НУШ Актуально

Про хробака СУМНІВУ та два контрольні питання

26.04.2019 1064 0

Те, що з нами відбувається зараз,— гарний привід для багатьох досліджень у майбутньому. Соціологи, політологи, психологи захистять не одну дисертацію, взявши за основу події весни 2019 року. Це були страхи, пристрасті, болісні вагання, упертість та непоступливість. Суспільство вирувало, випаровувало емоції любові та люті водночас.  

За цей час ми всі адреналіну уже дістали стільки, що можемо його експортувати тому, у кого тихе життя.

Людина не залізна. Емоційний буревій підточує сили, з’їдає її зсередини, надкушує дружні взаємини та гризе родини.

Ми, вчителі, на жаль, опинилися майже в епіцентрі подій. Робота на  виборчих дільницях, спілкування з батьками, колегами, питання від стареньких сусідок: «Дитинко, а ти за кого?» Усе це виснажує до безтями. Але щоранку потрібно йти до школи, посміхатися, спілкуватися, щось вигадувати новеньке, планувати…

Так, здається, ключове  слово — ПЛАНУВАТИ… А чи варто щось планувати? Що буде далі? Знову зміни? Чого чекати? І тут нізвідки виповзає такий собі мерзенний хробачок СУМНІВУ… Він повзе по тобі, бридко лоскоче нерви, дратує, і не скинеш його, бо він, як жуйка у волоссі,— і боляче, і відразливо водночас.

Де взяти сили та впевненість жити спокійно? Єдиний вихід — увімкнути розум та логіку.

Ми живемо у правовій державі. Ніхто не заперечує?

В основу освітньої діяльності покладено Закон «Про освіту» (ухвалений 2017 року, який, до речі, готували три роки; саме в ньому прописані всі принципові зміни в галузі) та Державні стандарти.


Державні стандарти затверджують постановою Кабінету Міністрів України і переглядають не менше одного разу на 10 років. Змінювати зміст і обсяг Державних стандартів загальної середньої освіти іншим органам виконавчої влади заборонено. 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів затвердив новий Стандарт початкової освіти. У загальній частині документа написано, що він «є першою частиною Державних стандартів повної загальної середньої освіти, які охоплюють усі три її рівні» (будуть, відповідно, ще).


На основі Державних стандартів розробляють:

  • Базовий навчальний план (є складовою стандарту);
  • Типові освітні програми (затверджує МОН);
  • Типові навчальні плани (затверджує МОН).

Таким чином, маємо ланцюг Закон — Державні стандарти — Базовий навчальний план — програми — підручники — посібники.

Програму (принципово) змінити не можна, допоки не змінять  Держстандарт, але спершу — Закон.

І перше контрольне запитання: чому нервуємося?

Ще раз — УСІ нові програми (НУШ) були ухвалені на основі Держстандарту за новим Законом. Під нові програми за державні гроші (і чималі!) підготовили підручники. Підручники для першого класу вже у школах, а для другого класу — у друкарнях. Підручники розраховані на  п’ять років. Наша держава не має можливості витрачати гроші на підручники та за чиєюсь забаганкою друкувати нові (а для цього їх слід написати, підготувати, затвердити, пройти конкурс!).

Тому, навіть якщо гіпотетично хтось вирішить змінити курс в освіті, на це знадобиться не один рік. Звісно, на цьому місці хтось посміхнеться зневажливо і скаже: «У нас усе можливо! Пам’ятаємо часи Табачника, коли перевіряли бібліотеки та портфелі учнів, шукаючи нібито застарілу літературу!» (Це те, що було на поверхні.)

Наразі друге контрольне питання: ми живемо у правовій державі? Ми почуваємося громадянами чи маленькими боязкими «гвинтиками» із заплющеними очима?  Державу створюємо ми, а чиновники тільки мають втілювати наші запити. Тому здебільшого саме від нас залежить, чи будуть запроваджені зміни. Не чекати з острахом, а заявити про свою громадянську позицію, причому так, щоб почули!

Шануймося, колеги! І не нервуймося! Ми живемо у правовій державі. Видавнича група «Основа» з вами завжди поруч. Ми переймаємося подіями в освіті, розуміємо почуття вчителя та радіємо нагоді підставити дружнє плече колегам у бурхливі часи змін.

 

Щотижня ми відправляємо до друкарень десятки нових посібників. Ми продовжуємо працювати разом з вами, бо навчальний процес неможливо поставити на паузу. Урок потребує вчителя, а вчитель потребує якісної та сучасної методичної підтримки. Наша справа — дати її вам. Тож залишаймося разом!

Долучайтесь до створення матеріалів Порталу — ОСНОВного інформаційного ресурсу педагога http://osnova.com.ua , діліться педагогічними знахідками та отримуйте сотні педагогічних «родзинок» від своїх колег. Читайте, переглядайте відео, пишіть есеї, завантажуйте безкоштовно цікаві матеріали до уроків та позаурочних заходів! 

Поділитися в Viber Залишити свій відгук