Зміст статті

Анотація
Огляд хмарних сервісів для організації участі учнів у проекті
Алгоритми роботи з хмарними сервісами

Повернутися до попереднього розділу
Переглянути наступний розділХмарні сервіси у проектній діяльності учнів

Хміль Н. А.,
к.п.н., доцент, завідувач кафедри інформатики Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради

Морквян І. В.,
старший викладач кафедри інформатики Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради

Огляд хмарних сервісів для організації участі учнів у проекті

Наразі існує багато різних сервісів, які можна ефективно використовувати в освітньому процесі навчальних закладів різного рівня. Їх переліки та класифікації подано на багатьох освітніх сайтах, у блогах учителів та їхніх методичних об'єднань.

Ураховуючи те, що результатом роботи учнів над проектом повинен бути реальний продукт, такий як малюнок, схема, результат аналізу ситуації, представлений, наприклад, у вигляді сюжетних мультфільмів, коміксів, колажів тощо. Відповідно до вище зазначеного наша увага буде зосереджена саме на хмарних сервісах, інструменти яких дозволяють створювати такі продукти. Серед усього їх різноманіття ми пропонуємо до розгляду такі групи:

Графіка онлайн

Створення малюнків онлайн

Серед прикладів таких сервісів можна назвати Conceptboard, Drawi, Draw a Stickman, Flash-Gear DRAWING, Thisissand, Pensil Madness та Paint Kards. Їхні загальні характеристики наведено в таблиці.

Загальні характеристики сервісів для створення малюнків онлайн
Назва сервісу та веб-адреса ресурсу Мова інтерфейсу Реєстрація (є чи немає) Підтримка кирилиці для додавання до малюнка Інтуїтивно зрозумілий інтерфейс Примітка
ABCya Paint
(http://www.newart.ru/htm/flash/risovalka_60.php)
англійська немає немає так  
Conceptboard
(https://conceptboard.com/)
англійська є  
Drawi
(http://drawi.ru/)
російська немає є ні  
Draw a Stickman
(http://www.drawastickman.com/)
англійська немає немає так Малювати можна в режимі онлайн тільки одним олівцем
Flash-Gear DRAWING
(http://three.flash-gear.com/draw/drw.php?id=202676&a=1089305837&c=343935918)
англійська немає немає так Можна малювати різнокольоровими олівцями тільки в режимі онлайн
ImageBot
(http://www.newart.ru/htm/flash/risovalka_59.php)
англійська немає є так  
Method Draw
(http://www.newart.ru/htm/flash/risovalka_68.php)
англійська немає є так  
Thisissand
(https://thisissand.com/)
англійська немає немає так Малювання піском
Pensil Madness
(http://www.pencilmadness.com/pencil_madness)
англійська немає немає так  
Sumo Pro
(http://www.newart.ru/htm/flash/risovalka_5.php)
Англійська (є можливість переводу інтерфейсу на російську мову) немає немає так  

Серед проаналізованих сервісів для створення малюнків онлайн найбільш зручними для використання у проектній діяльності учнів, на наш погляд, є  хмарні сервіси ABCya Paint, Drawi, Paint Kards, Pensil Madness, Thisissand як такі, що мають інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, не потребують реєстрації для роботи з ними та не містять небажаного контенту. Розглянемо їх функціональні можливості детальніше.

ABCya Paint

Онлайн-сервіс для створення малюнків. Намалювати картину можна в режимі онлайн за допомогою таких інструментів, як олівець, маркер, пензлі (серед яких є такий, що створює різнокольорову доріжку), валик, розпилювач, спрей (створює зображення обраної фігури), фарба для залиття, текст (але тільки для введення латинських символів), штамп, ляпки, фігури, симетричне відображення ліній, гумка. Також є можливість додавання на малюнок тематичного фону для розфарбування та дійових осіб чи інших предметів. Його вигляд представлено на рисунку.

