Нова українська школа — у запитаннях та відповідях. Частина 1. Особливості організації освітнього процесу. Фінансування

03.08.2018 3859 4

Яка матеріально-технічна база обов’язково має бути в класі для навчання за Концепцією НУШ? Хто має її створити?

Відповідно до Закону України «Про загальну середню освіту» (стаття 43) утримання й розвиток матеріально-технічної бази закладів загальної середньої освіти фінансуються за рахунок коштів засновника (засновників) цих закладів.

Водночас, цього року з державного бюджету виділено 998,7 мільйона гривень на оснащення початкових класів. Згідно з Постановою Кабміну від 04 квітня 2018 р. № 237 40 % цієї суми спрямовують на закупівлю дидактичних матеріалів (розподіл субвенції між місцевими бюджетами здійснюється з урахуванням кількості класів початкової школи); 40 % — на закупівлю сучасних меблів (з урахуванням кількості учнів початкових класів); 20 % — на закупівлю комп’ютерного обладнання, мультимедійного контенту (з урахуванням кількості закладів, у яких є початкова школа).

Водночас місцеві бюджети мають дофінансувати школи. Закладам, розташованиму містах обласного значення, місцевий бюджет дає не менш як 30 %; закладам, розташованиму районах та ОТГ, — не меншеяк 10 %; закладам, розташованим у селах (селищах), що мають статус гірських населених пунктів, і в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, —не менше як 5 %.

Що можуть закуповувати за кошти субвенції, регулює Наказ МОН від 13.02.2018 № 137 «Про затвердження примірного переліку засобів навчання та обладнання навчального і загального призначення для навчальних кабінетів початкової школи». Місцева влада разом зі школою визначають, що саме потрібно придбати для закладу освіти. Наприклад, якщо в школі вже є пристрій (принтер, сканер, копір тощо), його можуть не закуповувати, а спрямувати кошти на іншу потрібну річ. Окрім того, під час розподілення субвенції між школами мають дотримувати зазначеного вище співвідношення щодо статей витрат.

Вимоги щодо меблів визначенов наказі МОНУкраїни№ 283 від 23.03.2018 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації освітнього простору Нової української школи».

Чи обов’язково фарбувати стіни класів НУШ тільки в бежевий колір?

Це належить до компетенції Міністерства охорони здоровя України. Ознайомитись із вимогами можнав Державних санітарних правилах та нормах, затверджених Постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001 № 63 «Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу».

Там зазначено: «Колір поверхні стелі, стін, меблів повинен бути жовтим, зеленим або бежевим (матових пастельних тонів). Стелю, верхні частини стін, віконні рами та двері слід фарбувати в білий колір, коефіцієнт відбиття якого 0,8; у кабінетах технічних засобів навчання (ТЗН) стіна, яка є фоном до екрану (телевізор, кінопроектор), має бути пофарбована в жовтий або бежевий колір з коефіцієнтом відбиття 0,6; класна дошка повинна мати матову поверхню, пофарбовану в темно-зелений, коричневий колір з коефіцієнтом відбиття 0,10,2».

Як розподілятимуть субвенцію на НУШ між класами?

Гроші на парти розподілятимуть з огляду на: кількість учнів; дидактичні матеріали — з огляду на кількість класів, обладнання — з огляду на кількість шкіл. За такими розрахунками субвенцію розподіляють по місцевих бюджетах, але безпосередній розподіл коштів між школами здійснюватимуть органи місцевого самоврядування.

Протеслід наголосити, що для отримання фінансування адміністрація школи має написати бюджетний запит, вказавши там усе, що потрібно.

Куди звернутися вчителеві, щоб отримати меблі для навчання в 1-мукласі НУШ 2018 року? А також за які кошти придбати необхідний перелік для класної кімнати першокласників?

Аби школа отримала меблі, директор школи має написати бюджетний запит до районного управління освіти. Відповідно до нього управління зможе виділити кошти на закупівлю меблів.

Кошти виділяються частково з державного, частково з місцевого бюджетів. Із державного бюджету виділено мільярд гривень на закупівлю обладнання для всіх перших класів. Передбачено, що місцеві бюджети мають їх дофінансувати. Залежно від типу населеного пункту частка дофінансування є різноюдля міст обласного значення — 30 %; для ОТГ —10 %; для сільської, гірської та території на лінії зіткнення — 5 %.

Чи не доведеться батькам купувати мобільні парти?

Ні. На закупівлю парт із державного бюджету виділено спеціальну субвенцію — мільярд гривень. Частково ці витрати покриють із місцевих бюджетів.

Які норми щодо меблів для учнів НУШ?

Про вимоги щодо меблів йдеться в наказі МОН України № 283 від 23 березня2018 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації освітнього простору Нової української школи». У рекомендаціях сформовано основні вимоги до парт і стільців.

Коли місцеві органи влади почнуть фінансування навчання дітей із особливими освітніми потребами у приватних закладах освіти?

Новий Закон України «Про освіту» передбачає, що гроші, які виділяють із державного бюджету на навчання учня, йтимуть за ним у приватний заклад освіти.

Спочатку було заплановано, що в кожної дитини буде ваучер, із яким вона мала би приходити до школи й додавати туди певну суму грошей у випадку приватного закладу. Проте вирішили, що ваучерів не буде. Гроші будуть спрямовувати до закладу освіти, однак до того, як його обере дитина.

Оскільки новий закон — рамковий (тобто окреслює загальні правила), конкретні механізми спрямування коштів будуть і далі розробляти. Логіка законодавця така: оскільки повна загальна освіта є обов’язковою і на навчання кожної дитини з бюджету виділяють фіксовану суму, то вона має «піти» за дитиною в той заклад, у якому вона навчається. Але цей заклад повинен мати ліцензію на провадження освітньої діяльності.

Це також мало б у кінцевому результаті зменшити фінансове навантаження на батьків, які вирішують навчати дитину в приватному закладі освіти. Як це буде відбуватися на практиці, якими будуть механізми контролю за використанням цих коштів, — усе це буде додатково виписано.

Принцип «гроші ходять за дитиною» буде запроваджено не раніше 01 січня 2019 року, оскільки на це потрібно передбачити гроші в бюджеті. Закласти їх до Бюджету–2018 після набрання чинності ЗУ «Про освіту» Кабінет Міністрів уже не встигає.

Упорядковано за матеріалами сайтів: mon.gov.ua, osvita.ua, nus.org.ua, платформи EdEra.

Поділитися в Viber Залишити свій відгук

Відгуки читачів

 • Александра

  07 травня 2019

  Доброго дня!!! Чому батьки майбутніх старшокласників повинні здавати кошти на оснащення класу. НУШ???

 • Александра

  07 травня 2019

  Вибачаюсь.ПЕРШОКЛАСНИКІВ

 • Виктория

  30 серпня 2019

  На первом собрании озвучили что надо купить коврик. Предложили купить шевроны школы и значки первоклашек ( никто даже не показал как они выглядят). Супермаркет "школа"...

 • ТАМАРА

  01 вересня 2019

  Чому не виділяється канцелярія на другий клас НУШ ? За чиї кошти її придбати?