Психологія

Шкільне оцінювання навпаки

08.07.2019 834 0

Оцінювання в школі відбувається щоденно — учителі оцінюють роботу учнів. Та частенько трапляється так, що учні не довіряють оцінці окремих педагогів. Причин може бути багато: і прогалини у методиці викладання, і особистісні якості, і неврегульовані конфліктні ситуації та ін. Дуже складно визначити об’єктивність взаємних непорозумінь, неприйняття. Психологи стверджують, що мало таких людей, які можуть оцінити себе ніби «збоку». Ті, хто поряд, теж не завжди скажуть про твої недоліки. Самій же людині не так вже й легко побачити, що потрібно виправити, чого позбутися, а у чомусь навпаки упевнитися. У професії вчителя це особливо важливо: уміти побачити свої прорахунки, не миритися з ними, а подолати їх. Як же допомогти вчителеві «подивитися на себе збоку»? Шляхом формування взаємодовіри і в решті решт удосконалення професійної діяльності учителя може стати оцінювання учнями педагогічної майстерності вчителя.

У психології кожної людини закладено бажання бути кращою, досконалішою. Пропонований метод дає можливість без образ і стресів отримати про себе дуже важливу інформацію. Дослідження слід проводити двічі на рік — на початку і наприкінці навчального року, щоб порівняти результати й зробити необхідні висновки. Процес має бути закритим для сторонніх. Усе потрібно робити конфіденційно. Цю роботу може провести лише психолог.

Методика дає можливість сформувати зворотний зв’язок, що корисний не тільки учителям, але й учням, тому що вони починають краще розуміти одне одного, виникає атмосфера взаємного співробітництва і довіри.

Унаслідок психологічних особливостей дітей різного віку, вважаємо, що об’єктивну оцінку роботі вчителя можуть давати учні 8–11-х класів. За сформованості процесу до оцінювання можна залучити і батьків учнів.

Спочатку шкільному психологові необхідно провести бесіду з учнями про те, які якості вони хочуть оцінити, або запропонувати їм свій перелік. Учням необхідно пояснити методику проведення оцінювання.

Учні оцінюють учителів під їхніми прізвищами, іменами, по батькові. Психолог опрацьовує результати і складає узагальнену таблицю оцінок педагогів. Він же призначає код кожному педагогові, який розшифрувати може тільки він та сам педагог. Аркуш з результатами відповідно до кодів слід прикріпити в учительській кімнаті. Учителі в спокійній обстановці мають можливість ознайомитися з оцінками, які їм дали учні, побачити себе на фоні колег.

Педагог, проаналізувавши результати, має змогу самостійно знайти причини своїх невдач, виявити помилки й виправити їх спочатку подумки, а потім і в класі. А можливо звернутися по допомогу до досвідчених колег чи психолога.

Учителеві важливо набути упевненості в собі й подолати труднощі так, щоб про це знав лише він. Думка учнів багато означає для вчителя.

За нашим досвідом, роздратування та гніву зазвичай не буває. Методика дуже коректна. Учитель, побачивши себе у класному «дзеркалі», приводить до ладу, за потреби, свій внутрішній і зовнішній образ. За бажанням учителів все можна зробити відкрито.

Методика додатково допомагає поліпшити психологічний клімат у педколективі та моральну атмосферу у школі. Під час оцінювання роботи учителя батьками та учнями у жодному разі не можна принижувати гідність учителя, завдавати йому моральних травм. Цю процедуру слід контролювати, аби не допустити зведення рахунків, стресу і т. ін.

  

За матеріалами Т. П. Гамага, ЗОШ с. Уланів, Хмільницький р-н, Вінницька обл.

Зі ШКІЛЬНОМУ ПСИХОЛОГУ. УСЕ ДЛЯ РОБОТИ № 9 (105) вересень 2017 р.

Сподобалась тема? Тоді замовляйте:

 
 

Інструкція, як оформити замовлення на: http://osnova.com.ua/help/4/

Поділитися в Viber Залишити свій відгук