Сучасний урок Психологія Досвід виховання

Про корупцію. Чому нерозумний тупий лінивець та геніальний розумний ангел мають однакові оцінки?

21.05.2019 3278 2

Шкільне.

Корупція починається зі школи. Ой, тільки не треба тут патетичних заламувань рук і вигуків: «Ми так і знали!». Краще перефразую. Корупція починається зі шкільного дитинства. По суті корупція — це така собі оборудка з метою отримання преференцій, на які насправді не заслуговуєш.

Я говорю про списування. 

Італійські вчені якось провели дослідження і виявили, що жителі південних регіонів країни, де корупція дуже поширена, досить толерантно ставляться до проблеми списування у школярів і студентів. У північних регіонах якраз навпаки: менше списують і менше беруть хабарів. Науковці зробили висновки, що корупція — це не проблема системи, а проблема життєвої філософії громадян.
І коли якась мамочка в пориві відвертості мені розповідає: «Я своєму телепню раджу, як не знає, то хай хоча б спише», я завжди парирую «А потім, у дорослому житті, як не вмітиме заробити, то хай вкраде?». 

«Творчість» не знає меж

Тут можна багато філософствувати і про систему освіти, і про школу, і про владу. І я розумію, що всі ми десь, колись, з певними застереженнями, але також досить поблажливо ставимось до такого. Зрештою, якщо дитина списує домашку, чи мама за нього малює чергового сніговика, то хто з нас без гріха? І це проблема конкретної дитини та її конкретних знань.

Мене дратують інші ситуації. Коли мамочки прибігають скаржитись : «Отой нерозумний тупий лінивець списав всю контрольну роботу у мого геніально розумного ангела, а ви поставили однакові оцінки!». Хвилинку. А що в цій ситуації може зробити вчитель? Поставити одному 12, а іншому 2? На якій підставі? Одразу до вчителя прибіжать обоє батьків лінивця з чесними очима, їхній адвокат з Конвенцією про права дитини і антибулінговим законом. На горизонті маячитиме їхнє чарівне чадо з ангельським виразом обличчя, на якому написано: «Я ще вчора все знав, а сьогодні все забув!» і для більшої переконливості загорнуте у картату ковдру. І все. Довести, що учень списав, досить важко. 

Але є й інша сторона конфлікту. Це розумник і його батьки. Чомусь жодна мама не сварить свого геніального ангелочка за те, що той дав списати. Вона це сприймає як належне, бо так прийнято у суспільстві. А ось від учителя чекають, що він розбереться не по закону, а «по понятіям». Розумієте, усі, геть усі: і двієчники, і відмінники, і їхні батьки чекають що вчитель зуміє якось так все викрутити, щоб всі вони були білі і пухнасті. Але залишають люфт: вчитель у всьому винен.

У Китаї діє закон, за яким списування на іспиті прирівняне до кримінального злочину, а на злочинця чекає 3 роки в’язниці, великий штраф і заборона перескладання іспитів ще на три роки.

І не шкільне.

Те, що започатковується у школі як майже невинні пустощі, реально переноситься потім на суспільне життя. Одні беруть хабарі, бо не мають таланту заробити інакше. Інші дають хабарі.  Вони собі тихенько все рішають і про все домовляються. На чесних людей дивляться з презирством. А потім починають вічну пісню про злочинну владу. Тому я прошу перед тим, як дорікати владі, що вона погано бореться з корупцією, поясніть мені, вчительці, як побороти списування в одній конкретній школі. Так, щоб остаточно. Щоб ніхто і ніде. І нізвідки.

  

«А тим часом десь на просторах колишнього Радянського Союзу…»

Знаєте, коли це більш-менш можливо? В 11-му класі. Коли діти усвідомлюють, що майбутнє залежить від них самих. Коли суспільна думка класу остаточно маргіналізує окремих лінивців і провокує зневажливе ставлення до них. 

Можливо, так і в суспільстві? Коли більшість громадян зрозуміє , що майбутнє країни залежить саме від них і почне зневажливо ставитися до «халявників», лише тоді зрушиться з місця боротьба з корупцією.

Автор О. Р.  Юрко, учитель математики вищої категорії, учитель-методист Рівненської ЗОШ №20

Поділитися в Viber Залишити свій відгук

Відгуки читачів

  • Тетяна

    21 травня 2019

    Згідна!

  • Юлія Клим'юк

    05 червня 2019

    Дякую за підняття дуже актуальної теми!!!!