Практичний досвід застосування цього сервісу в начально-виховному процесі під час проведення не тільки уроків, а й виховних позакласних заходів показав доцільність його використання завдяки простоті опанування та наявності додаткових форм у вигляді предметів, що дозволяє навіть тим учням, які не вміють малювати, із задоволенням створювати малюнки на задану тему.


Екранна копія вигляду графічного редактора ABCya Paint
 


Зразок малюнка, створеного учнями 6 класу за допомогою cервісу ABCya Paint до Дня святого Валентина

Drawi

Онлайн-сервіс для створення малюнків. Намалювати картину можна в режимі онлайн за допомогою різних інструментів, що полегшують процес малювання, але в безкоштовному доступі є простий, ескізний та рівний пензлі, а також — гумка, інші інструменти, які потребують або реєстрації, або купівлі. Проте є аналогічний безкоштовний графічний редактор — Pencil Madness. Його вигляд представлено на рисунку.


Екранна копія вигляду графічного редактора Pencil Madness, з аналогічними можливостями до сервісу Drawi
 


Зразок малюнка, створеного за допомогою сервісу Drawi

Thisissand

У хмарному сервіс thisissand.com реалізована можливість малювати пензлем, олівцем, заливку робити суцільним кольором, градієнтом, фракталом. Функціонал цієї програми невеликий, але незвичайний — все «полотно» заливається «сипучим піском», є можливість вибору кольору (з вибором градієнтних переходів), тому процес заповнення кольором тривалий, немає можливості додати текст та інші графічні елементи. Але зазначимо, що враховуючи кількість часу, витраченого при цьому, робота в Thisissand потребує від учнів зацікавленості у створенні малюнка з використанням такої техніки.


Екранна копія вигляду малюнка, зробленого у графічному редакторі Thisissand, опублікованого на http://joyreactor.cc/tag/thisissand.com (автор — J Scott)

Method Draw

Хмарний сервіс Method Draw є векторним онлайн-редактором. Його особливістю є те, що, крім стандартного набору інструментів (олівець, базові фігури, текст тощо), у ньому наявні бібліотеки фігур з тваринами, нотами, виносками тощо, що дозволяє створювати тематичні колажі з досліджуваної теми. Сервіс має зручний інтерфейс, що надає змогу користувачу легко опанувати принципи роботи з сервісом.


Екранна копія вигляду сервісу Method Draw

Створення аватарів онлайн

Аватар — це графічне зображення користувача або його ігрового персонажа. Його використовують у  соціальних мережах, чатах, блогах, порталах, він може бути двомірної картинкою (іконкою) або тривимірною моделлю.

Серед прикладів сервісів для створення аватарів можна назвати Avatars24, Kids Gallerix, AvaCreate.ru. Їхні загальні характеристики наведено в таблиці.

Учням можна пропонувати створення аватарів для представлення себе чи персонажів, яких вони використовували у проекті під час його захисту.

Загальні характеристики сервісів для створення аватарів онлайн
Назва сервісу та веб-адреса ресурсу Мова інтерфейсу Реєстрація (є чи немає) Інтуїтивно зрозумілий інтерфейс Примітка
Avatars24
(http://www.avatars24.de/index_eng.html)
англійська немає так  
Kids Gallerix
(http://kids.gallerix.ru/avatar/?make)
російська немає так  
AvaCreate.ru
(https://avacreate.ru/)
російська немає так для створення аватарів необхідно завантаження зображення

Усі проаналізовані сервіси для створення аватарів зручні для використання у проектній діяльності учнів, як такі, що мають інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, не потребують реєстрації для роботи з ними та не містять небажаного контенту. На увагу заслуговує сервіс Kids Gallerix. Він має не тільки інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, а й надає можливість завантаження створеного аватару, на відміну від сервісу Avatars24 для подальшого використання під час підготовки групою роботи до захисту.

