Self-менеджмент

Кроки до фінансової грамоти: обираємо платіжні картки

23.07.2019 1638 0

З появою інтернет-технологій готівкові монети та банкноти поступилися місцем електронним грошам і пластиковим платіжним карткам. А безготівкові електронні розрахунки потроху витісняють готівкові. Як не загубитись поміж сучасних фінансових гаджетів і максимально ефективно використати їхній потенціал, убезпечивши себе від ризиків і загроз, пов’язаних з електронними розрахунками? Про це і не тільки читайте далі.


Крокуймо разом, навчаймося самі й навчаймо наших дітей!

КРОК 1. Усвідомлюємо потребу в інформації про платіжні картки

На сьогодні банківська платіжна картка стала невід’ємним гаджетом сучасної людини.

Платіжна картка — це зручний інструмент для проведення безготівкових платежів та доступу до власних коштів, що зберігаються на банківському рахунку.

Отримання зарплати (пенсії чи стипендії), переказ коштів, оплата комунальних послуг, поповнення мобільних рахунків, купівля квитків — ці та інші фінансові операції можна здійснити, маючи банківський рахунок і декілька платіжних карток.

Навіщо декілька?

Щоб відповісти на це питання, з’ясуймо різновиди банківських платіжних карток та особливості їхнього використання.

КРОК 2. Дізнаємося про різновиди платіжних карток

Почнемо ознайомлення з різновидами платіжних карток.

Платіжні картки здебільшого існують двох видів — дебетові (розрахункові) й кредитні. А ці картки можуть бути корпоративні чи персональні, локальні (внутрішньобанківські) чи міжнародні.

Існують також: мультивалютні, дохідні, віртуальні, передплачені банківські картки, електронні гаманці, картки з cashback тощо.

Держатель дебетової (розрахункової) картки може:

  • поповнювати картковий рахунок;
  • знімати готівку в банкоматі (тільки в межах суми, що є на картковому рахунку);
  • переказувати кошти з картки на картку;
  • здійснювати безготівкові розрахунки в торговельних мережах, у мережі Інтернет, через пристрої самообслуговування (термінали).

Держатель платіжної картки — фізична особа, яка використовує платіжну картку


Держатель кредитної картки може користуватись лімітом кредитних коштів, наданих йому певним банком протягом визначеного проміжку часу. Клієнт, який має рахунок у банку, оплачує товари і послуги грошима банку — емітента картки.


Банк-емітент — банк, що випускає у обіг (емітує) грошові знаки, цінні папери і платіжно-розрахункові документи (банківські картки, чекові книжки). Випущені банком банківські картки протягом усього терміну дії залишаються власністю банку-емітента, а держатель картки отримує її лише в користування


У світі більш поширені кредитні картки. Українці ж використовують переважно дебетові картки.

Найпоширенішими в світі є платіжні картки міжнародних систем Visa, MasterCard та UnionPay.

Платіжні картки УКРКАРТ обслуговують лише в межах країни на термінальних пристроях, позначених відповідним логотипом.

Головною функцією мультивалютної картки є можливість використання рахунків у кількох валютах. Гроші на карту автоматично зараховуються в потрібних світових валютах. Встановлення обмежень залежить від умов іноземних банків, вимог платіжних систем та лімітів, встановлених банком-емітентом. Ця картка є аналогом традиційної дебетової картки.

Дохідна картка — це картка для нарахування відсотків на залишок грошей за рахунком. Нею можна користуватися як звичайною картою. Дохідні картки бувають дебетовими та кредитними. На кредитні дохідні картки відсотки нараховуються на залишок власних грошей клієнта.

Передплачена картка (prepaid-картка) — це наперед оплачена пластикова або віртуальна картка. Використовуючи її, власник не бере у банку в борг, а використовує раніше внесені на баланс картки кошти. Гроші можуть бути внесені власником картки або третіми особами. Основна відмінність prepaid-картки — її можна оформити без зазначення персональних даних, тобто на пред’явника. Цей вид карток не зобов’язує користувачів ставати клієнтами банку та отримувати пластикову картку. Така Prepaid-картка не має фізичного носія і не прив’язана до інших карт і карткових рахунків.

