?

1. Вічні цінності

Будь-який гаджет має свою ціну, а час проведений разом із дорослими і рідними, для дитини безцінний. Тож не відмовляйте дитині у задоволені, розкладіть на столі гру, зберіть команду і приділіть грі час. До речі, такі ігри не тільки допомагають зміцненню родинних звʼязків, але й підвищують самооцінку дитині — часто й густо діти виграють у своїх батьків/вихователів і почуваються переможцем. А від іграшкових перемог до життєвих — лише декілька років!

2. Розвиток комунікативних навичок

У настільні ігри разом грають діти різного віку і дорослі. Це найкраща можливість навчитися домовлятися, пояснювати один одному правила, допомагати тим, хто слабше, або об’єднуватися у групи заради перемоги.

У дитячому садку можна по черзі доручати найактивнішим дітям виступати у ролі організатора — вони вже грали в гру, знають умови, зможуть пояснити їх іншим і стежити за дотриманням правил. А це корисна навичка, що знадобиться у житті.

3. Тренування емоцій

І маленькі, і дорослі, граючи в настільні ігри, тренують емоції та зміцнюють емоційний фон. Радість перемог і засмучення від поразок — усе як у житті, але у безпечному просторі. Підтримайте дитину, коли вона програє, розкажіть, що кожна поразка — це досвід, що без поразок перемоги неможливі, що поразок не можна соромитися, як і своїх сліз. Виявляти емоції — плакати від суму чи стрибати від радощів — правильно й необхідно!

4. Логічне мислення і всі-всі-всі

Навіть найпростіші настільні ігри розвивають зорову пам’ять, увагу, кмітливість, уяву, образне мислення і логіку. Дитина навчається прораховувати ходи на кілька кроків уперед, передбачати можливі дії суперників, аналізувати інформацію, обирати найкорисніші варіанти ходу.

5. Математичні навички

Підрахунок крапок, що випали на кубиках, клітинок на полі гри, ходів, балів, грошей, ресурсів для побудови бізнесу — все це мимохіть роблять у грі навіть дошкільнята.

І якщо традиційне навчання потребує додаткової мотивації, то у грі навчаються непомітно та із більшим задоволенням.

  

6. Просторове мислення

Американські науковці Джемі Жиро та Нора Ньюкомб уважають, що настільні ігри типу кубиків і пазлів якнайкраще розвивають просторове мислення. За результатами їхнього дослідження (у якому брали участь 847 дітей від 4 до 7 років), група дітей, яка гралася у пазли та ін. понад шість разів на тиждень, перемогла у просторовому змаганні тих, хто діставав коробки з настільними іграми рідко, чи взагалі не торкався до них.

Тож купуйте дитині пазли, тоді у неї ніколи не виникне проблем з паркуванням на вузький вулиці.

7. Розвиток мовлення

Навіть якщо гра не спрямована на мовленнєві навички, вона однаково сприятиме розвитку мовлення дитини. Логопеди давно це зрозуміли й у своїй практиці користуються саме настільними іграми.

8. Концентрація уваги і підготовка до школи

Зазвичай дитина, якій шкільна вчителька безліч разів суворо зауважить: «Не крутись! Поводься тихо! Уважно стеж!» спокійно сидітиме дві години біля ігрового поля і дисципліновано пересуватиме кольорову фішку. Самоконтроль і уміння стримуватися з часом перетворяться на вміння концентруватися на розв’язанні шкільних (і життєвих) завдань.

9. Пояснив іншому — зрозумів сам

Найкраще діти і дорослі запам’ятовують те, чому самі знайшли пояснення. Під час гри запитуйте у дитини, чому саме вона виконала певні дії. «Я обрав помаранчевий гарбуз, тому що він здався мені схожим на мʼяч, але це було помилкою». Намагаючись пояснити свої вчинки, дитина вчиться аналізувати, розмірковувати, краще розумітися на правилах і будувати стратегію гри. Тут спрацьовує правило, відоме за анекдотом про шкільних педагогів «Пояснив тричі — і сам зрозумів». Тому, граючи з дитиною, питайте у неї поради, удавайте, що нічого не розумієте, дозвольте малюкові побути вашим учителем.

  

10. Право на помилку

Під час гри діти ухвалюють рішення, що впливають на результат. Не всі дії ведуть до перемоги — і це прекрасно насправді. Діти вчаться брати відповідальність, прораховувати ризики і не боятися починати спочатку у разі програшу.

11. Поліпшення самопочуття

Мабуть, усі педагоги знають, що достатньо сказати: «Нумо пограємо!» — і нудьга зникає з облич навіть найбільш «утомлених» від занять учнів. Робота припиняє бути тяжкою, якщо вона подана у формі гри.

12. Зручність за будь яких умов

Настільні ігри для дитини — це й розвиток, і розвага, і спілкування, і любов. А головне — безпечний простір для тренування найважливіших навичок.

Настільна гра — зручна і не залежить від ступені зарядки акумулятора. З нею можна гратися будь-де: у затишній групі дитсадка, у залі очікування на вокзалі, у черзі до лікаря, на дні народження і в класній кімнаті. Головне — грати із душею й отримувати задоволення.

Автор: Марія Юдіна

Поділитися в Viber Залишити свій відгук