Kids Gallerix


Екранна копія вигляду сервісу Kids Gallerix для створення аватарів
 


Приклад створеного аватара в сервісі Kids Gallerix

Створення колажів

Серед прикладів таких сервісів можна назвати Aviary, Befunky, PicJoke.net, Devicedriven, Fotor, Fun Photo Box, iPiccy, Jpgfun, PicBuzz. Їхні загальні характеристики наведено в таблиці.

Загальні характеристики сервісів для створення колажів
Назва сервісу та веб-адреса ресурсу Мова інтерфейсу Реєстрація (є чи немає) Підтримка кирилиці Інтуїтивно зрозумілий інтерфейс Примітка
Aviary
(https://www.aviary.com/)
англійська є немає так реєстрація в кінці роботи
Befunky
(https://www.befunky.com/)
англійська є немає так реєстрація в кінці роботи
PicJoke.net
(https://picjoke.net/en/)
англійська немає немає ні  
Devicedriven
(http://devicedriven.com/products.html)
англійська немає немає ні  
Fotor
(http://www.fotor.com/)
англійська є немає так реєстрація в кінці роботи
Fun Photo Box
(http://funphotobox.com/)
англійська немає немає так  
iPiccy
(http://ipiccy.com/)
англійська немає немає так  
Jpgfun
(http://ww2.jpgfun.com/?folio=7POYGN0G2)
англійська є немає ні реєстрація в кінці роботи
PicBuzz
(http://picbuzz.pho.to/login#nav-visibility)
англійська є немає так  

Серед проаналізованих хмарних сервісів для створення колажів найбільш зручними для використання у проектній діяльності учнів є хмарні сервіси Fun Photo Box та Piccy як такі, що мають інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, не потребують реєстрації для роботи з ними та не містять небажаного контенту. Розглянемо їх функціональні можливості детальніше.

Fun Photo Box

Хмарний сервіс Fun Photo Box призначений для створення фотоколажів, анімацій, листівок. Створені роботи можна зберігати на комп’ютері, ділитися роботами в соціальних мережах. Для створення колажу достатньо вибрати шаблон-приклад, завантажити фото і зберегти готову роботу. Сервіс підтримує російську мову. Для початку роботи не потрібна реєстрація.


Стартова сторінка сервісу Fun Photo Box

Piccy

Piccy — безкоштовний хмарний сервіс для редагування веб-фото. iPiccy має простий інтерфейс, що дозволяє користувачам завантажувати зображення з будь-якого веб-сайту або з папки, що розміщена на комп'ютері. iPiccy має різноманітний інструментарій для редагування фотографій. Є можливість обрізати, змінювати розмір, колір і різкість зображень. Для початку роботи непотрібна реєстрація.


Стартова сторінка сервісу iPiccy

Створення коміксів

Серед прикладів таких сервісів можна назвати MakeBeliefsComix, LEGO city Comic-Builder, ToonDoon, Write comics. Їхні загальні характеристики наведено в таблиці.

Загальні характеристики сервісів для створення коміксів
Назва сервісу та веб-адреса ресурсу Мова інтерфейсу Реєстрація (є чи немає) Підтримка кирилиці Інтуїтивно зрозумілий інтерфейс
MakeBeliefsComix
(http://www.makebeliefscomix.com/Comix/)
англійська немає немає так
LEGO city Comic-Builder
(http://biomediaproject.com/bmp/files/LEGO/gms/online/City/ComicBuilder/comicbuilder/intro.html)
англійська немає немає так
ToonDoon
(http://www.toondoo.com/)
англійська є немає ні
Write comics
(http://writecomics.com/)
  немає немає так

MakeBeliefsComix

MakeBeliefsComix — це безкоштовний інструмент для створення коміксів з великою кількістю персонажів, предметів, символів, шаблонів і підказок. Для створення коміксу слід вибрати кількість віконець і помістити в них потрібні елементи. Можна змінювати забарвлення фону, але персонажі залишаються чорно-білими. Варто зазначити, що сервіс дуже простий у використанні.


