Психологія Досвід виховання Творчість, ідеї

Шкільні рейтинги та оцінки: як вчителю не порушити етичні норми

17.12.2018 2929 0

Минуло вже два роки з тих пір, як оцінка стала конфіденційною інформацією учня. Нові правила оголошення оцінок розробили в 2016 році, а почали діяти вони в 2017 році. Але в багатьох школах їх досі ігнорують. Тому батьки часто піднімають питання про те, наскільки етично з боку вчителя оголошувати оцінки окремих учнів, вказувати на їх помилки і влаштовувати «розбори польотів» публічно – при всьому класі або під час загальних батьківських зборів. EtCetera з’ясовував, як це повинно працювати.

РАНІШЕ питанням етики в справі оприлюднення оцінок особливо ніхто уваги не приділяв. Після кожної контрольної або самостійної роботи, якщо зошити дітям не поверталися відразу, вчитель за списком оголошував оцінку кожного. Те ж саме з оцінками за семестр або за рік. Батьків з успіхами їхніх дітей педагог також знайомив при всьому колективі – на батьківських зборах. Якщо на уроці після контрольної обговорювалися типові або нестандартні помилки, то вчитель найчастіше вказував на учнів, які їх допустили.

ЧОМУ ЦЕ ПОГАНО? У нашому суспільстві інформація, що стосується витрат, доходів, фізичного і психічного здоров’я, сімейного стану, є суто особистою. І тільки той, кого вона персонально стосується, може вирішити, розголошувати її чи ні. Адже в залежності від ситуації розкриття таких даних може завдати шкоди іміджу людини, його кар’єрним перспективам і дружнім зв’язкам. Це може дати привід оточуючим несправедливо або упереджено оцінювати його, порівнювати з іншими людьми, сумніватися в ньому і його компетентності. Не дарма ж таємниця усиновлення і таємниця медичного діагнозу – це законодавчо прописані норми, за порушення яких передбачена відповідальність.

Шкільну оцінку можна порівняти з зарплатою працівника. Усі фінансові умови роботи обговорюються з людиною індивідуально. Про те, скільки вона буде отримувати, в результаті знають тільки начальник і бухгалтер. Рейтинги співробітників за рівнем зарплат в офісах теж не зустрінеш. Це неетично, а іноді – принизливо.

ПОДУМАЛИ ПРО ДІТЕЙ. Введення таємниці оцінки повинно було зробити перебування дітей в школі психологічно більш комфортним: немає приводу сміятися над кимось, немає приводу порівнювати себе з іншими. Психологи кажуть, що оприлюднення оцінок так чи інакше впливає на всіх у класі – і на тих, що відстають, і на успішних дітей. Перші відчувають образу, розчарування в собі і своїх силах, страх бути осміяним. Другі відчувають тиск успіху – їм страшно помилитися, щоб не впасти в очах інших, страшно розслабитися і дати собі перепочити, щоб ніхто не сказав, що це зазнайство.

Тобто нівелюється головний принцип оцінювання – порівнювати дітей не між собою, а з ними самими (їх колишніми досягненнями). Конфіденційність у питаннях оцінювання вирішує цю проблему і робить психологічний клімат в класі більш здоровим.

ЯК ТРЕБА? У методичних рекомендаціях Міністерства освіти України йдеться, що на уроці вчитель може висловити вербальну оцінку учня, тобто усно похвалити або тактовно вказати на помилку. Важливо також доброзичливо і детально пояснити, у чому помилився учень, і порадити йому, як це виправити. А вже оцінку в балах слід виставляти в щоденник на перерві або після уроків – в індивідуальному порядку.

Бали учня не озвучуються також на батьківських зборах. За запитом батьків учитель повинен надати оцінки індивідуально для кожної сім’ї, наприклад, в особистій бесіді в письмовій або усній формі.

Публічні рейтинги навчальних досягнень учнів і класів небажані.

ЛОЖКА ДЬОГТЮ. Конфіденційне оцінювання виправдовує себе тільки в прозорій системі без корупції. Коли немає сумнівів, що таємно виставлена оцінка буде справедливою. Якщо ж система допускає «любимчиків», тих, кого потрібно «витягнути на медаль» і тих, з ким потрібно звести рахунки за нездані в фонд класу гроші, конфіденційність – це «зелене світло» для зловживань.

Матеріали взято з сайту: http://www.ukr.life/uk/

Поділитися в Viber Залишити свій відгук