Self-менеджмент

Цікавинки про банківські картки

27.07.2019 2189 0

Саме ідея древніх шумерів купувати товари з
перенесенням платежу в майбутнє й
фіксувати боргові зобов’язання на твердому
носії інформації стала прототипом сучасної
системи кредитування.

financer.com

Якими були перші платіжні картки?

Ще 5000 років тому в древній Месопотамії використовували глиняні таблички для запису боргів за покупки. Їх можна вважати першими глиняними кредитними картками.

1888 року знаменитий американський письменник-фантаст Едвард Белламі в романі «Погляд на минуле» припустив, що в майбутньому люди будуть розплачуватися спеціальними картками. Хіба міг він тоді знати, що його ідея втілиться у реальність уже незабаром?

Історія сучасної банківської карти почалась у Сполучених Штатах Америки.

Перші картки були картонні. Головним завданням перших кредиток було підтвердження кредитоспроможності своїх власників. На них записували рахунки клієнтів у банках і відмічали покупки в магазинах, отримані послуги в ресторанах, готелях, бензоколонках тощо.
1928 року картонні карти еволюціонували в металеві.

На них було зазначено дані клієнта, всередину часто вставлявся картон з підписом власника. Зручність користування такою картою полягала не лише в тому, що вона довговічніша за картон, але й у тому, що нею можна було поставити печатку на документах і чеках. Зберігалися такі карти в спеціальних чохлах.

  

Основу епохи кредитних карт заклав Джон Біггінс, фахівець зі споживчого кредитування бруклінського банку Flatbush. Фінансист використовував у своїй роботі кредитну схему Charge-it. Її суть полягала в тому, що клієнтам банку видавалися картки з їхніми платіжними даними. Після здійснення покупок у магазинах, покупці залишали боргові розписки як оплату. Потім власники магазинів здавали ці розписки в банк, а останній, відповідно, виділяв потрібну суму з рахунків покупців.

Поява пластикових платіжних карток

Пластикова картка, що має магнітну смугу, виникла на початку 60-х років. Вона відрізнялася швидким зношуванням, адже смуга стиралася всього за 2 роки. 1975 року француз Ролан Моренно винайшов і запатентував електронну карту пам’яті. Минуло ще декілька років, і компанія Bull (Франція) розробила та запатентувала смарт-картку із вбудованим мікропроцесором.
American Express була першою компанією, яка зайнялася емісією пластикових карт масово. Уже за рік їхнього функціонування власниками карт стали майже півмільйона людей і 30 тисяч підприємств.

Перша «золота карта», точніше, карта золотистого кольору з’явилась 1968 року. Вона була ознакою високого становища власника карти в суспільстві.

На карти Visa в усьому світі видає ліцензію Банк Америки.

MasterCard належить каліфорнійському об’єднанню банків.

Наймолодша платіжна система в світі — це китайська China UnionPay. Вона створена 2002 року, але вже посіла провідні позиції на ринку. Компанія має представництво в 135 країнах. З 2018 року китайські туристи можуть використовувати кредитки в українських банкоматах.

Платіжні картки стають дедалі популярнішими. На початку XXI століття лідером платіжних карт у світі була Visa — 57 % від виробництва усіх банківських карток у світі. Другу позицію посів MasterCard — 26 % і 13 % припадало на карти American Express.
За останньою статистикою провідні світові позиції перейняв China UnionPay — 34 %, Visa — 25 %, MasterCard — 19 %.
За даними Національного Банку України, 2018 року кількість активних платіжних карток в Україні збільшилася на 6 % — до майже 37 млн шт. Найбільше карток було емітовано у платіжній системі Master Card — їх 26 млн шт., або 70,3 % загального обсягу. У Visa — лише 10,5 млн шт. (28,5 %), у НПС «ПРОСТІР» — 0,5 млн шт. (1,2 %).

Всі платіжні карти світу мають однаковий розмір: 85,6 × 53,98 мм.

Перші 6 цифр вказують на найменування платіжної системи, 7–8 — код програми, далі зазначено індивідуальний номер. Останню цифру називають перевірним числом, вона утворюється в результаті складних обчислень. В останніх 9 цифрах зашифровано валюту, філію, наявність чіпу.

Історія розвитку платіжних карток триває. Якщо зібрати всі платіжні картки, що є в світі, можна викласти довжину екватора 3,5 рази.

Сьогодні активно використовують також безконтактні чіпові й віртуальні картки.

Технології вдосконалюються, щоб знизити ризик шахрайства, і зробити здійснення платежів максимально зручним.

Зреферувала Лариса Пужайчереда, головний редактор журналу «Економіка в школах України» ВГ «Основа»

За матеріалами:

Сподобалась тема? Тоді замовляйте:

 
 

Інструкція, як оформити замовлення на: http://osnova.com.ua/help/4/

Поділитися в Viber Залишити свій відгук