Стартова сторінка сервісу MakeBeliefsComix

LEGO city Comic-Builder

LEGO city Comic-Builder дозволяє створювати комікси з використанням елементів Лего і героїв коміксів у вигляді фігурок Лего. Робота із сервісом не потребує реєстрації. Інтерфейс сервісу англійською мовою. Під час створення діалогів не підтримує кирилицю.


Стартова сторінка сервісу LEGO city Comic-Builder

ToonDoon

ToonDoon — це сервіс, у якому передбачено стандартний набір символів і варіантів фону, який дозволяє створювати свої власні шпалери і навіть вільно малювати деякі об'єкти. Крім того, можна використовувати в коміксах свої фотографії і маніпулювати ними як завгодно. Сервіс потребує реєстрації. Англомовний інтерфейс.


Стартова сторінка сервісу ToonDoon

Write comics

Write comics — це сервіс для створення коміксів і історій. Для роботи із сервісом не потрібна реєстрація та заповнення різних форм. Для роботи із сервісом потрібно вибрати фон у меню, персонажа і бульбашки для мови.


Стартова сторінка сервісу Write comics

Зазначимо, що серед проаналізованих сервісів для створення коміксів найбільш зручними для використання у проектній діяльності учнів є  хмарні сервіси MakeBeliefsComix та Write comics, як такі, що мають інтуїтивно зрозумілий інтерфейс та не потребують реєстрації для роботи з ними.

Створення анімацій, мультфільмів

Створення анімаційних листівок завжди викликає в учнів живий інтерес й хмарні сервіси тут також стають у пригоді. Серед прикладів таких сервісів можна назвати Animator, Blingee, DisaPainted, Draw a Shtickman, Paint Kards. Їх порівняльну характеристики наведено в таблиці.

Загальні характеристики сервісів для створення анімацій, мультфільмів
Назва сервісу та веб-адреса ресурсу Мова інтерфейсу Реєстрація (є чи немає) Підтримка кирилиці Інтуїтивно зрозумілий інтерфейс Примітка
Animator
(http://www.newart.ru/htm/flash/risovalka_8.php)
англійська немає ні так  
Blingee
(http://blingee.com/blingee/create/242521776)
англійська (російська) є так ні багато мерехтливої реклами
DisaPainted
(http://disapainted.com/)
англійська (російська) є ні ні для реєстрації можна скористатися акаунтом від Facebook
Draw a Shtickman
(http://www.drawastickman.com/)
англійська немає так ні  
Paint Kards
(http://paint.kards.qip.ru/compose/index/index.htm)
російська немає ні так  

Найбільш придатними для самостійної роботи є Animator та Paint Kards.

Animator

Хмарний сервіс Animator призначений для створення анімованих gif. Він має достатній набір фонів, об'єктів та персонажів, легкий в опануванні. Учні під час роботи над мультфільмом у цьому сервісі мають змогу ознайомитись з основними принципами його покадрового створення. Отриманий результат легко експортувати та завантажити на комп'ютер. Для його перегляду краще відкривати завантажений файл за допомогою браузера.


Екранна копія вигляду стартового вікна сервісу для створення мультфільмів Animator
 


Екранна копія інтерфейсу сервісу для створення мультфільмів Animator

Paint Kards

Хмарний сервіс, у  якому, крім створення малюнків у режимі онлайн, за допомогою вбудованих інструментів та форм можна створювати анімаційні листівки. Поділитися ними можна або за допомогою сформованого посилання, або розмістивши код на сайті чи блозі. Екранну копію вигляду сервісу представлено на рисунку.


Екранна копія вигляду графічного редактора Paint Kards

Власне анімаційна листівка виглядає наступним чином:


Зразок анімаційної листівки онлайн-сервісу Paint Kards

Висновок

Отже, уміло підібрані вчителем хмарні сервіси для організації проектної діяльності учнів надають можливість створити сприятливі умови для продуктивної розумової роботи; зацікавити досліджуваною темою; мотивувати до навчання; сприяти виникненню інтересу до пізнання чогось нового; підвищити працездатність і активність учнів, сформувати них навички самостійності.