На сьогодні українські банки почали випуск нових банківських prepaid-карток, які можна завантажити у смартфон для проведення безконтактних платежів. На початок 2019 року Україна посідала четверте місце в світі за кількістю nfc-транзакцій, тобто безконтактних платежів із використанням мобільних телефонів, браслетів, смарт-годинників з картками Mastercard.

  

Віртуальна банківська картка (віртуальна інтернет-картка) — це спеціальний банківський продукт для здійснення платіжних операцій у мережі Інтернет.

Віртуальною карта називається тому, що її не випускають у пластиковому вигляді, а має лише платіжні реквізити, необхідні для здійснення розрахунків в інтернет-магазинах, оплати квитків чи номерів у готелях тощо.

Електронний гаманець (англ. E-Purse або e-Wallet) — смарт-картка або інший електронний носій із вбудованим чипом, що дають змогу зберігати електронні гроші та здійснювати роздрібні платежі. Електронний гаманець є одним із видів prepaid-картки.

Картка з cashback дає можливість держателю отримувати назад на картковий рахунок частину витрачених грошей. Повернути кошти можна як у грошовому безготівковому виразі, так і бонусами, навіть у вигляді поповнення рахунку мобільного телефону.

КРОК 3. Обираємо необхідні картки

Зарплатна картка

  • Ініціатором отримання цієї картки, зазвичай, виступає роботодавець. І витрати за її обслуговування несе теж він. Зарплатні картки цікаві тим, що їх держателям банки пропонують вельми цікаві пропозиції на фінансові послуги

Для Інтернет-покупок

  • Для здійснення Інтернет-платежів доцільно мати окрему картку, адже клієнтські бази Інтернет-магазинів часто стають мішенню шахаїм. Щоб не отяжувати себе додатковими витратами на обслуговування і ведення рохунку, доцільно оформити віртуалну або передплачену картку з безкоштовним обслуговуванням і нарахуванням різних бонусів за покупки

Для подорожей

  • Для тих. хто веде активний спосіб життя, тобто часто подорожує або використовує онлайнсевіси, найкаще підійде мультивалютна картка, яка допоможе заощадити кошти на конвертації валюти при розхунках за кордоном. Краще відкривати таку карту в банку, в якому ви постійно обслуговуєтесь. Перед поїздкою за межі України з'ясуйте, які ліміти встановлені по вашій картці

Для розрахунків у торгово-сервісних мережах

  • Для тих користувачів, хто віддає перевагу безготівковим розрахункам у торгово-сервісній мережі і практично не знімає влісні кошти з карткового рахунку оптимально корисною буде картка з cashback. Деякі фінансові установи повертають частину коштів не тільки за оплату товарів, а й за своєчасне закриття кредиту впродовж пільгового періоду у вигляді знижок на процентну ставку або окремої суми

Для ствоення фінансової подушки безпеки

  • Для тих користувачів, хто дбає про майбутнє та керуються раціональними підходами з управління власними фінансами, одним з інструментів формування фінансової подушки безпеки може стати дохідна банківська картка. Завдяки відкриттю такого рахунка можна отримувати дохід до 12-15 % річних від залишку коштів на картці. Інколи такі картки поєднують з функцією cashback

Для комфорту

  • Це картка статусу. Держателів преміальних карток, наприклад, безкоштовно обслуговують у залах очікування підвищеного комфорту в аеропортах, у банку без чеги чи у персонального менеджера тощо

У сучасному світі при розумному підході до управління своїми фінансами у власника має бути кілька карт. Це сприятиме безпеці коштів на основному рахунку. Обирайте картки, зважаючи на власні потреби, та уважно читайте угоду, що надає певний банк разом із карткою.

Раніше ми писали про «Безпечне користування платіжною карткою». Прочитати цю статтю і завантажити кольорову вкладку можна ТУТ

Зреферувала Лариса Пужайчереда, головний редактор журналу «Економіка в школах України» ВГ «Основа»

За матеріалами:

Сподобалась тема? Тоді замовляйте:

 
 

Інструкція, як оформити замовлення на: http://osnova.com.ua/help/4/

Поділитися в Viber Залишити свій відгук