Досвід виховання Актуально

Травень — весняні перемоги життя

29.04.2019 1559 0

Весна остаточно перемогла холод: усе навкруги розквітло, забуяло розкішшю зела, освятилося щедрим сонцем і солов’їним співом.

У народному календарі травень має такі назви: травник, май, ярець, пісенник, грозовик, громовик, соловейко, просяник, дощовик, зеленошумник, розовоцвіт, майник.

Слово травень етимологічно пов’язане з травами, тобто означає сезон цвітіння трав і квітів. У римлян п’ятий місяць одержав назву май від богині природи Майї (по-латині «майус»). Цікаво, що в Україні цей місяць мав обидві назви (травень і май), і тільки у 80–90 роках ХІХ ст. сучасна назва остаточно закріпилася в нашій літературній мові. В українців етимологічно май асоціюється із народним звичаєм замаювати (прикрашати) квітами, зеленню, гілками, гірляндами своє помешкання.

Прикмети травня

 • Травень холодний — рік хліборобний.
 • Як у травні дощ надворі — восени будуть повні комори.
 • Травень мокрий плекає хліб добрий.
 • Зозуля почала кувати — морозам більше не бувати.
 • Хоч і май, а кожуха далеко не ховай.
 • Травень ліси прибирає, літо в гості чекає.

У травні давні слов’яни вшановували Живу — язичницьку богиню життя, а християни відзначають такі свята:

 • день Георгія Побідоносця (Юрія) — 6 травня;
 • Бориса і Гліба — 15 травня;
 • Івана Богослова — 21 травня;
 • Миколи Чудотворця — 22 травня;
 • Кирила та Мефодія — 24 травня.

1 ТРАВНЯ — МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПРАЦІ

Історія свята

Це свято відзначають у 142 країнах, зокрема і в Україні. Історики вважають, що це свято дуже давнє й має язичницькі корені. До речі, той факт, що 1 травня називають ще й «днем праці», теж бере свій початок у часи язичества.

Більше трьох тисяч років тому, у Стародавній Італії жителі поклонялися богині землі й родючості, яку звали Майя. Саме на честь богині Майї був названий останній місяць весни, а першого числа було прийнято влаштовувати свято для того, щоб праця землероба (орання та засівання поля) не була даремною.

За минулі тисячоліття звичаї стародавньої Італії поширилися в багатьох країнах, жителі яких влаштовували в перший день травня масові гуляння. Цей звичай поширився територією всієї Європи, однак церква дуже активно боролася із цією традицією як відгомоном язичництва. Врешті наприкінці XVIII століття звичай пошановувати працю 1-го травня був повністю ліквідований.

І тільки наприкінці XIX століття 1-ше травня знову стало святом — на честь того, що робітникам нарешті вдалося встановити свої права й умови щодо праці (насамперед уведення восьмигодинного робочого дня).

1 травня 1886 року трудящі США і Канади влаштували низку мітингів і демонстрацій, які намагалася розігнати поліція. Так, під час розгону демонстрації в Чикаго загинуло шестеро робітників, а в результаті вибуху бомби було вбито восьмеро поліцейських. За звинуваченням в організації вибуху четверо робітників були засуджені до смерті. 1889 року Паризький конгрес II Інтернаціоналу
на згадку про страчених оголосив 1 травня Днем міжнародної солідарності трудящих і запропонував щорічно відзначати його демонстраціями із соціальними вимогами.

Уперше 1 Травня як день міжнародної солідарності трудящих відзначили 1890 року у Варшаві проведенням першотравневої страйку робітників. Також цей день був відзначений в Австро-Угорщині, Росії, Бельгії, Німеччині, Данії, Іспанії, Італії, США, Норвегії, Франції, Швеції і деяких інших країнах.

У незалежній Україні з 1992 року Першотравень символізує свято праці й весни, хоча офіційна назва залишилася незміненою. Сьогодні 1-е Травня— це чудова можливість провести ще один день зі своєю сім’єю або друзями, насолоджуючись першими травневими виїздами на природу.

