Нова українська школа — у запитаннях та відповідях. Частина 8. Сертифікація. Підвищення кваліфікації

01.10.2018 4571 0

Як і де можна зараз учителеві пройти добровільну сертифікацію?

Сертифікація педагогічних працівників ще не працює. Передбачено, що її можна буде пройти з 2019 року (Прикінцеві положення Закону України «Про освіту»).

У мене наближається курсова підготовка. Я маю певну кількість годин семінарів, вебінарів, онлайн-курсів, підтверджених сертифікатами, але ІППО відмовляється брати їх до уваги, мотивуючи тим, що механізм їхнього урахування не напрацьований і немає переліку установ і закладів, які мають право надавати подібні освітні послуги й, відповідно, сертифікати.Чи правомірно це?

Згідно зі статтею 54 Закону України «Про освіту» педагогічні працівники мають право на «вільний вибір освітніх програм, форм навчання, закладів освіти, установ таорганізацій, інших суб’єктів освітньої діяльності, що здійснюють підвищення кваліфікації та перепідготовку педагогічних працівників».

Це і є свобода вибору місця підвищення кваліфікації.

Проте стаття 59 цього Закону говорить:«Педагогічні та науково-педагогічні працівники мають право підвищувати кваліфікацію у закладах освіти, що мають ліцензію на підвищення кваліфікації або провадять освітню діяльність за акредитованою освітньою програмою. Результати підвищення кваліфікації у таких закладах освіти не потребують окремого визнання і підтвердження».

Зараз ліцензію йакредитовані програми мають ІППО та виші. Справжню ж свободу у виборі місця підвищення кваліфікації вчителям надасть Положення «Про підвищення кваліфікації педагогічних працівників», яке має затвердити постанова Кабміну, що почне діяти з 2019 року.

Передбачено, що буде наданий список організацій, які можуть надавати освітні послуги вчителям. Розробляння процедури є тривалою, адже потрібно зробити максимально прозорий механізм, як організації можуть потрапити в зазначений список, а також процедуру передавання бюджетних коштів, виділених на підвищення кваліфікації, недержавним установам.

Який перелік документівпотрібендля підтвердження годин, витрачених напідвищення кваліфікації, щоб це було зараховано як обов’язкову атестацію?

Згідно із Законом України «Про освіту» для отриманняо фіційного документу про підвищення кваліфікації будь-який педагогічний працівник має бути зарахований на навчання в закладі освіти, який має ліцензію та/або акредитовану програму. За результатами навчання вчитель отримує сертифікати, які зараховують як підвищення кваліфікації й відповідно видають педагогові свідоцтво.

Після проходження очної та дистанційної сесій учитель отримує сертифікати зі вказаною кількістю годин навчання. Перед атестацією вчитель може обміняти ці сертифікати на свідоцтво про підвищення кваліфікації в обласному Інституті післядипломної педагогічної освіти.

Чи потрібно випускникам педагогічних вишів, які візьмуть перші класи 2018/2019 навчального року, проходити навчання?

З одного боку, випускники педагогічних вишів можуть починати працювати без підвищення кваліфікації, адже диплом —це підтвердження, що вони мають право вчителювати. Випускників педагогічних вишів можна атестувати не раніше, як за два роки.

Проте в Наказі МОНУ№ 34 від 15.01.2018 зазначено, що пройти спеціальне навчання мають усі вчителі, які працюватимуть у перших класах упродовж 2018/2019 навчального року. Отже, для випускників це навчання є дуже бажаним. Вони можуть зареєструватись на онлайн-курсу будь-який час (він доступний цілодобово та працює в режимі 24/7),а також на очне навчання в ІППО — з державного бюджету було виділено кошти на навчання 22 тисяч учителів початкових класів, до яких ураховано й нових учителів.

Окрім того, міністерство рекомендувало ІППО створювати тренінгові центри на базі педагогічних вишів.Таким чином можна охопити навчанням не тільки педагогів-практиків, але й студентів.

Чому підвищення кваліфікації для вчителів фізкультури та мистецтва, які працюватимуть у перших класах, не є обов’язковим?

За вимогою Світового Банку пріоритет у навчанні віддано 22 тисячам учителів, які візьмуть перші класи у вересні 2018 року. Проте в Наказі МОНУ№ 34 зазначено, що вчителям фізкультури й мистецтва рекомендовано пройти дистанційну та очну сесії. Це означає, що пройти онлайн-курс вони можуть без додаткових рішень (адже для цього потрібно просто зареєструватись через Інтернет і пройти навчання взручний для себе час), а очне навчання може відбутися за рішенням місцевої влади й поки за рахунок місцевого бюджету.

Після початку нового навчального року (з вересня2018 року) розпочнеться друга хвиля підготовки вчителів, тож на цей час МОНУ може підготувати інші інструкції щодо навчання вчителів фізкультури й мистецтва.

За подібним принципом відбуватиметьсяі навчання директорів іїхніх заступників.Проте для них також хочуть організувати додаткове навчання: до початку навчального року заплановано підготувати по два представники адміністрацій шкіл із кожного регіону (дві групи) в Києві на базі Університету менеджменту освіти — повністю очне чи очно-дистанційне. Потім цих людей планують залучати до навчання адміністрацій шкіл на місцях.

Чи треба проходити підвищення кваліфікації педагогам спеціальної школи (для дітей із розумовою відсталістю), які будуть брати 1-йклас 2019/2020 навчального року?

Так. Проте ІППО має скласти для таких педагогів програму, що відповідатиме їхнім потребам. До створення програми та проведення тренінгів можна залучати інклюзивно-ресурсні центри.

Чи можу я пройти курс на EdEra, обов’язковий для всіх учителів початкових класів, перебуваючи в декретній відпустці?

Так, проходити курс на EdEra можуть усі охочі —він відкритий для всіх цілодобово й безкоштовний.

Упорядковано за матеріалами сайтів: mon.gov.ua, osvita.ua, nus.org.ua, платформи EdEra.

Поділитися в Viber Залишити свій відгук