Сучасний урок НУШ Психологія Актуально

Кліпове мислення молоді. Проблема чи розв’язання?

18.09.2019 2694 0

 

 

Останнім часом дедалі частіше у ЗМІ, друкованих виданнях згадують термін «кліпове мислення». Що це таке? Спробуємо розібратися!

«Сlip» у перекладі з англійської — «фрагмент», «відрізок. Термін «кліпова свідомість» («кліпове мислення») з’явився у психології у 90-х, разом із музичними кліпами у телевізорі. Сюжети у таких кліпах складалися з розрізнених відеокадрів, часто навіть не пов’язаних зі змістом пісні. «Кліпові» короткі блоки згодом перейшли на сторінки друкованих ЗМІ, у рекламу, телевізійні новини, мультфільми та ін. Інформацію подано короткими блоками. Завдання: не примусити замислитися, а створити емоційний фон , тоді людина починає жити, зважаючи на емоції.

yОтже, йдеться про сприйняття навколишнього світу як набору мало пов’язаних між собою образів, кліпів. Людина швидко звикає до такого калейдоскопу у своїй голові та починає вимагати нових кліпів. Здатність до аналізу інформації знижена, людина просто не здатна тривалий час зосереджуватися на чомусь одному. Ефективно працювати може лише з короткими уривками інформації. Такими сьогодні є більша частина дітей та молоді.

Зрозуміло, що з подібним сприйняттям людина не народжується — воно виробляється, якщо тривалий час інформація сприймається у такому собі рафінованому вигляді (короткі новини, у яких сюжети не взаємопов’язані, реклама — те саме, СМС, короткі повідомлення у соціальних мережах тощо). На осмислення потокової інформації відведено 2–3 хвилини. Нова інформація змивається наступними кліпами…

І хоча кліпове мислення не загрожує життю людини, нешкідливим його ніяк не назвеш. Сучасна молода людина, яка зростала у форматі «кліпу», просто не здатна засвоїти (прочитати — майже подвиг!) більш-менш великий за обсягом літературний твір. (Ось звідки популярність скорочених видань програмних творів  та готових рефератів!)

Зрозуміло, що від типу мислення у сучасному світі безпосередньо залежить успішність. Шкільна програма, вочевидь відрізняється від університетської — обсяг інформації, що потребує опрацювання, значно збільшується. А як йти у бізнес без уміння аналізувати, систематизувати, бачити суть? Як стати успішним керівником без уміння будувати послідовності дій, щоб рухатися до поставленої мети?

У деяких країнах уже зрозуміли небезпеку — там розробляють тренінги, на яких навчають зосереджуватися на якомусь одному предметі та концентруватися певний час. Але якщо тренінги недоступні — читайте! (Вочевидь, не «кліпову» літературу). А ще краще, якщо прочитане буде якимось чином закріплене — конспектування, обговорення, малювання логічних схем… Усі ці нехитрі прийоми допомагають зруйнувати кліповий світ, адже навчають аналізувати, знаходити зв’язки між подіями та явищами.

Р. S. Слід зауважити, що кліпове мислення не є безумовним недоліком. Воно розвиває швидкість реакції (здатність швидко пристосовуватися — реагувати на зміни), навчає розв’язувати декілька задач водночас, захищає мозок від перенавантаження інформацією та, як це не дивно, спонукає бажання отримувати нову інформацію, що, вочевидь, зовсім непогано для інтелектуального розвитку.

Сподобалась тема? Тоді замовляйте:

Інструкція, як оформити замовлення на: http://osnova.com.ua/help/4/

Поділитися в Viber Залишити свій відгук