ЙДЕ ПО СВІТУ ВЕСНА БЕЗ ВІЙНИ…

Травень для всіх людей пов’язаний зі святкуванням Дня Перемоги. 9 травня дорослі й малі йдуть вклонитися воїнам, які здобули святу перемогу над фашизмом. Це день, коли не соромляться своїх сліз, згадуючи тих, хто не повернувся з боїв ІІ Світової війни. Усе менше стає ветеранів цієї війни, які давно стали живим символом цього переможного дня. Але вони лишаються в нашій пам’яті, історії й художньому слові.

УПАВ БЕРЛІН

Упав Берлін. Іще боями
Гула розвихрена земля,
А вже з барвистими квітками
Вступила тиша на поля.

І сходив мир на доли й води
І в гарячковий стук сердець.
Удари з заходу і сходу
Сказали ворогу: «Кінець!»

Кінець! Незборна правди сила,
Замовк гармат охриплий спів.
Кінець. І тиша оглушила
Людей, що звикли до громів.

І всі звели до сонця чола,
Що довго снилось їм у млі.
І стало тихо так навколо,
Мов не було іще ніколи
Такої тиші на землі.

Володимир Сосюра

ЙДЕ ПО СВІТУ ВЕСНА БЕЗ ВІЙНИ

Йде по світу весна без війни,
Без наляканих ночей і очей.
Тільки хвиля сивини
По Хрещатику тече.
Не сумує весна по війні
У бузковому розмаї світів.
Тільки зіроньки сумні,
Наче очі матерів.
Йде по світу весна без війни,
Як чекали цю святкову весну.
Ветеранам сняться сни
Про далеку ту війну.
Знову травень, знову свято,
Сивий голубе, солдате,
Пригадаються тобі фронтові дороги.
Знову травень, знову свято,
Сивий голубе, солдате,
Свято слави, свято честі, свято Перемоги!

Олексій Кононенко

ДЕНЬ МАТЕРІ

Другої неділі травня в усьому світі відзначають День Матері. Засновницею цього дня була американка Анна Джарвіс, яка в травні 1905 року втратила свою матір. У дні жалоби в неї народилася думка присвятити один день року матерям усього світу. Сотні листів написала ця жінка — до газет, до законодавців, губернаторів, президентів. І нарешті її мрія здійснилася. 1914 року президент США Томас Вільсон підписав резолюцію Конгресу, якою другу неділю травня було оголошено Днем Матері.

Слідом за США другу неділю травня оголосили святом 85 країн (зокрема Австралія, Бахрейн, Гонконг, Індія, Катар, Малайзія, Мексика, Нікарагуа, Об’єднані Арабські Емірати, Оман, Пакистан, Саудівська Аравія, Сінгапур, Україна).

У 1929 році Союз українок Галичини звернувся до громади з пропозицією про відзначення Дня Матері на західноукраїнських землях. Вона була підтримана, і цей день став святом і родинним, і громадським на Галичині. Діти вручали матерям подарунки, виготовлені власноруч, славили матерів піснями. З 1939 року цей день замінили Міжнародним жіночим святом 8 Березня, який славив жінку-трудівницю.

З 2000-го року в Україні повернулися до традиції святкувати День Матері другої неділі травня.

МЕЛОДІЯ ДУШІ

Якби не чув мелодії такої,
То все б спокійно й лагідно текло.
А то почув цю пісню, і до болю,
Неначе жаром душу обпекло.

Вона пливе повільно над рікою,
Закутана в лунку вечірню млу,
І над простором тиші і спокою
Вирує, в’ється і бентежить слух.

Слова прості і лагідні про МАМУ,
Крилом торкають душу без кінця.
І випливає, ніби із туману,
Мелодія, що полонить серця.

Вона цілком забрала мою душу
Й до серця прикипіла назавжди.
Тож, де б не був, мелодію я мушу
Безтямно шанувати й берегти.

Віктор Геращенко

ХАЙ ЩАСТИТЬ У ВАШІЙ ХАТІ, МАМО!

Хай щастить у Вашій хаті, мамо,
всім, хто переступіть Ваш поріг:
добрим людям, і птахам так само,
і котові, що в теплі приліг;
хай щастить кожненькій деревині,
що до хати віти притуля,
хай щастить малесенькій травині
й вітерцю, що приліта здаля.
Ви завжди за всіх були дбайливі —
Бо така ж та доля у вдови.
Бо ж як будуть всі навкруг щасливі,
то щасливі будете і Ви.

Анатолій Таран

Поділитися в Viber Залишити свій відгук